Frikë për popullatën e ujqërve pas zjarrit katastrofik në Spanjë

schedule14:50 - 24 Qershor, 2022

schedule 14:50 - 24 Qershor, 2022

Qeveria spanjolle e ka shpallur malin Sierra de la Culebra në provincën Zamora një zonë katastrofe pasi një zjarr shkatërroi 30,000 hektarë pyje, duke rritur frikën për të ardhmen e popullatës lokale të ujqërve.

Vendimi i jep rajonit të Castilla y León akses të menjëhershëm në 2 milionë euro në fondet e rimëkëmbjes ekonomike për të ndihmuar në kompensimin e dëmit të shkaktuar nga zjarri më i keq në një dekadë, i cili shkatërroi një pjesë të madhe të rezervës së biosferës prej 600 km katrorë në veri-perëndim të Spanjës.

Zjarri filloi një javë më parë dhe u përhap me shpejtësi, i nxitur nga erërat e forta dhe temperaturat jashtëzakonisht të larta. Më shumë se 650 zjarrfikës nga e gjithë Spanja luftuan për të kontrolluar zjarrin të ndihmuar nga avionë dhe helikopterë përpara se të vihej përfundimisht nën kontroll të dielën. /abcnews.al