magazinë

zjarr-magazina.jpg
R D00:14 | 28/01/2020

Një zjarr i përmasave të mëdha ka rënë pak para mesnate ne lagjen Shënkoll të Elbasanit. Nga të dhënat paraprake mësohet se zjarri ka përfshirë një magazinë me metrazhe dhe copa të ndryshme që përdoreshin për tapiceri.

Magazina në është në pronësi të Leonard Mustafait dhe është djegur plotësisht, raporton gazetari i Abc News, Aldo Kozaria. Sipas tij dëmi material është i madh ndërsa nuk ka persona të lënduar. Forcat zjarrfikëse kanë shuar flakët dhe policia po punon për të përcaktuar shkaqet e zjarrit./abcnews.al

*foto ilustruese

spanje.jpg
ger ta13:00 | 07/11/2019

Policia spanjolle ka arrestuar gjashtë shqiptarë të moshës nga 25 deri 45 vjeç si pjesë e një grupi kriminal.

Të arrestuarit akuzohen për kultivin kanabisi. Hetuesit kishin marrë informacion për ekzistencën e një ndërtese ishte e transformuar për kultivimin e marihuanës, në qytetit portual të Alikantes.

Magazina prej 3 mijë metra katrorë kishte 7 dhoma dhe ishin të pajisura me aparaturat e duhura elektrike dhe sistem ajrimi për kultivim të brendshëm të kanabisit, ndërsa ruhej me turne nga trafikantët.

Gjetja e ndërtesës hasi vështirësi për hetuesit pasi ishte e vendosur në zonë strategjike dhe nuk vihej re.

Nga operacioni u sekuestruan 74 kg kanabis, boçe kanabisi, 1,300 euro, 808 llamba nxehtësie, 31 pajisje për ajër të kondicionuar, 19 filtra ajri dhe një gjenerator i madh elektrik. Ndërkohë, shqiptarët janë zënë në befasi në momentin kur është futur policia pasi ishin në gjumë.

magazina.jpg
nev ila15:24 | 04/11/2019

Një magazinë me pajisje eletrike është përfshirë nga flakët më Shijak. Ngjarja ka ndodhur në vendin e quajtur “4-rrugët e Shijakut”.

Automjetet e zjarrfikësve ndodhen në vendngjarje dhe po punojnë për shuarjen e flakëve. Përveç dëmeve materiale, fatmirësisht nuk raportohet për të lënduar në njerëz.

Ndërkaq, do të jetë grupi hetimor, i cili ka nisur punën që do të përcaktojë shkaqet që çuan në rënien e zjarrit./abcnews.al

zeri-i-amerikes.jpg
ad min19:17 | 17/05/2019

Një avion luftarak “F-16” është rrëzuar teksa fluturonte mbi rrethinat e Los Anxhelesit, në Shtetet e Bashkuara, duke rënë në ambientet e një magazine.

Sipas raportimeve të mediave amerikane, piloti u hodh me parashutë përpara se mjeti të prekte tokën, ndërkohë që nga impakti 5 punëtorë të magazinës mbetën të lënduar.

Në reagimin e tyre, autoritetet amerikane bllokuan rrugët që të çojnë në magazinë me qëllim sigurimin e pjesëve të avionit të dëmtuar dhe më pas rekuperimin e tyre.

Sipas një komunikate të Forcave Ajrore Amerikane, mjeti luftarak po fluturonte në kuadër të një seance stërvitore dhe nuk shpërtheu kur preku tokën.

Nga impakti pati vetëm një zjarr të përmasave të vogla, që u vu nën kontroll nga punonjësit e tjerë të magazinës./ABC News Albania 24/7

zjarrr.jpg
ad min13:30 | 13/10/2018

Një magazinë me aksesorë për prodhimin e mobiljeve ka marrë flakë paraditen e së shtunës në Zharrëz të Patosit.

Shkak mendohet të jetë bërë një zjarrvënie e pakujdesshme nga banorët e zonës për të djegur mbetjet e tokave bujqësore.

Zjarrfikësit e Patosit dhe Fierit ndërhynë në kohë duke shpëtuar ndërtesën nga flakët. Megjithatë dëmet materiale brenda godinës janë të mëdha. /abcnews.al

zjarri.png
ad min15:34 | 07/10/2018

Një magazinë është përfshirë nga flakët në qytetin e Elbasanit.

Deri më tani nuk raportohet për njerëz të lënduar, por vetëm për dëme materiale.

Sipas asaj që mësohet, ngjarja ka ndodhur në lagjen “5 Maji”.

Policia dhe zjarrfikëset ndodhen në vendin e ngjarjes. Paraprakisht dyshohet se zjarri ka qenë aksidental./abcnews.al

erion-veliaj.png
ad min15:10 | 04/10/2018

Pazari i Ri në Tiranë vijon të pësojë ndryshime. Për të ruajtur produkte tashmë janë krijuar magazina të posaçme. Kryebashkiaku Erion Veliaj bëri të ditur se bashkia po shqyrton mundësinë për ta lidhuar këtë zonë me sheshin “Skënderbej”.

Tregtarët në zonën e Pazarit të Ri në Tiranë tashmë frutat dhe perimet kanë mundësi t’i ruajnë në magazina të posaçme pranë vendit ku tregtojnë. Një vit pas transformimit, pazarit i është shtuar një tjetër hapësirë.

“Ka qenë gjithmonë dilemë mënyra si bëhet puna logjistike në pazar, me furnizimet në mëngjes, marrja e mallit pasdite. Ndaj, kemi hapur një hapësirë të jashtëzakonshme për magazinimin e mallit; kështu ruajmë origjinalitetin e një zone pedonale pa makina, pa motorë, për t’i vendosur këtu mallrat që nuk shiten, të cilat mund të tregtohen të nesërmen, dhe për të eliminuar në maksimum edhe hyrje-daljet e furnizimit. Ndaj, besoj që secili që ka një tezgë apo kryen një shërbim, do të ketë mundësi me një kosto shumë modeste të marrë edhe një hapësirë magazinimi”, tha Veliaj.

Por, transformimi i kësaj zone nuk ka përfunduar ende. Bashkia e Tiranës bashkë me partnerët e saj po shtyrton mundësinë për lidhjen e sheshit “Skënderbej” me Pazarin e Ri.

“Po shikojmë se si mund të lidhim dy hapësira të shkëlqyera, si sheshi “Skënderbej” dhe Pazari i Ri. Kemi një segment në mes të kolonave. Me gjasë, do të arrijmë në një marrëveshje të suksesshme, ku së bashku të krijojmë një ‘urë’ lidhëse, që zonat atraktive të Tiranës, si sheshi dhe Pazari, të lidhen me njëra-tjetrën, me të njëjtën cilësi siç janë këto dy pjesë të Tiranës”, nënvizoi Veliaj.

Ndërsa kryetari i Bordit të Fondit Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim Michael Granoff bashkëfinancues i projektit shprehu bindjen se bashkëpunimi me Bashkinë e Tiranës do të vijojë.

Një tjetër projekt i rëndësishëm është transformimi i Piramidës në qendrën më të madhe të inovacionit në Ballkan./abcnews.al

magazina.jpg
ent ela17:29 | 02/09/2018

Një zjarr ka rënë sot pasdite rreth orës 15:30 në një magazinë, ku piqej dhe ambalazhohej kafe ne lagjen “16 Prilli” në Fier. Pas marrjes së informacionit, në vendngjarje u dërguan shërbimet e policisë dhe shërbimi zjarrfikës, të cilat bënë të mundur fikjen e zjarrit.

Policia bën të ditur se nga hetimet paraprake dyshohet se zjarri ka rënë për shkak të një shkëndije elektrike në magazinë.

Sipas burimeve, mësohet se në magazinë kanë qenë rreth 70 tonë kafe, ndërsa dëmi ekonomik mendohet të jetë rreth 400 mijë euro.

Zjarrfikësit kanë mundur të nxjerrin jashtë magazinës 6 bombola gazi që përdoreshin për pjekjen e kafesë. Përfshirja e tyre nga flakët do të kishte shkaktuar dëme edhe më të rënda./abcnews.al

magazina.jpg
ad min14:22 | 17/07/2018

Lënia ndezur e një lavatriceje dyshohet se ka qenë shkakur i rënies së flakëve në magazinën e elektorshtëpiakeve pranë Farmacisë nr.10., në Tiranë. Grupi hetomir thekson se godina ku mbaheshin pajisjet nuk plotësonte kushtet më minimale të mbrotjes nga zjarri.

Këto pajisje kanë mbetur nga zjarri i fuqishëm i rënë në magazinën e eltetroshtëpiakeve të përdorura. Edhe pse shërbimi zjarrfikës erdhi në kohë përsëri dëmi i shkaktuar ishte i madh. Burime nga drejtoria e zjarrfikëses në kryeqytet pohojnë se ambienti ku mbaheshin elektroshtëpiaket nuk plotësonin kushtet teknike të mbrojtjes së flakëve.

Ndërkohë përgjegjësit objektit privat nuk pranuan të prononcohen por u mjaftuan me faktin se, zjarri ra pasi një punëtor i kompanisë kishte harruar një lavatriçe ndezur, duke sjellë edhe mbingarkesë në rrjetin elektrik.

Fatmirësisht nuk ka pasur persona brenda godinës, teksa flakët u vunë në kontroll pas disa orësh përpjekjesh nga katër automjete zjarrfikëse.

Paniku i krijuar në radhët e banorëve ishte i madh, pasi aty pranë gjendet edhe një pikë karburanti. Ky nuk është rasti i parë që magazina të mëdha kanë marrë flake në kryeqytet. Më herët të njëjtin fat kanë pasur edhe një subjekt te rruga “Siri Kodra” si edhe fabrika e riciklimit mbetjeve plastike në zonën e Kasharit./abcnews.al

 

naten.jpg
ad min21:01 | 08/05/2018

Një zjarr ka përfshirë këtë të martë një magazinë në rrugën “Siri Kodra” në Tiranë.

Policia ka njoftuar se ngjarja ka ndodhur rreth orës 19:30 dhe në vendngjarje kanë shkuar menjëherë shërbimet e Policisë dhe Zjarrëfikësja.

Ndërkohë po punohet për evakuimin e banorëve në banesat që ndodhen pranë magazinës si dhe për shuarjen e flakëve.

Nga zjarri, sipas policisë, nuk ka të lënduaar, por vetëm dëme materiale.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje për zbardhjen e plotë të shkaqeve dhe rrethanave të zjarrit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono