Gruaja e parë që kandidoi për Presidente të Shteteve të Bashkuara

schedule14:48 - 6 Dhjetor, 2022

schedule 14:48 - 6 Dhjetor, 2022

Victoria Claflin Woodhull (1838-1927) kandidoi për Presidente të Shteteve të Bashkuara në 1872, gati pesëdhjetë vjet përpara se gratë të kishin të drejtën e votës në mbarë vendin.

Ajo kandidoi me Partinë për të Drejtat e Barabarta, platforma e së cilës përfshinte të drejta të barabarta dhe votën për gratë.

Woodhull nuk mori asnjë votë të vetme, shkruan abcnews.al.

Kandidatura për president nuk ishte e vetmja. Victoria dhe motra e saj, Tennessee “Tennie” Claflin, ishin agjentet e para femra në Wall Street, duke drejtuar firmën Woodhull dhe Claflin. Sipërmarrja e tyre u financua nga manjati i hekurudhave dhe transportit, Cornelius Vanderbilt!

Woodhull dhe motra e saj Panda bënë një pasuri në Wall Street, të cilën e përdorën për të hapur një gazetë, “Woodhull & Claflin’s Weekly”. Gazeta mbronte spiritualizmin, emancipimin e grave dhe “dashurinë e lirë”, që për ta nënkuptonte se gratë duhet të ishin në gjendje të divorcoheshin nga burrat e tyre nëse ishin në një martesë pa dashuri.

Gjithçka shkoi keq kur “Woodhull & Claflin’s Weekly” publikoi një histori për një klerik të martuar dhe lidhjet e tij të fshehta të dashurisë me disa nga famullitë e tij!

Woodhull dhe motra e saj u arrestuan me akuza të turpshme dhe u burgosën, megjithëse u liruan përfundimisht. Në 1877, Victoria u largua nga Nju Jorku për në Angli dhe u martua me një bankier të pasur londinez, John Biddolph Martin. Kur ai vdiq në 1893, ajo jetoi jetën e një fshatareje të pasur angleze në pronën e saj prej 1200 hektarësh derisa vdiq në moshën 88-vjeçare.

Ajo kujtohet gjithmonë si kandidatja e parë femër presidenciale e Amerikës./abcnews.al