Greqia i thotë “lamtumirë” izolimit, hapen dyqanet, muzetë dhe kazinotë, rregullat për turistët

schedule09:18 - 14 Maj, 2021

schedule 09:18 - 14 Maj, 2021

Prej ditës së sotme, Greqia i jep fund izolimit total. Pas muajsh të tërë kufizimi dhe betejë me pandeminë bllokimi në Greqi tashmë i përket të kaluarës.

Nga e premtja në vendin fqinj do të hiqen kufizimet për udhëtimet ndër-rajonale, turizmin. Ora policore do të nisë pas orës 00:30. Dyqanet do të rihapen duke zbatuar një protokoll strikt duke ruajtur distancën mes klientëve.

Nga sot do të rihapen edhe muzetë dhe kazinotë. Ndërsa nga e hëna rihapen kopshtet dhe çerdhet, pa self test për fëmijët.

Me nisjen e sezonit turistik  përcaktohen edhe disa nga rregullat për turistë të huaj.  Të gjithë udhëtarët vendas dhe të huaj që duan të vizitojnë ishujt duhet të jenë të paraqitur me certifikatë vaksinimi, ku doza e dytë e vaksinës duhet të jetë marrë jo më herët se 14 ditë më parë.

Turistët duhet të paraqesin test PCR ose një vërtetim që e kanë kaluar COVID  nga 2 deri në 9 muaj më parë.

Përgjatë muajit qershor qytetarët mund të zhvillojnë edhe dasma apo ceremoni të tjera në ambientet e jashtme./mv.abcnews.al