FOTO/ “Hanë kufoma dhe pinë ujë me kafkat e njerëzve”, zbulohet fisi i veçantë

schedule16:56 - 5 Qershor, 2020

schedule 16:56 - 5 Qershor, 2020

Së funmdi në Indi janë zbuluar pamjet e një fisi që jeton jeton mes varrezave dhe përdor trupat e të vdekurve si tempuj.

Një nga kultet më të frikshëm dhe më intrigues në Indi, është Aghori, anëtarët e të cilëve njihen për kërkimin e pamëshirshëm drejt ‘ndriçimit shpirtëror’.

Mediat ndërkombëtare bëjnë me dije se fotografi Jan Skëara, nga Pruszkoë, Poloni në udhëtimin e tij  në Varanasi, Indi, ka zbuluar detaje në lidhje me fisin Aghori dhe dokumentoi ekzistencën e tyre të mistershme.

Një nga imazhet e tij të tmerrshme tregon një burrë me kokën e hedhur prapa dhe duart e ngritura, teksa pi një lëng nga goja e një kafke të vërtetë njerëzore. Ndërkohë përmes fotove gjithashtu shikohet se si anëtarët e këtij fisi përdorin kafkat për gjëra të ndryshme. /abcnews.al