Grabitja në Rinas, Balluku: Koncesionari masa minimale për sigurinë e aeroportit

11:11 | 11/04/201911:110

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ka reaguar në lidhje me grabitjen e miliona eurove në Rinas. Sipas saj, faji është i koncesionarit kinez, i cili nuk ka marrë asnjë masë pavarësisht thirrjeve për të rritur sigurinë e aeroportit ndërkombëtar të Rinasit. Ministrja deklaroi se do të marrë fund tolerimi ndaj kompanisë kineze, pasi s’mund të luhet me sigurinë dhe imazhin e vendit.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka reaguar në një deklaratë për mediat pas grabitjes së miliona eurove në aeroportin e Rinasit. Sipas Ballukut faji është i koncesionarit kinez i cili nuk ka marrë asnjë masë për të rritur sigurinë e aeroportit duke bërë që masat të jenë sa për të kaluar radhën.

“Fatkeqësisht gjetjet dhe detyrat që i janë lënë kompanisë koncesionare dhe këtu po i referohem vetëm periudhës nga korriku 2016 pas grabitjes së parë në pistën e këtij aeroporti kanë rënë në vesh të shurdhër. Masat e marra kanë qenë sipërfaqësore dhe të pamjaftueshme. Masat e marra nga koncesionari i TIA kanë qenë sa për të  kaluar radhën dhe për të vazhduar qetësisht vjeljen e kësaj kontrate të gabuar që në gjenezën e saj. Kontratë kjo që nuk i ka lënë hapësirë shtetit shqiptar për të penalizuar kompaninë kineze dhe për ta bërë atë të ndërgjegjshme për dëmin që i ka krijuar Shqipërisë”.

Balluku më tej shtoi se edhe pse kompania koncesionare vjel taksën prej 3 eurosh për çdo pasagjer, ajo nuk i investon për sigurinë, por për zgjerimin e hapësirave të parkingut.

“Të ardhurat dhe taksa për pasagjerë prej 3 eurosh që kompania vjel nuk u përdoren për investime serioze për pasagjerët. Këto të ardhura nuk janë përdorur as për të rritur sigurinë e aeroportit ashtu siç është kërkuar nga organet mbikëqyrëse. I vetmi investim që kompania kineze ka për zemër janë parkingjet. Ti shtojë ata dhe të vjelë fitime të lehta duke harruar kush është objekti kryesor i sipërmarrjes së tyre në Shqipëri”.

E pyetur se cilat do të jenë masat që do ndërmerren ndaj koncesionarit kinez, ministrja Balluku u shpreh se edhe pse koncesionari nuk i ka problem gjobat, koha për ta toleruar ka marrë fund.

“Koncesionarit i është vënë një gjobë prej 500 mijë lekësh, por ai se ka problem. Ka mbaruar koha për të toleruar koncesionarin kinez, s’do ndërtohen me parkingje. Cilësia e shërbimit në aeroport ka për të ndryshuar, koncesionari po luan me kontratën e aeroportit. Dera e aeroportit është përdhosur dhe dhunuar nga koncesionari. Kjo është një çështje që duhet hetuar nga Prokuroria, siç tha dhe Presidenti”. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono