Gjobiten dhe pezullohen 12 guroret në Malin e Tomorrit

schedule15:56 - 19 Nëntor, 2017

schedule 15:56 - 19 Nëntor, 2017

Guroret në Malin e Tomorrit rrezikojnë ndjekje penale, ndërsa Ministria e Turizmit dhe Mjedisit ka vendosur heqjen e lejeve të tyre mjedisore.

Guroret e denoncuara në Malin e Tomorrit po përballen me masa shtrënguese. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka inspektuar zonën së bashku me një ekip të inspektoriatit mjedisor.

Ministri Klosi bëri të ditur se për një periudhë 6 mujore do të bëhen verifikime në të gjithë vendin.

Ai paralajmëroi nisjen e një reforme, bashkë me institucionet e tjera shtetërore në ndryshimet ligjore dhe lejet mjedisore për biznesin e guroreve./abcnews.al

 

https://youtu.be/Yty68KozUAc