Forcat ruse qëllojnë autobusin me civilë, 7 të vrarë dhe 27 të plagosur

schedule14:41 - 15 Prill, 2022

schedule 14:41 - 15 Prill, 2022

7 persona janë vrarë dhe 27 kanë mbetur të plagosur nga sulmi i forcave ruse në fshatin Borovaya.  Forcat ushtarake hapën zjarr ndaj autobusëve që transportonin civilë, shkruan skynews.

Sipas informacioneve, autobusët po transportonin civilë në territorin e kontrolluar nga Rusia në atë kohë.

Dmytro Chubenko, zëdhënës i rajonit të Kharkiv tha se Ukraina ka hapur hetim penale kundër Moskës për “shkelje të ligjeve të luftës”.

/abcnews.al