“Foltorja është acid”, debati i plotë dhe sherri në Kryesinë e PD-së: Ti e krahasove Berishën me Vuçiçin

schedule16:23 - 16 Nëntor, 2021

schedule 16:23 - 16 Nëntor, 2021

Në një debat që zgjati më shumë se 5 orë, kryesia e Partisë Demokratike miratoi propozimin e Lulzim Bashës për të thirrur Kuvendin Kombëtar të PD-së më datë 18 dhjetor. Një javë pas Kuvendit që ka thirrur ish-Kryeministri Berisha. Mbledhja u shoqërua me debate mes kreut të PD-së dhe anëtarëve të kryesisë që kanë mbështetur Berishën.

Edi Paloka, Flamur Noka dhe anëtarët e tjerë i kërkuan kreut të PD-së, Lulzim Basha, që të respektojë vendimin e 4200 delegatëve. Por nga ana tjetër, kreu i PD-së, teksa njohur situatën në të cilën ndodhet PD pas vendimmarrjes së tij më 9 shtator, propozoi që Kuvendi të mblidhet më 18 dhjetor.

Sipas Bashës, Berisha po e përdor Kuvendin e PD për të zgjidhur hallet personale, ndërkohë paralajmëroi se nuk do të lejojë që të ketë 2 PD. Po ashtu, Basha tha në mbledhje se nuk do të lejojë që data 11 dhjetor, nga dita e demokracisë, të kthehet në ditën e bunkerizimit të PD-së.

Por kryetari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edi Paloka, i propozoi Bashës që të caktojë një të besuar për verifikimin e firmave të mbledhura. Por sipas kreut të PD-së, procedura për mbledhjen e firmave dhe thirrjen e kuvendit nuk ka qenë korrekte.

Edhe në mbledhjen me dyer të mbyllura Basha ka thënë se për mbledhjen e firmave është angazhuar Suel Çela në Elbasan, Rrahman Rraja në Fushë-Krujë dhe Tom Doshi në Shkodër.

Sipas Bashës, ata janë porositur nga Rama që të futen në mes për të dobësuar PD-në. Kjo është kundërshtuar nga Flamur Noka, i cili ka qenë një prej organizatorëve të mbledhjes së firmave.

DEBATI I PLOTE ME DYER TE MBYLLURA

Lulzim Basha: E thirra këtë mbledhje për të diskutuar e marrë së bashku një vendim shumë të rëndësishëm për të sotmen dhe të ardhmen e Partisë Demokratike. Prej dy muajve Sali Berisha ka vijuar një aksion që nuk ka lidhje me Partinë Demokratike, me të sotmen dhe të ardhmen e kësaj partie, me nevojën që kanë demokratët dhe shqiptarët për të parë PD-në të udhëheqë vendin. Ka vendosur që një problem të tijin personal me SHBA-në t’ia imponojë partisë si problem të PD-së. Për këtë ka njoftuar në “Facebook” një miting më datë 11 dhjetor, që ngjan më shumë si një nevojë për t’i kundërvënë një pjesë të vogël të Partisë Demokratike, aleatit tonë më të rëndësishëm strategjik, SHBA-së. E drejtë e tij, ta bëjë, t’ia kundërvendosë, mund t’i shpallë edhe luftë nëse dëshiron, por këtë, siç kam thënë prej ditës së parë, nuk e bën dot as në emër të demokratëve dhe as në emër të PD-së.

“Foltorja”

E nisin betejën me gjoja unë paskam shkelur Statutin dhe askush nuk mund të thotë cilën pikë të Statutit kam shkelur, sepse nuk ka, dhe vazhdon duke dhunuar Statutin dhe çdo institucion të PD-së dhe mbi të gjitha, duke fyer dhe poshtëruar anëtarësinë, madje edhe ata që besuan te lëvizja e tij. PD nuk mund të funksionojë me struktura paralele. Vetëm Vuçiç në Kosovë kërkon struktura paralele dhe Dodiku në Bosnje. Zoti Berisha duhej të përballej vetë me Departamentin Amerikan të Shtetit. Ashtu siç premtoi fillimisht në mënyrë të përsëritur, pa e përfshirë PD-në dhe Grupin Parlamentar të PD-së. Çfarë po kërkon Sali Berisha sot?! PD të dalë kundër SHBA. PD të kthehet në mburojë të interesave personale të Sali Berishës. Izolimin e PD-së nga SHBA, sepse nuk ka asnjë dyshim se partnerët nuk do të bashkëpunojnë me një organizëm që ka aktiv brenda vetes një individ të shpallur “non grata” për korrupsion nga SHBA, pavarësisht se çfarë pretendon zoti Berisha. Partia Demokratike nuk mund të mbajë më mbi shpinë hallet e zotit Berisha. Hallet e tij janë të tijat, jo të PD-së.

PROPOZIMI PËR MBLEDHJEN

Për disa vendime të miat, në pamje të parë mund të duket se i turbullojnë demokratët, mund edhe t’ia arrini për një kohë të shkurtër, por demokratët kanë mençurinë për të dalluar të keqen nga e mira, për të dalluar ata që bëjnë sikur luftojnë dhe ata që vërtet janë në betejë me regjimin e Edi Ramës. Çfarë pune ka me PD-në, por nëse doni edhe me Sali Berishën, Qifja, Suel Çela, Rrahman Rraja, Tom Doshi? Shumë njerëz, jo vetëm demokratët, pyesin: ç’ne këta me Kuvendin e Partisë Demokratike? Pse kaq të investuar këta për një akt të tillë? Shpjegimi është i thjeshtë. Disa duan të jenë faktorë në PD dhe të vijojnë aferat e tyre korruptive e kriminale me PD-në, siç kanë bërë e bëjnë me PS-në e Ramës. Disa të tjerë, që presin të shpallen “non grata”, iu intereson kjo përplasje për të mbrojtur veten e tyre. Të gjithë këta që përmenda në një formë a tjetër janë njerëzit e Ramës, i shërbejnë vetëm Ramës, nuk vrasin mendjen, as shqetësohen që demokratët janë pa bukë, janë nën presionin e pushtetit, janë pa punë.

U ka shkelur syrin Rama të futen në betejë nën flamurin e Berishës për të përçarë PD-në dhe zgjatur jetën politike të Edi Ramës. Kemi sakrifikuar shumë për të mos e bërë pis PD-në. Për ta mbajtur Partinë Demokratike të pastër nga krimi. S’ka për të ndodhur as tani, as sot dhe as nesër. Nuk do të ketë Kuvend Kombëtar të PD-së me 11 dhjetor . 11 dhjetorin nuk mund ta shndërrojë dot Sali Berisha, nga dita e lirisë, dita e demokratëve, dita e demokracisë, në ditën e bunkerizimit të PD-së, në ditën e izolimit të PD-së. Ai dëshiron ta bëjë, sepse vetëm ashtu mendon se i shërben hallit të tij. Por detyra jonë është t’i shërbejmë hallit të demokratëve dhe jo hallit të Sali Berishës. Partia Demokratike e Shqipërisë do të përqendrohet tek ajo që kemi marrë përsipër: t’i prijmë demokratët drejt qeverisjes së vendit, të mundim të vetmin kundërshtar që kemi, Edi Ramën dhe të krijojmë një të ardhme për shqiptarët. Për këtë arsye, për t’u shërbyer demokratëve dhe jo hallit të Sali Berishës, i propozoj Kryesisë së Partisë Demokratike thirrjen e Kuvendit Kombëtar me 18 dhjetor.

Lulzim Basha: Kush më shpjegon çfarë pune ka Suel Çela, që mban peng kryetarët e grupseksioneve për të firmosur formularët? Çfarë pune ka Qifja me Kuvendin e PD-së? Po Tom Doshi? Kush e shpjegon?

Edi Paloka: Çoji në prokurori, kryetar, mos na i trego këtu.

Lulzim Basha: Jam aq i përgjegjshëm sa të mos fus prokurorinë në parti, por ajo që dua të them është se gjithçka mund të ishte shmangur, nëse Sali Berisha do të kishte mbajtur fjalën dhe të mos e kishte përfshirë PD-në në konfliktin e tij personal me SHBA-në. PD ka institucione, ka Statut dhe nuk ka për të pasur struktura paralele. Më 11 dhjetor mund të ketë tubim, por jo kuvend të PD-së. Paloka foli për mungesë vëmendjeje nga unë për masakrën zgjedhore. Si i shërbehet kauzës së masakrës zgjedhore, kur të njëjtët persona janë thirrur, janë shtyrë apo u është shkelur syri nga Edi Rama për t’u përfshirë me formularët e PD-së? Nuk më dhatë asnjë përgjigje: çfarë interesi ka Suel Çela? Po Qifja? Çfarë interesi ka Tom Doshi, përveçse për të përçarë PD-në? Nëse plani i “Foltores”, i Sali Berishës, është t’i bëjë shantazh PD-së me sabotim të çfarëdo zgjedhjesh që kemi përpara, po ju them se e ka shumë gabim. Është një fund realisht i dhimbshëm për përmasat e figurës së tij, e kontributit të tij, jo thjesht për PD-në, por për Shqipërinë. Shantazh PD-së se “po erdhën zgjedhjet, ne do t’ju dëmtojmë, që ju të mos arrini rezultat përballë Edi Ramës, ky është fundi”. Uroj që të paktën këtë hap të mos e hedhë!

Edi Paloka: Me përfaqësues të përcaktuar vetë të vini të bëni verifikimin e formularëve të firmave. Mund të jetë për njërën palë Ivi Kaso, që është sekretari i zgjedhur në Partinë Demokratike dhe për palën tjerë mund të ishte Sekretari Organizativ, Ervin Minaroli. Mund të jenë dhe të tjerë. Unë po them propozime që të uleni dhe të hiqen hijet e dyshimit dhe ta çoni procesin përpara. Dhe njëherë po e them që të dyja palët të caktojnë nga një njeri tyrin të besuar, të vijnë në zyrën time dhe të bëjnë verifikimin për 4200 firmat dhe të mos vijojmë me sulme ndaj njëri-tjetrit që vetëm po propozojnë.

Ervin Salianji: Unë mendoj që një parti politike, qoftë kjo edhe Sali Berisha, pa mbështetjen e SHBA-së, mundësitë që kjo parti të vijë në pushtet, mundësitë janë zero. Nëse nuk nisemi nga kjo kornizë bazë, ne do të gënjejmë demokratët. Pa diskutim që do të ketë emocione, sepse është një njeri që ka 30 vite në parti dhe ka të mirat dhe të këqijat e veta. Të thuash se pse mblidhen njerëz nëpër salla, kam mbështetje më shumë. Secili prej nesh mund të mbledhë njerëz. Po hajde të bëjmë garë se kush mbledh më shumë. Të gjithë mund t’i mbledhim. Por puna nuk është të bëjmë këtë garë.

Albana Vokshi: Shpresoja sot të merrnit tjetër vendim, t’u bashkoheshit 4200 firmëtarëve në datë 11 dhjetor. Vendimi juaj është akt përçarës, jo demokratik autoritarist. Neni 46 thotë se kryetari përfaqëson forumet dhe vendimmarrjen e anëtarësisë. Ju sot nuk po përfaqësoni e po fyeni 4200 anëtarë të kuvendit kur përmendni Tomën, Aqifin, Suelërat e Rrahja. Neni 43 përcakton se 1/4 e firmëtarëve, janë mbledhur shumë më shumë. Sfidoj znj. Duma dhe znj. Pampuri të vijnë e së bashku të certifikojmë firmat e degëve në Njësinë numër 9 dhe 11, se i njohin. Janë mbi 75% e firmave të delegatëve. Ftoj të gjitha zonjat e grupit të punës që keni ngritur ju, të certifikojnë firmat e LDGSH-së se kanë qenë pjesë e procesit zgjedhor të deritanishëm të LDGSH-së. Janë më shumë se 75% e delegatëve që kanë firmosur.

Thoni pse i fusni në kasafortë: po nëse ju vidhni “Facebook”-un dhe simbolet e LDGSH-së, si mund t’ju besojmë firmat. Flisni për struktura paralele, por ju keni krijuar struktura jashtë partisë, grup që linçojnë këdo që mendon ndryshe nga ju e është kritik juaji. Struktura paralele po krijoni ju: keni ngritur një grup për LDGSH-në ndërkohë që po fyeni mundin e 10 mijë grave që kanë marrë pjesë në procesin e vitit që shkoi. Ju po krijoni struktura paralele me vendime antistatuore, antidemokratike. Ju ka rënë popullariteti. Përballuni me Berishën në Kuvend e nëse fitoni, ju na keni pas. Demokracia është votë. E nuk është uzurpim i hapësirave që nuk ju takojnë. Vendimet në 11 dhjetor i merr anëtarësia, jo ju.

Aldo Bumçi: E gjithë kjo filloi sepse ne humbëm, sepse po të mos kishim humbur, nuk do të ishte ky debat. Jeni fajtorë për humbjen që i la demokratët në opozitë. Amerikanët edhe kur të takojnë e të mirëpresin nuk të thonë se e ke të fituar. Kriza të zgjidhet duke dëgjuar delegatët.

Fitim Zekthi: Foltorja është lëvizje acide, populiste e nxitur vetëm nga vendimi i qeverise amerikane për të shpallur “non grata” Berishën. Po të ishte e ndershme dhe refleksion mbi gjendjen e PD-së, do të isha në foltore. Foltorja si lëvizje është shumë acidike, sepse përdor gjuhë asgjësuese, linçon, shan, etiketon, sulmon. Gjuha e saj është gati bolshevike. E dyta, foltorja ka narrativë konspiracioniste. Përpiqet të konstruktojë një armik të madh që bëri komplot. Ky armik është “mafia më e rrezikshme ndërkombëtare sorosiane”. E vërteta është se vendimi është i Sekretarit të Shtetit dhe asnjë figurë e rëndësishme republikane, asnjë drejtues republikan në kongres apo senat, asnjë kryetar komisioni, asnjë guvernator nuk ka folur kundër “non grata”-s, përkundrazi, të gjithë janë në anën e qeverisë amerikane.

Thirrja e kongresit me 4200 firma që nuk dihet në ç’zyra, në ç’kafe dhe nga cilët njerëz u mblodhën, që kërkojnë të verifikohen nga vetë ata që i mblodhën, një kongres i shpallur pa një grup apo komision nismëtar është në fakt thjesht një puç i institucional ose grusht shteti. Kjo gjë është rrugë logjike e lëvizjeve populiste, emocionale, e politikës së zemërimit. Lëvizje të tilla nuk pranojnë rregulla, nuk pranojnë të vihen në diskutim. Ato bëjnë ose revolucion, ose grusht shteti. Foltorja nuk ka të ardhme, nuk duhet të ketë të ardhme, sepse nuk mund të ketë të ardhme paligjshmëria, linçimi, revolucioni.

Tomor Alizoti: Ka ndodhur një çarje e madhe. Ç’është kjo: bëjmë dy kuvende? Nuk e shikoj si zgjidhjen e duhur. Duhet të bëhemi bashkë për një kuvend. Nuk duhet të bëjmë disa kuvende për të treguar se kush ka më shumë forcë. Ju të dy e doni partinë për pushtet individual. Për karrierën tuaj. Ju duhet të uleni. Unë e di që ti nuk do të ulesh. Por unë nuk do të jem as me njërin, as me tjetrin. Luftërat botërore janë zgjidhur në tavolinë. Ky nuk është problemi i PD-së, por problemi juaj. Ju do të gjykoheni të gjithë nesër që ndikuat në këtë përçarje. Kërkoj t’i jepni zgjidhje kësaj situate.

Lulzim Basha: Ke qenë ti që ke thënë se PD-në s’mund ta kthejmë në fondacion të Sali Berishës ose organizatë joqeveritare të Berishës.

Flamur Noka: Kuvendi që thërrisni ju është ilegjitim. Kryesia është ilegjitime. Ju keni fyer demokratët. Nuk i kemi bërë presion njeriu. Jeni ju që e krijuat problemin, se po të mos përjashtoje ti Berishën, nuk do të kishte ndodhur gjë. Ti bëre goditje. Ne vetëm t’u kundërpërgjigjëm.

Agron Gjekmarkaj: Sonte është një natë reflektimesh! Mbajta shënime kur folën kolegët! U tha këtu që kriza filloi se humbëm zgjedhjet. Nuk është kështu. Ne patëm një kongres në korrik, që për mua mbetet një kujtim i shëmtuar. Duke filluar nga fjalimi i zotit Basha dhe i të gjithë juve me radhë! Fjalime propagande, të gjithë ju u ikët problemeve që trashëgonim, që e gjitha një fasadë hipokrizie! A e dini pse? Sepse ju mendonit qe Basha dhe Berisha janë bashkë gjithmonë dhe patë interesat tuaja! Jua thashë disa miqve si folët kësisoj? Qeshnin! Ia thashë Flamurit para RTSH-së “e shkatërrove armikun me atë fjalim”! Qeshëm të dy. Foli vetëm Mark Marku, ju tha të vërteta të rënda. Heshtët. E mbështeta vetëm unë me shkrime. Pas datës 9 shtator ndryshoi gjithçka. Filluan problemet e Statutit, filloi kriza.

E nisi Sali Berisha për arsye personale. Mua nuk do të më dëgjoni kurrë duke sharë Sali Berishën. E konsideroj personalitet politik me shqisa unike, por gjykim kam. Ai e di që nuk e fiton betejën me SHBA-në dhe ka filluar betejën me Lulzim Bashën. Ndaj, duke parë këtë kontekst moral, vendosa të marr anë dhe të mbështes zgjedhjen e Bashës. Dëgjova zonjën Vokshi të flasë për dhunë psikologjike ndaj drejtueseve lokalë të Lidhjes së Gruas! Nëse kjo ndodh, është turp, shumë turp! Por le ta themi një gjë. Dajaku ka qenë instrument komunikimi i kësaj partie! Kjo parti ka rrahur themeluesit e vet, Neritan Cekën, Preç Zogajn, Arben Imamin, ka rrahur opozitën dhe ka manipuluar zgjedhjet, ka rrahur të persekutuari, ndaj duhet të ndahemi nga çdo formë dhune.

Lulzim Basha nëse është burrë, të kërkojë falje edhe për këto. U fol për emërimet e kryesisë. Për mua kjo është një turp. Për çdo gjë duhet garë, për të gjithë, kuptimi është një gjë e shpifur. Tani të flasim për kongresin. Po ky Kuvend është një legjitimim i foltores. Jam i sigurt që nuk do behet kurrë nëse nuk do ishte ky presion dhe kjo krizë. Ky kongres është legalizim i krizës dhe dëshirës suaj. Berisha e vendosi vetë datën 11, nuk pyeti asnjeri. PD mund të ketë organe të këqija, kryetar me probleme, kryesi të paaftë, por ama këto kemi dhe këto po e legalizojnë kongresin. Hajdeni të mblidhemi të gjithë! Ta bëjmë atë të vërtetë! Ta rindërtojmë PD-në. Mos të jetë me një parti e lidershipit, por e të gjithë anëtarëve, të jenë aksionarë në të. Kjo parti t’u kërkojë falje intelektualëve që i zboi vit pas viti. Kjo parti ta përbuzë më në fund banalitetin dhe statusin e idiotit kaq prodhimtar në PD. Duhet një kongres i vërtetë ku të gjithë asetet e saj të jenë aty. Albana, mikja ime, thotë “uaaa Basha fyeu doktorin”. Po s’e dëgjon doktorin se çfarë thotë për Bashën dhe të tjerët! Sado që e çmojmë Sali Berishën, njeri si ne është edhe ai, njerëz me gjak jemi edhe ne! Po miq jemi në krizë të rëndë madje. Kongresi i datës 18 është mundësia që të mundim përçarjen dhe t’i japim një shans bashkimit. Në rastin më të mirë, konflikti me SHBA-në është folklor; në rastin më të keq, e dini vetë.

Belind Këlliçi-Bashës: Ke nxjerrë njoftim të paligjshëm. Statuti i FRPD-së është i dorëzuar në instancat më të larta europiane të EPP dhe institucione te tjera. Meqë ke ndërruar 180 gradë qëndrim dhe tani e pranon që ka nevojë për kuvend, bujrëm, hajde në kuvend në datë 11, bashkohu me 4200 delegatët. Shtoji rendit të ditës së 4200 delegatëve edhe pikat e tua dhe hajde të kemi vetëm 1 kuvend. Dhe nuk kemi pse e shtyjmë me 1 javë.

Jorida Tabaku: Të kalojmë këtë ngërç për demokratët, ta mbledhin Kuvendin Kombëtar me 18 dhjetor! I dëgjova me kujdes gjithë kolegët dhe besoj se biem dakord të gjithë për diçka: kjo është një situatë e vështirë për Partinë Demokratike. Nuk është e thjeshtë e aq më tepër për demokratët që çfarë nuk dëgjojnë që dalin nga kjo sallë tani që po flasim e çfarë nuk dëgjojmë çdo natë nëpër emisionet televizive. Dëgjova me shumë respekt dy miqtë e mi, z. Paloka dhe z. Bumçi. Burimi i krizës, tha z. Bumçi, janë zgjedhjet, fillimi i krizës.

Gjithçka nisi më 9 shtator, tha z. Paloka. Të biem dakord: kjo situatë vjen nga zgjedhjet apo nga 9 shtatori?! Kushdo që ka qenë në këtë sallë dhe ka punuar me raportin me ndërkombëtarët, z. Bumçi, ka qenë një raport voluminoz, dhe unë po flas me qytetari, Aldo. Jemi këtu dhe jemi prapë nesër në PD. Raporti i përgatitur për ndërkombëtarët që shërbeu dhe si bazë për raportin e OSBE/ODIHR që e vendosi thuajse të plotë në raportin përfundimtar. Por, kur flas sot me ndërkombëtarët, ato më thonë që “Partia juaj e pranon vetë që keni humbur se natë për natë në televizione ju thoni që keni humbur”. Aldo, ne njihemi aq sa të mos ndërpresim njëri-tjetrin.

Ju fola gjithë respekt dhe po ju drejtohem me respekt. Çfarë beteje për zgjedhjet mund të bëjmë ne kur vetë anëtarët e PDsë e pranojnë që keni humbur dhe nuk janë vjedhur?! Çdo natë nëpër TV këto dëgjojmë se si u humbën zgjedhjet. Pse e ka fajin njëri apo tjetri që u humbën zgjedhjet! Diskutimi që ne po bëjmë sot këtu e që në disa raste diskutohet dhe gabim. Z. Paloka e njeh statutin për veten e tij dhe e quan veten të zgjedhur, kurse për të tjerët thotë nuk i quaj, Albana që nuk është zgjedhur dhe është komanduar si kryetare gruaje që në 2009-ën, 12 vjet më parë, dhe nuk respekton Statutin, veten e njeh legjitime, ndërsa atyre që janë zgjedhur nuk ia njihni zgjedhjen sipas statutit. Ose të biem dakord dhe të interpretojmë për të gjithë njëlloj statutin këtu, ose të zihemi dhe të ndërtojmë institucione paralele.

Nuk ka nder më të madh që i bëjmë Edi Ramës ne se sa të deklarojmë se nuk e njohim sekretariatin e PD-së, nuk e njohim kryesine e PD-së. Ky është nderi më i madh për Edi Ramën, deligjitimimi i çdo institucioni të partisë dhe këtë nder po ia bëni ju. Jam që 16 vjeçe në Partinë Demokratike, kurrë s’kam pasur funksione në këtë parti politike, i nderuar z. Paloka. Vetëm përpara dy muajsh e mora një funksion, kam punuar me kokën ulur edhe për një punë që nuk më takonin t’i bëja. E kam bërë për të mirën e PD-së, jo për një zyrë, se mua nuk më intereson aspak një zyrë, madje as për një vulë nuk kam punuar. Kjo është e turpshme që ne sot diskutojmë për një zyrë apo për një vulë. Ne po e bëjmë këtë betejë që të dalim më të fortë.

Po ju drejtohem juve, z. Paloka dhe z. Bumçi, se ju konsideroj miq dhe nuk po them asnjë gjë që nuk e kam thënë dhe jashtë kësaj salle në privat. Për mua nuk është çështje e interpretimit të Statutit, por është një vendim politik. Pra, ta kalojmë këtë ngërç. Të biem dakord për një datë dhe unë këtë besoj se ka parasysh ky propozim, pavarësisht mekanizmit që e vë në lëvizje mbledhjen e Kuvendit, pra e kërkon kryetari apo firmat e anëtarësisë apo kryesia, pavarësisht kësaj, ne të biem dakord që të kemi një kuvend. Por që të sillemi kështu ku njohim njërin dhe nuk njohim tjetrin, për këtë biem dakord e për atë tjetrën jo, më vjen keq, por këto janë veprime absurde dhe nuk bie dakord. Më duken absurde se e gjithë kjo sjellje është në favor të kundërshtarit tonë.

Unë e kam diskutuar dhe me shumë prej jush këtu se sa herë që ne themi një fjalë, menjëherë sulmohemi, linçohemi dhe bullizohemi, madje edhe kur ka argument te çfarë thua apo dhe kur ka etikë. Ka shumë demokratë që kanë zgjedhur të heshtin, sepse kanë frikë nga sulmet edhe bullizimet dhe gjëja më e keqe që mund t’u bëjmë demokratëve është kur një përfaqësues i njërës palë apo i palës tjetër të marrë demokratët në telefon dhe t’i pyesë në ishin apo nuk ishin, firmosën apo nuk firmosën. Mos t’i përdorim emocionet e demokratëve.

T’i thërrasim demokratët me kuvend normal me datën 18 dhjetor dhe të vendosin siç e mendojnë. Çfarë problemi ka që të biem dakord për këtë datë? Apo thjesht doni të impononi datën tuaj?! Unë besoj që këtu ka një vullnet politik për ta kaluar ngërçin. Doni kuvend? Hajde bëjmë kuvend. Sot, kur shkoj të takoj demokratët, i shoh që janë të dëshpëruar kur dëgjojnë se si ne zihemi e duket sikur po hamë njëri-tjetrin. Unë dëshpërohem kur shoh demokratë që zihen me njëri-tjetrin. E kalojmë këtë ngërç për demokratët dhe mos t’i vendosim në moment të vështirë. Ka prej tyre që nuk janë as me Bashën dhe as me Berishën, por janë sinqerisht me PD-në. E mbledhim kuvendin në 18 dhjetor, e sqarojmë edhe këtë çështje, madje dhe pikat e Statutit që e kanë merak disa dhe e interpretojnë si të duan dhe kur të duan ato. Unë nuk besoj që ka 2 PD, ka 1 PD sot dhe po ashtu 1 PD do të ketë dhe nesër. Le ta kalojmë këtë ngërç, jo për interes të Bashës apo interes të Berishës, por për interesin e demokratëve që na kanë ndjekur dhe votuar.

PËRPLASJA

Jemin Gjana: Kam që në ’90-ën dhe e njoh partinë dhe e di se si ka funksionuar. Unë kam qenë me institucionin pavarësisht se kush ka bërë foltoren. Unë kam qenë me institucionin gjithmonë. Unë nuk jam bërë ndonjëherë milioner. Kam hyrë në politikë dhe kam dalë me dy djem që njërit nuk ia jepnin specializimin prej meje dhe vetëm me një shtëpi që ma dha enti i banesave. Këtu ka ministra që janë bërë milionerë.

Aldo Bumçi: Kujt i referohesh ti. Për çfarë e përmend këtë? Unë jam i vetmi këtu që kam qenë ministër.

Jemin Gjana: Unë e kam dëgjuar foltoren që më ka linçuar proceset. Agronit ia numëruam votat. Ai 56 vota mori për kryesi dhe thotë pastaj pse s’e votuat. Pastaj i thotë Këlliçit që Basha të kishte frikë ty. Kush e bën këtë koment i bie që tallet me demokratët. Ai i ka mbledhur pakënaqësitë për interesat personale.

Ivi Kaso: Ky vendim krijon ndasi. Të krijojmë një procedurë. Duhet të rregullojmë procedurat e 11-ës dhe jo të dalim me procedura të tjera.

Gent Strazimiri: Ti e krahasove Berishën me Vuçiçin. Ti the që është llum. The që nuk është kuvend, por miting. Ti po na fyen. Kjo nuk është e vërtetë. Ti je kryetari i 6-të, por do të ketë edhe të 7-të e të 8-të. Në kryesi ka njerëz pa teserë partie.

Lulzim Basha: Nuk jam unë ai që thotë pas meje u bëftë qameti. Ajo dihet që do të ketë të tjerë. Është ai tjetri që mbështet, ti që thotë mbas meje u bëftë qameti.

Ina Zhupa: Sa i përket legjitimitetit, më vjen keq që e thotë znj. Vokshi, e cila është në kryesi prej 12 vitesh në kryesi. Ti na vë në pikëpyetje ne që si kryesi ose vijmë nga votimi i fshehtë, ose nga votimi i hapur që nuk është kundërshtuar. Nuk e kuptoj se nga vjen kjo tani që nuk jemi legjitim në kryesi.

Enkelejd Alibeaj: Me thënë të drejtën nuk e kam fare problem që të kemi një kuvend përbashkues. Le të jetë edhe përçarës. Nuk më intereson fare nëse çahet partia. Sepse kjo luftë nuk është për parime. Të gjithë e dinë që dizenjimi i një personin si “non grata” është vdekje politike. Kush bën sikur nuk e kupton, është thjesht duke gënjyer veten, sepse neve nuk na bën pjesë të kësaj gjëje. Unë mendoj se PD do të arrijë t’ia dalë përkundrejt të gjitha akteve për përçarje. Sepse PD qëndron mbi vlera. Demokratët kanë dhënë shumë për Berishën. Ndërsa Berisha pse nuk jep asgjë tani, por kërkon t’i bëjë pjesë të betejës personale. Nëse arrin t’i bëjë pjesë të betejës personale, atëherë nuk ka asgjë të çuditshme nëse PD përçahet dhe asgjësohet. Në rastin e 11 dhjetorit nuk janë ndjekur procedurat dhe për mua kjo është nulë. Ne duhet të jemi rigorozë. Sali Berisha nuk i bie dot Blinkenit dhe i bie Bashës.

Grida Duma: Po propozoni sot datën 18 për kuvend, po është një akt i madh i përballimit. Unë besoj te veprimi politik dhe i bërë mirë. Dëgjoj sot disa që kërkojnë shpëtimin te vota popullore. Krimet më të mëdha të njerëzimit janë bërë në emër të popullit. Sa herë kanë ulëritur “çdo populli bën partia” është bërë “çdo partia bën populli”. A ka mbaruar apo jo koha e dikujt në këtë parti, e Sali Berishës. Mbaj mend që në 2013-ën Sali Berisha tha kam dhënë dorëheqjen, nuk kthehem kurrë. A ka mbaruar apo jo koha e dikujt, një individi apo jo, kjo mbetet retorikë. Ajo që di mirë është që koha ka ardhur që të zhduket kulti i individit! Ky kuvend i datës 18 duhet të jetë reflektim i vërtet, jo një ndjesë hipokrite me problemet tona. Ky është një moment që shënon si do jetë fati i kësaj partie. E kjo parti duhet të jetë e vërtet. Janë emëruar, promovuar e mbështetur njerëz me pa të drejtë për të mbajtur balancat e dikujt dhe gjoja përfaqësimet. Kjo parti duhet të njohë mirë çfarë është gara çfarë është meritokracia.

Ne të gjithë këtu, më pak a më shumë, kemi marrë nga Partia Demokratike, ata që janë jashtë, jo. E nëse nuk dimë ne që kemi marrë të japim të ikim nga politika. Kjo që kemi bërë është e vetmja mënyrë që e bën partinë fituese e fitoren ua detyrojmë atyre qe presin nga ne. Kjo parti ka boll kohë që nuk i përballon të vërtetat e veta. Kam dëgjuar liderë që sepse kërkojnë falje janë të pafajshëm. Qe thonë “ato janë fjalë fushate” dhe këto janë të tjera. Pas 30 vjetësh kjo parti në disa nivele bën diskutimin që të kthehet po tek i njëjti kult individi. Kulti i individit duhet të bie e të nisë gongu i garës. Ky është mision për ty, kryetar. Bëje këtë parti një parti të së ardhmes. Një parti të garës, jo të emërimeve, se prandaj jemi këtu sot. E vlerësoj shumë secilin që ka thënë mendimin e vet pro apo kundër, vlerësoj këdo që ka një qëndrim. Nuk kam asnjë respekt për ata që bëjnë gjoja asnjanësin dhe të heshturin e të mendojnë që do të përfitojë një ditë nga ky qëndrim. Flisni për bashkime! S’ka bashkime pa kohezion. Bashkime me forcë, me imponim, se ne ju kërcënojmë janë ndasi dhe dobësime. Këto bashkimet e kanë çuar këtu këtë parti. Pa kohezion e pa besime të brendshme, se kështu është bërë deri sot.

Orjola Pampuri: Është e vërtetë që disa nga ne mund të jenë pa kartë anëtarësie, por prindërit e mi kanë votuar për ty Flamur, për Albanën, për Gentin. Ti Albana ke vendosur gra që të më linçonin mua.

Albana Vokshi: Ato nuk i kam vendosur unë, po ata janë baza.

Orjola Pampuri: Po kujt i tregon ti bazën. Ato janë gra që i ke vendosur ti që dalin në foto me ty.

Ledina Mandia: Jam që të dëgjohet zëri i demokratëve, i delegatëve, i atyre që kanë firmosur. Nuk është koha që ta përçajmë partinë duke mos ndjekur atë që thonë delegatët.

Ervin Minarolli: Unë në fillim të kësaj mbledhjeje u gëzova kur tha se do të bëhet Kuvend. Por duke parë diskutimet, më vjen keq që kjo s’qenka rruga përbashkuese. Unë, si kryetar dege, kanë firmosur një pjesë e mirë e anëtarësisë së degës. Duhet të merret parasysh ajo që kanë firmosur delegatët.

Flutura Açka: Kjo është një skizmë. Liri Berisha ka qenë doktoreshë e djalit tim. Nuk kam gjë me Berishën, por duhet ndarë simpatia nga politika.

Gazment Bardhi: Në mbledhjen e Këshillit Kombëtar kur u votua kryesia, emri im ka qenë nga të parët dhe i pari që ka ngritur dorën edhe Berisha. Për këtë kam edhe videon. Edi Paloka nuk përfaqëson asgjë në institucionet e partisë. Është një funksion formal. Nëse do ta kishte autorizuar këshilli, atëherë mund të bënte diçka më tepër. Në respekt të atyre të firmave, ju mund të kishit shënuar në mbledhjen e datës 18. Ju zgjodhët të bënit atë që tha Berisha që ju nuk doni kuvend, por revolucion.

/ Panorama