Frika nga virusi vdekjeprurës, nis kthimi i 2500 kinezëve që jetojnë në Toskana

14:36 | 16/02/202014:360

Të paktën 2500 kinezë të cilët kishin shkuar për të festuar ditët e vitit të ri në vendin e tyre kanë nisur të kthehen në zonën e Toskanës në Itali. Presidenti i rajonit të Toskanës, Enrico Rossi tha se pjesa më e madhe e shtetasve kinez që jetojnë në këtë zonë po vjen nga provinca e Zhejiang, vendi i katërt për numrin e rasteve të diagnostikuar me koronavirus.

Posaçërisht për kthimin e kinezëve, në Firenze është hapur një qendër speciale për trajtimin e tyre. Sipas të dhënave nga autoritetet italiane bëhet fjalë për rreth 2.000 persona, banues në Prato dhe 500 në Firenze. Referuar të dhënave të paraqitura nga presidenti i Toskanës, në provincën kineze të Zhejiang rezultojnë 1162 raste infektimi me koronavirus, por nuk ka pasur asnjë viktime.

Ndërsa në provincën e Wuhan, ku shpërtheu fillimisht epidemia rastet janë 54.400 dhe numri i viktimave 1.400. Megjithatë, për guvernatorin Italian, ende nuk ka arsye për alarmim, sepse raste të reja me Koronavirus të ardhur nga Kina nuk janë zbuluar.

Ndërkohë, Ministri i Punëve të Jashtme, Luigi Di Maio është duke organizuar një fluturim për të rikthyer në Itali 35 italianët e bllokuar në një anije kroçierë, e cila aktualisht ndodhet e ndaluar në Japoni./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono