FOTO/ Liverpool “makineri” golash

schedule10:36 - 30 Nëntor, 2021

schedule 10:36 - 30 Nëntor, 2021

Liverpool theu dy rekorde të rëndësishme pasi skuadra e Jurgen Klopp u largua me dy pikë nga liderët e ligës Chelsea me një fitore 4-0 ndaj Southampton të shtunën.

Reds kanë shënuar tani 39 gola në krye të ligës – totali i tyre më i madh i golave ​​ndonjëherë në këtë fazë të një sezoni të ligës së parë dhe u bënë vetëm klubi i dytë anglez i ligës së parë që shënon dy ose më shumë gola në 17 ndeshje radhazi në të gjitha garat. Por kthimet mbresëlënëse shtrihen në një sërë metrikash sulmuese, duke regjistruar shifra të larta në ligë për golat e pritshëm, goditjet, goditjet në portë, asistimet, asistimet e pritura dhe rastet e krijuara.

Forma e ekipit

Grafiku i mëposhtëm tregon pozicionet mesatare të Liverpool-it me kombinime të zakonshme të pasimeve midis pozicioneve – me rrathë më të mëdhenj që përfaqësojnë një frekuencë më të lartë pasimesh  përveç kërcënimit sulmues në kanalet e fundit të tretë. Vizualizimet zbulojnë të gjithë mbrojtësit dhe mesfushorët tentativë për pasime në masë pothuajse të barabartë, zakonisht duke përdorur topin në kanalet e gjera  me 41 përqind të sulmeve të ndërtuara në krahun e djathtë.

Ky kërcënim nga ana e djathtë mund të shihet edhe në hartën e asistimit më poshtë, me një frekuencë të lartë pasimesh më të gjata nga ai kanal i favorizuar, ndërkohë që Reds kanë shënuar vetëm një asistim të vetëm nga një pasim majtas në kuti deri më sot.

Gola të shumtë

Mohamed Salah ka luajtur qartë një rol kyç në rekordet e fundit të golave, duke shënuar 11 gola në ligë dhe duke shënuar tetë asistime në ligë duke kulmuar me, ju e keni marrë me mend, përfshirjen e 19 golave ​​në ligë. Ky numër për përfshirjet në ligë është thjesht një turp për të dyfishuar rivalët e tij më të afërt: Jamie Vardy dhe Emmanuel Dennis. Në të vërtetë, Salah ka qenë i përfshirë në 25 gola në të gjitha garat – më shumë se dyfishi i çdo lojtari tjetër të Premier League.

Salah kryeson sulmin shkatërrues, por është larg të qenit burim i vetëm. Tre lojtarë të tjerë të Liverpool-it renditen në vendin e pestë në Premier League me tetë përfshirje gola: Sadio Mane, Diogo Jota dhe Trent Alexander-Arnold./h.ll/abcnews.al