Grabitja në Rinas, sekuestrohen 70 kamera të bizneseve Tiranë-Elbasan

schedule15:38 - 22 Prill, 2019

schedule 15:38 - 22 Prill, 2019

Policia e Shtetit njoftoi zyrtarisht ka vënë në pranga katër persona si autorë të dyshuar në grabitjen e 9 prill në aeroportin e Rinasit. Abc News ishte në vendin ku dyshohet se u logua forgoni i grabitjes, ndërsa për të rënë në gjurmët e autorëve që ndihmuan Admir Murataj të përgatiste planin e tij, u sekuestruan rreth 70 kamera të bizneseve Tiranë Elbasan.

Këto janë pamjet nga brenda servisit që ndodhet 6 km larg qytetit të Elbasanit, i cili ishte në administrim të vëllait të Klement Çalës.

Eldi Çala, u shpall në kërkim policor, ndërsa në pranga përfunduan, Saimir Çela i dyshuari kryesor që ka logouar automjetin e modifikuar, i cili u përdor nga Admir Murataj për grabitjen e Rinasit.  Për ti shpëtuar patrullës së policisë që ndodhet në hyrje të qytetit të Elbasanit, autorët kanë zgjedhur një rrugë alternative.

Bashkë me Saimir Çelën, në pranga përfunduan edhe Alkond Bengasi, Renaldo Sula dhe Oltion Veseli.

Ky i fundit u prangos në Fushë Krujë dhe dyshohet të ketë ndihmuar grabitësit, në djegien e njërit prej dy mjeteve të përdorur ne krim.

Ndërkohë, oficerët e policisë gjyqësorë kanë marrë në pyetje edhe pronarin e servisit Gentian Sharra, i cili ka pohuar se servisin e kishte në administrim Eldi Çalës, prej shumë kohësh dhe nuk ishte në dijeni të asaj se çfarë ndodhte brenda servisit. Në kërkim vijon të jetë Klement Çala i cili dyshohet se bashku me Admir Murataj që mbeti I vrarë gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë të jenë ideatorët e super-grabitjes së disa miliona eurove në Rinas.

Për të rënë në gjurmët e autorëve, u sekuestruan rreth 70 kamera të bizneseve nga rreth rrotullimi i Bradasheshit deri në Rinas. Policia njoftoi zyrtarisht pas më shumë se 13 ditësh kur ndodhi grabitja e 9 prillit në aeroportin  e Rinasit, duke bërë të ditur se për të rënë në gjurmët e autorëve të dyshuar u përdorën metoda speciale të hetimit, si  përgjimi ambiental për tre personat me origjinë nga Elbasani e po kështu edhe këqyrja me orëve të tëra të pamjeve të kamerave të sigurisë.

Ndërkohë, u angazhuan tre drejtori Vendore,  të Policisë Tiranë, Elbasan dhe Durrës. Nga kontrollet janë gjetur prova materiale të shumta të cilat do të shërbejnë për thellimin e hetimeve dhe zbardhjen e plotë të ngjarjes. Numri i personave të ndaluar deri tani që po verifikohen është 20 të ndërsa për katër prej tyre, prokuroria e Krimeve të rënda ka kërkon masën e sigurisë atë të arrestit me burg.

Gazetar: Andi Qosja