Forcat ukrainase vazhdojnë ofensivën në lindje të Izium

schedule13:37 - 27 Shtator, 2022

schedule 13:37 - 27 Shtator, 2022

Ushtria ukrainase po vazhdon ofensivën e saj kundër forcave ruse në lindje të Izium, duke çliruar pjesërisht fshatin Pisky-Radkivski, sipas zyrtarëve lokalë ukrainas.

“Fshati Pisky-Radkivski është tashmë nën kontrollin e Forcave të Armatosura të Ukrainës,” tha këshilli i fshatit Borova në faqen e tij në Facebook.

Forcat ukrainase aktualisht po përparojnë në veri përgjatë lumit Oskil drejt fshatit të pushtuar të Borova, tha këshilli.

“Lufta është duke u zhvilluar,” tha ai. “Forcat e Armatosura të Ukrainës po largojnë armikun, por territoret e çliruara po vuajnë nga bombardimet e armikut. Zhurmat e shpërthimeve dëgjohen vazhdimisht nga veriu, lindja dhe jugu.

Ai tha se disa banorë janë evakuuar, por shumë janë ende të strehuar në bodrumet e tyre. Izium, i cili ndodhet pranë kufirit midis rajoneve Kharkiv dhe Donetsk të Ukrainës, ishte subjekt i sulmeve intensive të artilerisë ruse në prill përpara se të pushtohej.

Më pas u bë një qendër e rëndësishme për ushtrinë pushtuese gjatë pesë muajve të pushtimit. Forcat ukrainase  morën përsëri kontrollin e qytetit  këtë muaj, duke i dhënë një goditje strategjike sulmit ushtarak të Rusisë në lindje.

/abcnews.al