Fitorja historike, kryeministrja e Zelandës së Re pritet të formojë qeverinë e re brenda 3 javëve

schedule08:43 - 18 Tetor, 2020

schedule 08:43 - 18 Tetor, 2020

Pasi fitoi ndjeshëm zgjedhjet, kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern tha të dielën se do ta formojë qeverinë brenda tre javësh por nuk pranoi të thoshte nëse do të qeveriste e vetme apo të formonte një koalicion.

Ardern të shtunën shënoi fitoren më të madhe të zgjedhjeve në  Partinë e saj të Punës të qendrës së majtë në gjysmë shekulli. Shumica e saj e re në parlament do ta lejojë atë të formojë qeverinë e parë me një parti që kur Zelanda e Re miratoi një sistem votimi proporcional në 1996.

“Ndërsa duhen edhe tre javë të tjera para se të kemi rezultat përfundimtar, pritshmëritë e mia janë që ne do të punojmë për formimin e qeverisë brenda asaj kornize,” tha Ardern në një konferencë për shtyp.

Laburistët fituan 64 nga 120 vendet në parlamentin njëdhomësh të vendit.

Për tre vitet e fundit, Ardern ishte në një koalicion me Partinë e Gjelbër dhe partinë e parë nacionaliste të Zelandës së Re. Edhe pse ajo nuk ka më nevojë për mbështetje, koalicionet janë norma në Zelandën e Re ndërsa partitë kërkojnë të ndërtojnë konsensus.

“Unë kam qenë ndërtuese e konsensusit por gjithashtu kam nevojë të punoj me mandatin që i është dhënë gjithashtu Punës,” tha Ardern.” U kam thënë të Gjelbërve që do të flas me ta javën tjetër,” shtoi ajo.  “Nuk dua të nxjerr ndonjë përfundim në këtë pikë.” s.b/abcnews.al/