Gjenden 200 trupa në rrënojat e Mariupolit

schedule18:03 - 24 Maj, 2022

schedule 18:03 - 24 Maj, 2022

Trupat e 200 personave janë gjetur në rrënojat e një ndërtese të lartë në qytetin e kontrolluar nga Rusia të Mariupol në Ukrainë, tha një këshilltar i kryetarit të bashkisë së qytetit, Petro Andryushchenko, në Telegram.

Trupat ishin në një shkallë të lartë dekompozimi, tha Andryushchenko, duke shtuar se vendasit kishin refuzuar t’i grumbullonin dhe autoritetet ruse e kishin braktisur vendin, duke lënë një erë të keqe në të gjithë qarkun.

Andryushchenko shtoi se një numër i madh kufomash janë në një morg të improvizuar në Mariupol dhe “qyteti është kthyer në një varrezë”.

Pjesa më e madhe e qytetit u shkatërrua gjatë bombardimeve ruse dhe luftimeve intensive në rrugë. /abcnews.al