Formacionet e mundshme Napoli-Roma: Spektakël në mbrëmjen e Serie A, Mourinho në përpjekje për të ndalur Spallettin

schedule10:30 - 29 Janar, 2023

schedule 10:30 - 29 Janar, 2023

Napoli do të ndeshet në mbrëmje ndaj Romës, një ndeshje tepër e bukur dhe ku pritet të ketë spektakël të vërtetë.

Një pritje e mundimshme 33-vjeçare për një titull në Serie A duket se mund të përfundojë këtë sezon për Napolin, i cili qëndron 12 pikë larg në majën në gjysmë të fazës. Grumbullimi prej 50 pikësh pas 19 ndeshjesh është më i larti në historinë e tyre, një total i ndërtuar kryesisht në një seri të madhe prej shtatë fitoresh radhazi në ligë në shtëpi, duke e lënë Napolin në prag të sigurimit të tetë fitoreve në shtëpi në turne për herë të parë që nga viti 2016.

Të rinjtë e Luciano Spallettit tani janë të vendosur të përballen me një tjetër provë të ashpër kundër Romës. Pamja e Jose Mourinhos, i cili mbushi 60 vjeç të enjten, në skuadrën e kundërshtarëve mund të jetë arsyeja e vetme për skepticizëm për Spallettin, duke qenë se ai ka fituar vetëm një nga shtatë takimet personale të ndeshjeve direkte me ‘The Special One’, edhe pse është inkurajuese që suksesi ishte në ndeshjen e parë të këtij sezoni.

Një rifillim i patëmetë pas pushimit të Kupës së Botës i ka bërë tifozët e Romës të ëndërrojnë një rikthim në Ligën e Kampionëve për herë të parë që nga 2018/19. Fitoret e njëpasnjëshme 2-0 ndaj Spezia-s dhe Fiorentinës i kanë ndihmuar Giallorossi-t të fitojnë pikët më të mira në këtë fazë në pesë sezone, megjithëse ka ende punë për të bërë nëse Roma do të sigurojë atë përfundim të pakapshëm në top katërshe.

Një faktor i madh në suksesin e Romës ka qenë forma e tyre, me skuadrën e Mourinhos që udhëton për në Napoli duke u përpjekur të ruajë një seri shtatë ndeshjesh të pamposhtur në ndeshjet jashtë. Vazhdimi i kësaj kundër Napolit ndoshta mund të jetë një urë shumë larg, veçanërisht pasi Roma nuk ka fituar në asnjë nga katër udhëtimet e fundit në “Stadio Diego Armando Maradona” dhe gjithashtu mund të ketë çerekfinalen e ardhshme të Kupës së Italisë të mërkurën në prapa mendjes së tyre./ h.ll/abcnews.al

Formacionet e mundshme: