FIFA vendos fatin e miqësores Shqipëri-Ukrainë

schedule22:40 - 29 Maj, 2018

schedule 22:40 - 29 Maj, 2018

FIFA do të vendosë fatin e miqësores mes Shqipërisë e Ukrainës të datës 3 qershor. Ukrainasit janë ankuar për cilësinë e fushës së stadiumit në Francë.

Kjo sfidë me shumë gjasa nuk luhet.

Shqipëria e vlerëson si shumë të rëndësishme miqësoren ndaj Ukrainës, sidomos pas kësaj që i ndodhi me Kosovën, veçse një arsye banale mund të na djegë.

Fusha e stadiumit “Park dë Sports” në Anesi është në gjendje aspak të mirë, ndaj edhe trajneri I Ukrainës, Andrij Shevçenko, ngriti alarmin në konferencën e tij për shtyp.

Ai deklaroi se ose duhej ndryshuar stadiumi, ose përndryshe miqësorja duhej anuluar.

Duket se ka qenë një mangësi e punës së organizatorëve të miqësores, të cilët nuk e kanë pasur vëmendjen e duhur tek cilësia e fushës.

Tashmë, i mbetet FIFA-s që të vendosë, pas kërkesës së bërë nga Federata e Futbollit të Ukrainës.

Shevçenko trembet se cilësia e keqe e fushës së stadiumit ku luan skuadra franceze, Evian, mund të sjellë dëmtim të futbollistëve të ekipit të tij.

Përpara kësaj miqësoreje, Shqipëria luajti ndaj Kosovës në miqësore, ndërsa Ukraina do të luajë gjithashtu një miqësore ndaj Marokut.

Asnjëra nga skuadrat nuk u kualifikua për në Botëror, ndërsa po përgatiten për eleminatoret e Europianit dhe Ligën e Kombeve. /abcnews.al