Gratë vonohen shumë, kryebashkiaku japonez: “Burrat duhet të bëjnë pazar gjatë pandemisë”

schedule10:40 - 24 Prill, 2020

schedule 10:40 - 24 Prill, 2020

Kryetari i qytetit të tretë më të madh të Japonisë, Osaka, Ichiro Matsui, po përballet me një reagim publik pasi ai tha se burrat duhet të jenë në krye të detyrës për produktet ushqimore, pasi gratë vonohen shumë – ndërsa zyrtarët përpiqen të parandalojnë mbipopullimin në dyqane në mes të pandemisë së koronavirusit.

“Grave iu duhet kohë e gjatë për të blerë produkte ushqimore, sepse ato shfletojnë produkte të ndryshme dhe vlerësojnë se cili opsion është më i miri”, tha Matusi në një konferencë për shtyp.

“Burrat blejnë një produkt shpejt , në mënyrë që mos të vonohen në supermarket – kjo shmang kontaktin e ngushtë me të tjerët”, tha ai.

Numri i rasteve të konfirmuara të virusit është rritur në javët e fundit, pasi Japonia ka konfirmuar 13 mijë raste, dhe 330 viktima.

Kjo rritje ka vendosur një sërë kufizimesh të reja  në të gjithë vendin. Të enjten kryetari i bashkisë Osaka, Ichiro Matsui, deklaroi se blerja e produkteve nga meshkujt do të zvogëlonte përhapjen e mundshme të virusit./abcnews.al