Merkel

macron-mercel-1280x689.jpg
nev ila20:46 | 16/10/2019

Këtë të mërkurë në takimin mes dy shteteve që e themeluan Bashkimin Evropian, sinjalet për hapjen e negociatave për Shqipërinë duket se janë shuar edhe më tej.

Në konferencën për shtyp mes kancelares Merkel e Presidentit francez Macron, shumë pak është folur mbi procesin e integrimit të Tiranës e Shkupit pasi në bazë të dokumentit që ka publikuar Presidenca Franceze, thuhet se në samit është folur për mbrojtjen, klimën, inovacionin, hapësirën (satelitët hapësinor) si dhe kulturën por nuk ka asnjë pikë ku flet për zgjerimin.

Por Macron, sinjalet i ka dhënë. Ai nuk është dakord me hapjen e negociatave, pasi shprehet se fillimisht do duhej reformuar i gjithë sistemi i proceseve të integrimit. Në fjalën e tij Macron la të kuptohej se Merkel nuk e kishte bindur Presidentin francez për një ‘marrëveshje’ mbi dy vendet që presin orët në vijim për lajmin.

Gjatë konferencës Macron dhe Merkel janë pyetur edhe për hapjen e negociatave me Shiqpërinë dhe Maqedoninë e Veriut, se cili është qëndrimi që mban Franca dhe Gjermani në lidhje me këtë.

Gazetarja: Cilat janë ndryshimet e Francës e Gjermanisë mbi negociatat për Shqipërinë e RMV e ku janë afruar pozicionet tuaja?

Angela Merkel u përgjigj se:

“Mes Francës e Gjermanisë nuk ka diferenca mbi faktin se vendet e Ballkanit perëndimor kanë aspiratën të bëhen pjesë e BE. Kjo është e rëndësishme për të gjithë. Nga ana franceze ka një kërkesë të cilën unë e mbështes, që është reformimi i procedurave të zgjerimit në BE, që të mos ketë procese automatike e të rishikohen procedurat. Në Bundestag ne kemi vendosur, ne mendojmë se negociatat e anëtarësimit mund të fillojnë, por me kusht që të zbatohen disa aspekte rregullatore. Aty është problemi: çfarë duhet bërë e përmbushur për të hapur kapitullin e parë të negociatave? Pikërisht këtu ne ndoshta ne ende kemi mendime të ndryshme. Për këtë do flasim nesër e do shohim nëse do arrijmë një marrëveshje mbi çështjen e zgjerimit të BE. Ju e dini se vendimet në BE merren në mënyrë unanime, pra jemi të detyruar të kemi qëndrime të përbashkëta dhe shpesh ia kemi arritur kësaj. Pra nuk flas vetëm për një qëndrim franko-gjerman, por për një qëndrim edhe të vendeve të tjera”, tha Merkel.

Ndërsa Macron deklaroi se Ballkani perëndimor është strategjik për Evropën dhe duhet mbështetur por se procesi i zgjerimit duhet reformuar. Sipas Macron, Franca ka vullnetin e mirë për të dërguar sinjale pozitive por duhet kohë për ti bërë gjërat si duhet.

Sa i takon zgjerimit. Evropa është një shtëpi e madhe dhe e bukur në të cilën ne jetojmë së bashku. Ndihemi keq kur dikush nga ne vendos të largohet nga shtëpia. Nga ana tjetër kemi vështirësi të restaurojmë shtëpinë, të rregullojmë ndriçimin, e madje shumë anëtarë kur u kërkohet, a jeni gati të investojnë për të riparuar ndriçimin apo derën, thonë:- jo unë nuk investoj në këtë shtëpi, jo më shumë se 1%. Madje të njëjtët që kundërshtojnë këto shpenzime vijnë e na thonë, ne do ftojmë shokë e shoqe të reja në shtëpi. Nga marrëdhënia ime me Gjermaninë kam mësuar se, një ndjenjë bonsensi e qëndrese, sidoqoftë ideja e të bërit të gjërave në rendin e duhur, është tregues efikasiteti, e nuk mund të mos them se nuk po bëjmë gjithçka në rendin e duhur.

Pra përshëndes kurajon, këmbënguljen dhe përpjekjet që janë bërë nga të dy udhëheqësit e Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut. Ata kanë bërë një punë shumë të madhe në vendet e tyre këto vitet e fundit. Ua njoh dhe duhet t’u dërgojmë një sinjal pozitiv.

Së dyti, jam i bindur njëlloj si kancelarja se rajoni i Ballkanit perëndimor është krejtësisht strategjik për Evropën e duhet ta mbështesim.

Së treti, mendoj se kemi ende gjëra për të finalizuar para se të hapim negociatat. Mendoj se duhet ta reformojmë këtë proces, që sot është i pakthyeshëm e i papërshtatur. Nganjëherë bëjmë gjëra të çuditshme mes nesh. Njerëzit nuk e dinë. Ne lejojmë lirinë e lëvizjes ende pa u hapur ende negociatat. Me Shqipërinë ne e kemi lirinë e lëvizjes pa viza edhe pse nuk ka hapur negociatat. Pra e çuditshme si lloj marrëdhënieje. Edhe kjo duhet vënë në rendin e duhur se nuk ecën si duhet, sepse duke përdorur këtë liri vizash, kemi sot në Francë me mijëra e mijëra njerëz që kërkojnë azil. Si mund t’ua shpjegoj unë bashkëqytetarëve të mi, se vendi i dytë, qytetarët e të cilit kërkojnë azil në Francë, janë njerëz që vijnë nga Shqipëria. Por gjërat atje shkojnë aq mirë sa ne do t’u hapim negociatat e anëtarësimit në BE”, tha Macron./abcnews.al

 

giuzepe-conte-1280x683.jpg
nev ila13:15 | 12/10/2019

Qëndrimi francez kundër zgjerimit të BE-së mund të ndryshojë nesër, pasi kancelarja Merkel do të takohet me presidentin Macron.  Në linjën e lobimeve për të hapur negociatat, në vendin tonë do të mbrrijë të martën, kryeministri Italian Giuzepe Conte.

Shpresat e Shqipërisë për të marrë javën e ardhshme një “po” nga Bashkimi Evropian nuk janë shuar.

Ato ushqehen ende nga puna që po bëjnë disa nga vendet themeluese të Unionit, të cilat përkrahin hapjen e bisedimeve me Shqipërinë.

E tillë është edhe Italia. Kryeministri Giuzepe Conte do të vijë në Tiranë ditën e martë, dy ditë përpara se BE të vendosë për vendin tonë dhe Maqedoninë e Veriut.

Konte do të takohet me kryeministrin Edi Rama dhe me presidentin Ilir Meta.

Ndërkohë, Mediat gjermane raportojnë se Kancelarja Merkel është duke u përpjekur të bindë vendet skeptike, dhe se po këmbëngul që t’i ndryshojë mendje presidentit francez Emmanuel Macron.

Një takim mes dy liderëve pritet të mbahet këtë të dielë.

Nga ana tjetër, mediat në Paris, shkruajnë se Franca nuk është kundërshtuesja e vetme. Bashkë me të, janë edhe Spanja, Danimarka dhe Holanda./abcnews.al

angela-merkel.jpg
Autor E11:32 | 12/10/2019

Agjencia e lajmeve gjermane “DPA” në një shkrim publikuar online shkruan se Kancelarja gjermane Angela Merkel do të përpiqet të bindë Presidentin e Francës Macron te heqe dorë nga vetoja e tij për Maqedoninë dhe Shqipërinë në lidhje me procesin e tyre të anëtarësimit në BE.

Agjensia gjermane e lajmeve DPA raporton gjithashtu se “Franca synon të bllokojë hapjen e bisedimeve të pranimit në BE me Maqedoninë dhe Shqipërinë në tetor”.

Kjo u raportua gjithashtu nga Reuters dje, dhe “ndoshta do të shfaqet si një çështje diskutimi gjatë një takimi të planifikuar midis Merkel dhe Macron të Dielën, përpara mbledhjes së Këshillit Evropian javën e ardhshme”, shkruan DPA.

Agjencia gjermane citon gjithashtu një diplomat evropian të cilin nuk e identifikon në Bruksel i cili thotë se shpreson që Parisi të rikonsiderojë vendimin e tij dhe nuk do të mbetet e vetmja që mendoj kështu për këtë çështje.

“Gjermania miratoi hapjen e bisedimeve të pranimit me të dy vendet në tetor, ndërsa Hollanda dhe Danimarka janë dakort vetëm për Maqedoninë që të fillojë bisedimet.

Vendet e tjera shihen si kryesisht pozitive për Maqedoninë dhe Shqipërinë, me një vërejtje që Greqia dhe Bullgaria nuk duan të shohin që të dy shtetet të ndahen ne kete proces” shkruan me tej DPA.

Sakaq, ne nje shkrim botuar te shtunen e kaluar Reutres raportonte se “nëse ministrat e BE nuk arrijnë të bien dakord përsëri, çështja mund të diskutohet në samitin e liderëve kombëtar me 17-18 Tetor në Bruksel”.

“Atëherë do të ishte ne doren e Merkel të bindtte Makronin, nëse është e mundur,” tha një diplomat i lartë per Reutres.

merkel-1.jpg
ent ela10:15 | 20/09/2019

Kancelarja gjermane Angela Merkel në fund të javës së kaluar i ka dërguar ftesë për bisedime presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

Merkel e ftoi Vuçiqin për takim gjatë vizitës në Shtetet e Bashkuara në kuadër të seancës së Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Sipas Blicit serb, temë e bisedës është perspektiva dhe fillimi i dialogut Beograd-Prishtinë pas vakuumit në këtë proces, transmeton Klan Kosova.

Sesioni i 74-të vjetor i Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara filloi në 17 shtator, dhe debati i përgjithshëm do të fillojë në 24 shtator, ku do të flasin të gjithë liderët botërorë.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të flasë atje më 26 shtator.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndodhet edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i cili gjithashtu do të ndjek punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, transmeton Klan Kosova.

merkel-mitsotakis-1280x720.jpg
nev ila13:49 | 30/08/2019

Kryeministri grek Micotaqis është takuar në Berlin me kancelaren gjermane Anxhela Merkel. Dy liderët politik kanë diskutuar për thellimin e bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve, si dhe per cëshjen e emigracionit të paligjshëm në Bashkimin Europian.

“Gjermania dhe Greqia dëshirojnë të bashkëpunojnë më shumë në të ardhmen në fushat e energjisë dhe të klimës”.

Ka qenë kjo deklarata e kancelares gjermane Merkel gjatë vizitës së parë në Berlin të kryeministrit grek Micotaqis.

Gjatë takimit u diskutua për çështje ekonomie dhe europiane po dhe për sa i përket emigracionit.

Kancelarja Merkel lavdëroi marrëdhëniet mes dy vendeve, të cilat sipas saj janë të mira por mund të përmirësohen dhe më shumë.

Merkel mirëpriti reformat ekonomike të prezantuara nga kryeministri grek, të cilat përfshinin privatizimin por dhe lehtësimin për investime të mundshme të kompanive gjermane në Greqi.

Sipas saj plani i reformave do të bëjë më të lehtë plotësimin e detyrimeve që Athina ka në kuadër të programeve të fondeve.

Të dy mbështetën marrëveshjen mes Turqisë dhe Bashkimit europian për sa i përket emigracionit me Merkel që u shpreh e kënaqur që qeveria e re greke u zotua për  të përmbushur detyrimet.

Sipas saj vetëm në këtë mënyrë refugjatët mund të rikthehen në vendet e tyre të origjinës dhe mund ti jepet fund emigracionit të paligjshëm.

Në fushën e politikave europiane, Micotaqiss dhe Merkel shkëmbyen këndvështrimet e tyre për sa i përket zgjerimit të Bashkimit Europian. Sidomos për sa i përket hapjes së negociatave për anëtarësim për Serbinë dhe Malin e ZI, si dhe në një të ardhme për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë./ABC News Albania 24/7

 

skynews-angela-merkel-germany_4714437-1280x720.jpg
ad min13:40 | 10/07/2019

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka përjetuar sërish një moment jo shumë  të mirë shëndetësore. Gjatë ceremonisë zyrtare të pritjes së kryeministrit finlandez Rinne atë e kanë pushtuat sërish dridhjet

Episod tjetër dridhjesh për kancelaren gjermane Anxhela Merkel, i treti brenda pak javësh. Teksa ndodhej së bashku me kryeministrin finlandez Antti Rinne, Merkel ka filluar të dridhet teksa po ekzekutoheshin himnet kombëtare. Dhe pse këë herë dridhjet nuk ishin aq të forta. Në mes të muajit korrik ndodhi e njëjta gjë gjatë vizitës së Presidentit ukrainas Zelenski në Berlin.

Fillimisht dridhjet ishin justifikuar me dehidratimin si pasojë e temperaturave të larta të regjistruara në kryeqytetin gjerman. Por gjatë ditës së sotme temperaturat nuk ishin shumë të larta. Ekipi i saj ishte përpjekur të shuante shqetësimet për shëndetin e saj dhe zëdhënësi i Merlek pohoi se asnjë takim nuk ishte anuluar. Merkel e cila do të mbushë 65-vjeç në 17 Korrik, ka pasur gjithnjë një shëndet të mirë. E konsideruar shpesh si liderja më me ndikim në Bashkimin evropian dhe një nga gratë më të pushtetshme në botë, ajo vendosi të largohet nga skena politike në përfundim të mandatit të saj në vitin 2021./ABC News Albania 24/7

65910766_1551881051609809_4206241578131390464_n.jpg
ad min19:00 | 05/07/2019

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka kundërshtuar presidentin francez Emmanuel Macron sa i takon çështjes së zgjerimit të BE-së. Për Merkel, Unioni nuk duhet të heqë dorë nga negociatat e anëtarësimit me vendet aspirante. Në të njëjtën linjë, komisioneri për Zgjerimin Johanes Hahn ka deklaruar se në Ballkan nuk duhet të krijohen vakume.

Gjermania deklaroi të premten se Bashkimi Europian duhet të vazhdojë bisedimet e anëtarësimit me vendet e Ballkanit Perëndimor, duke shprehur shpresën se ato do të bëjnë mjaftueshëm progres për të arritur anëtarësimin. Me këtë qëndrim Gjermania doli kundër pozicionit të Francës, se BE nuk duhet të pranojë anëtarë të rinj pa zgjidhur më parë problemet e brendshme të tij.

“Ndaj të njëjtin këndvështrim me presidentin Macron se BE duhet të përmirësojë mekanizmat e tij, por nuk e shoh këtë si një argument për të braktisur negociatat e anëtarësimit”, deklaroi kancelarja Angela Merkel nga samiti i Poznanit në Poloni. Në qershor, qeveritë e vendeve anëtare dështuan të merrnin një vendim për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Ato ranë dakord për të marrë një vendim të qartë dhe domethënës vonë në tetor, por presidenti Macron insistoi se blloku europian duhet më parë të gjejë mekanizma më të mirë për të gjetur konsensus mes vendeve anëtare ekzistuese. “Pres me optimizëm vendimin e vjeshtës”, tha më tej Merkel, duke iu referuar kryesisht Maqedonisë së Veriut. Në të njëjtën linjë, edhe komisioneri për Zgjerimin, Johanes Hahn tha për agjencinë “Reuters” se nuk do të ishte e drejtë të ndaleshin negociatat e anëtarësimit. “Këtu është në lojë besueshmëria e BE-së. Nuk duhet të krijojmë vakume në rajon, që mund të mbushen nga konkurrentët tanë si Rusia, Turqia dhe Kina”, tha Hahn./ABC News Albania 24/7

edi-ramama-1280x723.jpg
ad min18:30 | 05/07/2019

Kryeministri Rama ndodhet në  Poloni në takimin e radhës për Procesin e Berlinit. Ai u takua me Presidentin Polak, i cili i garantoi mbështetje në prespektivën e integrimit të Ballkanit Perëndimor.

Në Poznan të Polonisë, kancelarja gjermane Angela Merkel zhvilloi takimin  e radhës me liderët e Ballkanit Perëndimor.

Kryeministri Rama, pjesë e këtij samiti, zhvilloi disa takime, duke përfshirë homologun francez.

Kreu i qeverisë shqiptare u takua edhe me Presidentin e Polonisë, Andrzej Duda, i cili dha mbështetje për integrimin e Ballkanit.

“Të gjithë theksuan idenë që integrimi evropian është sot vizioni më i rëndësishëm që bashkon të gjithë rajonin, e mungesa e këtij vizioni do të destabilizonte seriozisht Ballkanin. Si pjesë e komunitetit evropian, ne jemi të detyruar të caktojmë një datë të qartë për integrimin. Do të përsëris këtu të njëjtat fjalë që thashë edhe në Samitin e Tiranës. Polonia nuk do të pranojë që vendet e rajonit të përfshihen në një vrapim, pa një vijë finishi në horizont. Inkurajoj këtë mesazh që të jetë një deklaratë e qartë e këtij Samiti të Poznanit”.

Në fund të Samitit, kryeministri Rama bëri një bilanc të takimit, duke evidentuar nevojën e ndërsjelltë të Evropës dhe Ballkanit për tu bashkuar./ABC News Albania 24/7

samiti-1280x719.jpg
ad min18:00 | 04/07/2019

Në Poznan të Polonisë ka nisur punimet samiti 2-ditor për Ballkanin Perëndimor si pjesë e procesit të Berlinit. Në konferencë merr pjesë edhe kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila tha se vendet e rajonit kanë ende disa kushte për të përmbushur para anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Afrimi i Ballkanit Perëndimor me Bashkimin Evropian është në fokus të konferencës dyditore qe do të mbahen në Poznan të Polonisë, ku do marrin pjese krerët e 6 vendeve te rajonit, mes të çilëve edhe kryeministri shqiptar Edi Rama.

Përmes një videomesazhi para nisjes drejt Poznanit, kancelarja gjermane Angela Merkel, nismëtare e procesit të Berlinit, e konsideroi fazën ku ndodhet rrugëtimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor drejt BE-së si të vështirë.

Angela Mergel: “Sot situata është paqësore. Megjithatë ka një numër të madh tensionesh për t’u tejkaluar. Ka po ashtu një numër të madh kushtesh për t’u përmushur që të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor të jenë gati për të hyrë në Bashkimin Europian. Ka ende pengesa në këtë rrugë”.

Në çelje të samitit, komisioneri për zgjerimin Johanes Hahn bëri thirrje për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në tetor.

Johannes Hahn: “Unë qëndroj pranë rekomandimit të Komisionit për të hapur negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe unë mbështetem në Këshillin e Tetorit për të ndjekur vlerësimin tonë pozitiv. Të dy vendet kanë dhënë reforma, veçanërisht në fushat e përmendura nga konkluzionet e Këshillit të qershorit 2018”.

Kjo konferencë që pritet t’i shërbejë Komisionit të ri të Bashkimit Evropian si ndihmë orientuese për politikat ndaj rajonit./ABC News Albania 24/7

DESHTON-SAMITI-1280x720.jpg
ent ela17:15 | 01/07/2019

Pas 18 orësh diskutime liderët e vendeve të Bashkimit Europian dështuan të binin dakord mbi emrin e presidentit të ri të Komisionit Europian e drejtuesve të tjerë të institucioneve europiane. Kandidati i të majtëve Frans Timermans është rrëzuar nga 11 vende, të cilat kanë kërkuar të dinë edhe emrat e propozuar për postet e tjera para se të vendosin. Kjo ka sjellë pakënaqësi të dukshme nga Presidenti francez Macron, ndërsa kancelarja Merkel kërkoi që të vijohet në gjetjen e kompromisit sërish të mërkurën.

Dështon samitit i 28 liderëve europianë pas më shumë se 18 orë diskutimesh për Presidencën e Komisionit Europian dhe poste të tjera kyçe të institucioneve europiane. Një dështim që tregon ndarjet e mëdha politike në gjirin e 28 vendeve anëtare të Bashkimit Europian për ekipin e ri të institucioneve europiane. Emri më i diskutuar i kandidatit Frans Timmermans i grupimit socialist dhe demokrat është rrëzuar nga 11 liderë evropianë, të cilët kanë kërkuar të njihen me përbërjen e të gjithë ekipit të posteve para se të japin dritën jeshile për presidentin e Komisionit Europian: Mosarritjen e dakortësisë, presidenti francez, Emanuel Macron e e ka konsideruar një arsye më shumë për të refuzuar zgjerimin e BE-së.

Emanuel Macron, President i Francës: “E përfundojmë këtë ditë me atë që mund të quhet një dështim. Asnjë s’mund të jetë i kënaqur me një përfundim të tillë pas kaq shumë orësh. Kjo tregon problemet e thella që kemi. Ky dështim është ai i ndarjeve politike në gjirin e partisë politike konservatore europiane që kanë kundërshtuar disa liderë që mund të ishin aprovuar në bazë të propozimit të bërë. Nga ana tjetër, ndarje gjeografike midis vendeve; që bëri që samiti të shtyhet për nesër në orën 11.00 dhe të gjejmë në orët që vijnë pushimin e nevojshëm dhe qetësinë e shpirtrave”.

Angela Merkel, Kancelarja e Gjermanisë: “Sot kemi një rezultat të keq dhe duhet t’a pranojmë, sepse duhet të gjejmë një kompromis që ka më shumë avantazhe sesa dizavantazhe dhe nëse nuk kemi arritur sot nuk është e rëndësishme nëse samiti do të duhet të vijojë një ditë më shumë. Ne duhet të vendosim për Presidentin e Komisionit Europian duke ditur rrjedhojat që ka në nivelin e Parlamentit Europian. Por ka vende që thonë që do të marrin vendimin e tyre pêr presidentin e Komisionit Europian nëse e dinë se cili do të jetë përfaqësues i lartë i BE-së, apo presidenti i Këshillit. Pra ka shumë propozime, por ato nuk kanë marrë aprovimin e shumicës”.

Giuseppe Conte, Kryeministër i Italisë: “Është një paketë që është hartuar nga disa parti. Ndërkohë që ne e braktisëm parimin e spitzekandidat, kandidatët e propozuar nga grupimet e Parlamentit Europian, ne na u propozua sërish një paketë me Frans Timmermans si president i Komisionit Europian. Italia s’mund ta pranojë një proces të tillë që s’funksionon edhe pse s’kam asgjë me kandidaturën e Timmermans. U deshën 18 orë që të shpjegoja”.

Emanuel Macron, President i Francës: “Jam gjithashtu shumë skeptik për të gjithê ata që na shpjegojnê që e ardhmja e Europës është te zgjerimi i ri i saj, ndërkohë që ne nuk arrijmë të biem dakort midis 28 shteteve. Pra, unë do refuzoj çdo formë zgjerimi para një reforme të thellë institucionale të  Bashkimit Europian për të patur seriozitet”.

28 liderët europianë do mblidhen sërish nesër për të vendosur për Presidentin e Komisionit Europian, në mënyrë që të zgjedhin Presidentin e Komisionit Europian para zgjedhjes së Presidentit të Parlamentit Europian, vota për të cilin është fiksuar për të mërkurën.  /ABC News Albania 24/7

 

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono