Fituesit e Eurovision-it kthehen në shtëpi si heronj, priten në kufi me lule

schedule22:16 - 16 Maj, 2022

schedule 22:16 - 16 Maj, 2022

Kalush Orchestra u kthyen në Ukrainë sot si fitues. Grupi është përshëndetur nga anëtarët e shërbimit shtetëror të rojes kufitare pasi mbërritën në vendin e lindjes.

Solistit të Orkestrës Kalush, Oleh Psiuk, iu dhurua një buqetë me lule të verdha dhe blu, ngjyrat e flamurit të Ukrainës, përpara se ai dhe grupi i tij të fillonin një version të improvizuar të “Stefania”, këngës së tyre fituese.

“Eurovisioni është një gjë shumë e rëndësishme, veçanërisht këtë vit. Por jetët e kaq shumë njerëzve – ato janë shumë më të rëndësishme,” tha Psiuk në kufi.

Kalush Orchestra tani planifikon të shesë trofeun e tyre për të mbledhur para për që do të shkojnë për të mbështetur Ukrainën.

Psiuk shtoi: “Ka njerëz që janë thjesht të gatshëm të dhurojnë.”

“Kjo është thjesht për t’i motivuar ata pak më shumë…Dikush mund të mendojë se është mirë të kesh statujën e fituesit të Eurovision 2022 në shtëpi.” /abcnews.al/