Gjykata e Hagës pritet të jape vendimin për Ratko Mlladiç

schedule10:40 - 22 Nëntor, 2017

schedule 10:40 - 22 Nëntor, 2017

Gjatë ditës së sotme pritet që gjykata e Hagës të japë vendimin e saj për Ratko Mladic, autorin e masakrës së Srebrenicës. Mlladic i cili rrezikon burgim të përjetshëm që është dhe dënimi maksimal që mund të japë gjykata penale ndërkombëtare, duhet të përballet me 11 akuza në mënyrë të vecantë për rolin e tij në rrethimin e Sarajevos dhe për masakrën e Srebrenicës gjatë luftës së Bosnjës./abcnews.al