“Finlanda dhe Suedia kanë marrë pjesë në stërvitje të përbashkëta”, Lavrov: Anëtarësimi i tyre në NATO nuk bën dallim

schedule11:04 - 17 Maj, 2022

schedule 11:04 - 17 Maj, 2022

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka thënë se anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO ndoshta do të bënte shumë dallim pasi të dy vendet kanë marrë pjesë prej kohësh tashmë në stërvitjet ushtarake të aleancës, sipas The Guardian.

“Finlanda dhe Suedia, si dhe vende të tjera neutrale, kanë marrë pjesë në stërvitjet ushtarake të NATO-s për shumë vite”, tha Lavrov.

“NATO merr parasysh territorin e tyre kur planifikon përparime ushtarake në Lindje. Pra, në këtë kuptim ndoshta nuk ka shumë ndryshim. Le të shohim se si anëtarësimi i këtyre vendeve do të shërbejë në praktikë në aleancën e Atlantikut të Veriut”, theksoi Lavrov.

/abcnews.al