Fruti nr.1 që mbron kockat nga plakja

schedule22:38 - 19 Prill, 2022

schedule 22:38 - 19 Prill, 2022

Edhe pse mollët dhe portokallet janë gjithmonë një zgjedhje e mirë për kocka të forta, provoni rregullisht disa kumbulla të thata nëse dëshironi të ndiheni më të rinj dhe më të fortë ndërsa rriteni. Kjo për shkak se kumbullat ofrojnë një sërë përfitimesh për kockat, sipas një studimi të ri.

Studiuesit shqyrtuan gratë në postmenopauzë që hanin gjashtë ose 12 kumbulla në ditë për 12 muaj dhe gratë që nuk hanin fare. Autorët e studimit theksuan se kumbullat “kanë shumë përfitime ushqyese, si mineralet, vitamina K, komponimet fenolike dhe fibrat dietike”.

“Kumbullat, në veçanti, përmbajnë polifenole që mund të reduktojnë inflamacionin dhe stresin oksidativ, të cilat kontribuojnë në humbjen e masës kockore,” thotë Kelsey Sackmann. Kumbullat mund të ndihmojnë për të parandaluar rritjen e inflamacionit.

Sa i përket mënyrës sesi t’i bëni kumbullat një pjesë të rregullt të dietës suaj, Sackmann thotë: “Kumbullat janë një rostiçeri kaq e përshtatshme dhe mund t’i shijoni në çdo kohë të ditës. Shtoni pak kumbulla në sallatën ose kosin tuaj”. /abcnews.al