Fundi i një epoke, Serena Williams njofton tërheqjen nga tenisi

schedule16:17 - 9 Gusht, 2022

schedule 16:17 - 9 Gusht, 2022

Serena Williams ka njoftuar se do të tërhiqet nga tenisi pasi të luajë në US Open, që do të shënojë turneun e fundit të një karriere brilante.

23 herë fituesja e Grand Slam tha për Vogue se ajo do t’i kushtohet gjërave të tjera që janë më të rëndësishme për të, duke theksuar se nuk e pëlqen fjalën “pension”.

“Do të shijoj këto javët e ardhshme”, tha 40-vjeçarja.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Serena Williams (@serenawilliams)

Williams u rikthye Wimbledon në qershor pas një pushimi të gjatë dëmtimi që kishte çuar në spekulime për tërheqjen e saj.

Ajo tha se do të luajë në US Open, ku ka fituar gjashtë nga titujt e saj kryesorë, më vonë në gusht.

Williams ka fituar më shumë tituj kryesorë në ndeshje teke se çdo lojtare femër në epokën e Open dhe e dyta më e madhe e të gjitha kohërave, pas Margaret Court.mme 24.

“Fatkeqësisht nuk isha gati për të fituar Wimbledon këtë vit. Dhe nuk e di nëse do të jem gati për të fituar Nju Jorkun. Por do të përpiqem”, tha ajo.

Të hënën, ajo pati fitoren e saj të parë teke në 14 muaj, duke mposhtur Nuria Parrizas Diaz të Spanjës për të arritur në raundin e dytë të National Bank Open në Toronto.