kamping

kampi-i-jales.jpg
ad min19:25 | 18/08/2019

Prej kohësh kampet janë kthyer në një trend. Ekipi i Edicionit Veror, u zhvendos këtë të diel në Jalë, aty ku është ndërtuar një kamp i madh me 800 çadra. Pushuesit janë shprehur shumë të kënaqur me kushtet.

“Faleminderit shumë për mikpritjen që po e bëni si vend. Për mua është hera parë që kam ardhur këtu. Është shumë mirë. Një organizim shumë i mirë rinor dhe kemi pas nevojë të rinjtë me pas një gjë të tillë që të argëtoheshim”, tha Qëndrimi, një pushues nga Kosova.

Punonjësit e Jalë kamping shprehen se aty është shfrytëzuar në maksimum natyra.

“Kemi ofruar një vend i cili shërbehet për njerëzit që të vijnë këtu, të pushojnë dhe të heqin mendjen nga çdo lloj stresi, ankthi, të qetësohen dhe të kthehen në punë me bateri të mbushura. Janë pushime që mbase njerëzit në Shqipëri nuk janë të mësuar, por sidomos të huajt vijnë këtu dhe ngelen me gojë hapur”.

Çdo fundjavë aty shkojnë më shumë se 400-500 veta. Për momentin janë 800 çadra që janë të disponueshme. Jala është një vend që preferohet shumë, sidomos nga kosovarët të cilët shkojnë çdo fundjavë dhe janë shumë të ambientuar me idenë e kampingut.

Jala kamping e nis punën që në fillim të Korrikut. Por fluksi më i madh i njerëzve është nga mesi i Korrikut deri nga mesi i Gushtit. Ndërsa për sa i përket çmimit, ai është vetëm simbolik.

“Çmimi këtu është krej simbolik. Është vetëm 1000 lekë për person çdo natë, por brenda në çmim nuk është vetëm fjetja, është edhe mëngjesi edhe darka”./abcnews.al

pushime.jpg
ad min20:10 | 20/07/2019

Pushime të bukura kalohen në hotele, por ka nga ata që preferojnë që shtëpinë ta marrin me vete. Bëhet fjalë për turistët të cilët përdorin rulotë dhe në plazhin e Livadhes ka shumë të tillë.

Në nisje të këtij Edicioni Veror, ABC News shkoi në një ndër këto parkingje në plazhin e Livadhes, i cili funksionon prej gjashtë vitesh aty. Një prej punonjësve tregoi se shqiptarët nuk e frekuentojnë shumë atë kamp prej çmimit të lartë, por ka emigrantë që vijnë.

“Kemi gjashtë vite që funksionon ky si kamp. Për momentin shfrytëzojmë 6 mijë metra, por jemi në zhvillim e sipër. Ne ofrojmë tualetet, dushet, korrentin për rulotët, internetin, plazhin që e marrim me qira nga bashkia. Shqiptarët aktualisht ka të bëjë dhe çmimi që nuk e frekuentojnë shumë kampin tonë. Sigurisht dhe shqiptarët që vijnë jashtë shtetit kanë rulotët e tyre”, tha një punonjës i parkingut.

I tillë është edhe ky çift që ka ardhur nga Gjermania. “Pika e parë është Livadhi. Është dashuria jonë e parë dhe këtu rrimë”, shprehen ata. Çifti tregoi që ka pesë vjet që vjen me rulotë në Livadhe.

“Kemi 30 vjet që jetojmë në Gjermani dhe kemi ardhur vazhdimisht. Është viti i pestë që kemi ardhur me rulotë. Liri e jashtëzakonshme kur je me rulotë. Nuk është një hotel dhe turistët dy javë edhe ikën. Kështu je i pavarur. Mund të ftoj edhe njerëz të tjerë. Festojmë ne këtu. Skuqim mish, pjekim”.

Rulotin e tyre treguan se e kanë blerë për 15 mijë euro për shkak se ishte i përdorur. Por për gazetaren treguan se çmimet për një rulotë të ri fillojnë nga 100 mijë euro deri në 35 mijë euro tek më i liri. Por më të shumtë që preferojnë të kalojnë pushimet me rulotë në jug janë turistët e huaj.

“Është hera jonë e dytë. Na pëlqen deti, klima, kampi dhe njerëzit janë shumë të sjellshëm”, tha një turiste sllovene.

Sipas tyre udhëtimi është shumë i rehatshëm. Një tjetër turiste sllovene tregoi se me rulotin ke një shtëpi me rrota me të cilin mund të shëtisësh botën.

“Duhet thënë se është një qëndrim fantastik sepse ke një shtëpi mbi rrota, shëtit botën dhe çdo gjë është me ty. Nuk është si kampingu me tendë ku ke një sasi të limituar të gjërave që mund të marrësh me vete”, tha ajo./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono