Fatos Nano President? Bamir Topi: Votimi nga populli, garanci absolute

schedule23:30 - 13 Prill, 2021

schedule 23:30 - 13 Prill, 2021

Ish-Presidenti Bamir Topi u shpreh sonte në emisionin “Log.” në ABC se kështu si ka ardhur Kushtetuta zgjedhja e kreut të shtetit është produkt i mazhorancave.

Gazetari Endri Xhafo e pyeti Topin nëse mund të jetë Fatos Nano President, duke qenë se e ka artikuluar në të shkuarën këtë ambicie dhe kohët e fundit ka dalë në krah të Edi Ramës?

“Po më bën një pyetje që nuk ka fare lidhje me bazën e informacioneve që kam unë. Fare. Kur them që është produkt i mazhorancave politike që do të krijohen, mund të krijohet një mazhorancë në krahun tjetër dhe mund të jetë produkt i tyre.

Por në cdo lloj rrethane është produkt i mazhorancave dhe jo i një marrëveshje që kërkonin presidentët kur zgjidheshin me ¾. Votimi nga populli është ai që i jep garanci absolute dhe autoritet një institucioni” tha ai./ db/ Abcnews.al