siperfaqe

Capture-114.png
So Nila10:35 | 28/03/2020

Teksa respektojnë distancën sociale, të mbyllur në shtëpi, njerëzit i janë përkushtuar pastrimit si një formë për t’u marrë me diçka, përpos dëshirës për të dezinfektuar sipërfaqet, sipas Healthline

Jason Tetro, një mikrobiolog amerikan, tha për Healthline se nuk ka vend për panik, megjithëse është me rëndësi që të pastrohen disa sipërfaqe, që mund të grumbullojnë më shumë mikrobe.

Ai theksoi se me rëndësi është pastrimi i:

-telekomandës

-tastrierave dhe mouse-it të kompjuterit

-telefonave

-dorezave të dyerve

-çelësave të dritave.

Ambientet ku duhet të përqëndrohet pastrimi janë tualeti dhe kuzhina, më së shumti dollapët dhe dorezat (frigoriferë, pjatalarëse, furrë).

Disa njerëz përdorin vodka për pastrim, megjithëse Tetro nuk e sugjeron sepse duhet të ketë minimumi 62% alkool për të qenë efektive. Uthulla, thotë ai, ka efekte të mira pastruese. “Mund ta lini në sipërfaqe për afro 10 minuta që të siguroheni që ka pasur efekt,” shtoi më pas.

Një përbërje që mund të dezinfektojë sipërfaqet me mikrobe është:

– 1 ¼ gotë me ujë

– ½ filxhan me uthull

– 10 pika vaj esencial (opsional)

Ujë i nxehtë me sapun këshillohet për çdo gjë që mund të lahet, ndërsa për sipërfaqet e tjera përdorni pastrues dezinfektues./abcnews.al

 

banesa.jpg
ad min15:22 | 14/06/2018

Ekspedita e arkeologëve në Durrës ka arritur të nxjerrë në sipërfaqe objekte me vlerë për qytetërimin në antikitet. Kësaj here bëhet fjalë për sende dhe objekte që tregojnë për një banesë të braktisur në rrethana dramatike.

Një banesë në antikitet e braktisur dramatikisht, duket se po zbulohet gjatë gërmimeve në Durrës. Ekspedita arkeologjike shqiptaro-franceze ka arritur në pikën më të thellë të gërmimeve, duke nxjerrë në dritë disa objekte te që datojnë të shekullit 2-të apo të 3-të pas Krishtit.

“Bëhet fjalë për enë qeramike, enë qelqi e shkrirë nga nxehtësia, ndoshta edhe disa elementë bronzi dekorues apo edhe elementë bronzi zbukurues bizhuteri”.

Sipas arkeologut Eduart Shehi tregojnë braktisjen e menjëhershme të një banese të rrëzuar në mënyrë dramatike.

Gërmimet në këtë pjesë të rëndësishme arkeologjike të qytetit ndodhen në sesionin e 6-të saj. Fillimisht puna nisi me pastrimin e sipërfaqes, për të vijuar më pas me gërmimet. Gjatë punës së tyre, arkeologët kanë zbuluar edhe fragmente muresh që i përkasin shtresëzimit të periudhës romake.

Gërmimet, po kryhen në pjesën jugore të Forumit Bizantin për të bërë lidhjen midis banjave që i përkasin periudhës romake që gjenden poshtë pallatit të kulturës. Vetëm pas një muaji pritet që ekspedita franceze të dalë me konkluzionet përfundimtare mbi zbulimet arkeologjike, në të cilat fle qyteti antik i Durrësit./abcnews.al

Tap.jpg
ad min18:55 | 22/02/2018

“Tap Strap” është një pajisje që mund të bëjë revolucionin në teknologji.

Pajisja e re, ju lejon që të shtypni tastierën në çdo lloj sipërfaqeje.

“Tap Strap” është një pajisje inteligjente që mund të vishet tek një dorë, ose tek të dyja duart, nëse dëshiron të përdorësh tastierën me të dyja duart.

Për të përdoruar tastierën, përdoruesit mund të lidhen me një pajisje që ka Bluetooth.

Pastaj, thjesht duke shtypur në një sipërfaqe çfarëdo, Tap Strap dërgon një komandë ose një karakter si në një tastierë normale.

“Tap mund të bëhet modë në të ardhmen, duke ofruar lihje më të shpejtë dhe të saktë, aty ku nuk ka tastiera”, tha shpikësi i “Tap Strap”, David Schick./abcnews.al

vlcsnap-error579-1280x720.jpg
ad min14:30 | 10/11/2017

Në zonën e Myzeqese po ndodh një katastrofë mjedisore për shkaqe ende të paqarta. Sasi të konsiderueshme peshku të ngordhur ka dalë në siperfaqen dhe në bregun e zonës së njohur si Emisari i Myzeqesë.

Rrjetat po mbledhin peshkun e ngordhur.

I helmuar dhe mban erën e llucës .

Pas ditëve me shi, Emisari i Myzeqesë përgjatë 10 km të parë ka nxjerrë në sipërfaqje sasi të mëdha.

Banorët thonë se ka ngordhur nga ujit dhe fabrikat e vajit.

Derdhja e substancave helmuese në Emisarin e Myzeqesë po shkakton një katastrofë ekologjike. Ndaj ndotësve nuk është marrë asnjë ndëshkim. Situata po bëhet alarmante për shkak se është muaji me sezonin e nxjerrjes së vajit të ullirit.

Derdhja e mbetjeve të bagëtive në Emisarin e Myzeqesë, degët e të cilit përfundojnë në detin Adriatik, është një tjetër faktor për ngordhjen e peshqeve. Përgjatë gjithë gjatësisë së këtij Emisari, që fillon nga Grabjani e deri në rezervuarin e Bicukasit, fshatra të bashkisë Divjakë, janë ndërtuar me dhjetra stane, të cilët shfrytëzojnë ditët me shi për të hedhur në ujë sasinë e plehut të grumbulluar prej disa muajsh.

Peshkatarët thonë se një ndotje e tillë nuk ka ndodhur kurrë më parë. Mungesa e oksigjenit në ujë si pasojë e vajrave në sipërfaqe dhe e shtimit të uresë nga jashtëqitjet e bagëtive, po shkatërron gjallesat ujore./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono