FOTO/ Ndërtesat me bimësi nëpër ballkone, qytetarët refuzojnë të jetojnë

schedule10:06 - 17 Shtator, 2020

schedule 10:06 - 17 Shtator, 2020

Ndoshta do të mendoni se nuk janë reale, por ekzistojnë një bllok ndërtesash projektuara me bimësi nëpër ballkone.

Blloku i ndërtesave të banimit kishte përfunduar më 2018 në Chengduu në provincën Sechuan. Ndërsa bimësitë janë rritur aq shumë, sa që pronarët e apartamenteve po i shmangin dhe po hezitojnë të jetojnë brenda tyre për shkak të numrit të madh të mushkonjave, raportojnë mediat kineze.

826 apartamentet që ishin nxjerrë në shitje, brenda pak ditëve ishin blerë nga qytetarë të vendeve të ndryshme.

Megjithatë, siç raportojnë kineze, vetëm dhjetë familje janë vendosur në këto ndërtesa. Banorët besojnë se apartamentet janë të pajetueshme për shkak të bimëve nëpër tarraca dhe fasadës, që pothuajse është shkatërruar dhe numrit të madh të mushkonjave nga gjelbërimi. l.k/abcnews.al