FOTO/ Ekspertët IAEA inspektojnë centralin e Zaporizhzhia

schedule12:07 - 2 Shtator, 2022

schedule 12:07 - 2 Shtator, 2022

Një ekspert ndërkombëtarësh ndodhen në centralin bërthamor të Zaporizhzhia-s të Ukrainës për një inspektim të planifikuar, pavarësisht rreziqeve “të rëndësishme” të misionit të tyre, sipas BBC.

Ekipi i ekspertëve prite të japë një “vlerësim të menjëhershëm të situatës së sigurisë. Stafi ukrainas që vazhdon të operojë në fabrikë tha se trupat ruse e kanë përdorur atë si bazë ushtarake dhe se punonjësit  në fakt mbahen nën kërcënimin e armëve.

Rikujtojmë se dy inspektorë nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) do të qëndrojnë në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në baza të përhershme, për të monitoruar situatën.

/abcnews.al