Fundosja e anijes “Moskva”, Rusia: 1 marinar vdiq, 27 të tjerë të zhdukur

schedule21:56 - 22 Prill, 2022

schedule 21:56 - 22 Prill, 2022

Një marinar ka humbur jetën  dhe 27 janë zhdukur pas fundosjes së anijes ruse javën e kaluar, sipas një deklaratë të ministrisë ruse të mbrojtjes, shkruan The Guardian.

Sipas informacioneve, 396 anëtarë të ekuipazhit arritën të shpëtojnë.

Luftanija më e madhe ruse shpërtheu dhe u fundos pasi ekuipazhi e braktisi në mënyrë të dëshpëruar pas një sulmi me raketa. Ministria ruse e Mbrojtjes konfirmoi se “Moskva” pësoi dëmtime të konsiderueshme pas shpërthimit të një zjarri, por tha se ishte ende duke hetuar shkakun e shpërthimit.

Zyrtarët ukrainas pretenduan se anija kryesore e flotës ruse të Detit të Zi u godit nga dy raketa kundër anijeve të klasit R-360 Neptun.

Mediat ruse nga ana tjetër raportuan se 500 anëtarët e ekuipazhit të anijes u evakuuan pas shpërthimeve të municioneve aksidentalisht.

/abcnews.al