Europiani

REKORD-KOMBETAR-I-LUIZA-GEGES-1280x720.jpg
ad min17:19 | 13/08/2018

Luiza Gega zhvilloi një garë të shkëlqyer në Europianin e atletikës në Berlin. Sportistja shqiptare vendosi rekord të ri kombëtar, edhe pse nuk arriti të fitonte medalje.

Pa medalje, por aspak me kokë ulur.

Luiza Gega u shfaq e lumtur pas garës së saj në Kampionatin Europian të atletikës, ku zuri vendin e katërt në rand kontinental.

Sportistja 29-vjeçare shqiptare vendosi rekordin e ri kombëtar në 3 000 metra me pengesa, me kohën 9’24”78, duke zbritur me më shumë se 1 sekondë, rekordin e mëparshëm të vendosur vjet në Oslo, me kohën 9’26”05.

“Ky është sporti, – komentoi ajo në një postim në FB, – gjithsesi, krenare. Vend i katërt në Europian dhe kaq shumë afër medaljes”.

Gega mbeti vetëm 32 të qindat larg vendit të tretë, pra medaljes së broznit.

Gara në stadiumin “Olimpik” të Berlinit ishte tepër e fortë, siç e tregon qartë fakti se Gega nuk arriti dot në podium edhe pse vendosi një rekord shumë të mirë kombëtar.

Rekordi shqiptar është ndër 24 më të shpejtët  në botë, në mes të mbi 200 shteteve që marrin pjesë në Lojrat Olimpike.

Atletja 29-vjeçare nuk arriti dot suksesin e vitit 2016 në Amsterdam, kur doli nënkampione e Europës, ndërsa në karrierë ka dalë dy herë kampione e Lojrave Mesdhetare.

Gega mban 8 rekorde kombëtare shqiptare, nga të cilat 5 në stadiume dhe 3 në salla të mbyllura.

Kampione e Europës, ndërkaq, u shpall atletja gjermane, Gesa Krauze, me kohën 9 minuta, 19 sekonda e 80 të qindat. /abcnews.al

vlcsnap-error900-1-1280x719.jpg
ad min17:01 | 14/11/2017

Kombëtarja shqiptare është në rrugën e duhur për të arritur synimet e saj. Trajneri Panuçi dhe presidenti Duka kanë besim pas suksesit ndaj Turqisë.

Ka njerëzit e golit.
Ka të sigurt portën, dhe ka cilësi në krahë.
Kjo është Shqipëria e lënë nga De Biazi dhe e pasuruar nga Kristian Panuçi, siç u shfaq edhe në Antalia.
Armando Sadiku është pasardhësi i sigurt i Sokol Kushtës, Ilir Përnaskës, Altin Rrakllit, Alban Bushit, Hamdi Salihit apo Erion Bogdanit.
Me 11 gola në vetëm 32 ndeshje, mesatarja e tij është vërtet shumë e mirë, ndërsa përfaqësuesja mund të mbështetet gjithnjë tek Balaj, Cikalleshi e të tjerë.
Me Roshin dhe Grezdën, tashmë Shqipëria ka lojtarët e krahut, që ndihmojnë sulmin të shënojë.
Trajneri italian bëri këtë përmbledhje për atë që pa ndaj Turqisë, por edhe për atë që u bë më herët.
“Mendoj se jemi në rrugën e duhur, në atë rrugë që patëm në pjesën e parë, duke sulmuar dhe duke luajtur futboll të mirë. Kemi ende dy mundësi deri përpara fillimit të Europianit, në mars, dhe në maj-qershor. Natyrisht, kemi ende shumë punë për të bërë, por kemi cilësi të mirë, ndaj edhe jam i bindur që mund të bëjmë një punë të mirë. Kemi lojtarë që dinë të luajnë një kundër një, dhe këta lojtarë mua më pëlqejnë shumë sepse mund të ndryshojnë një ndeshje”.
Nuk mungoi as edhe thjesht një analizë e 90 minutëshit ndaj turqve.
“Mendoj se bëmë një pjesë të parë mjaft të mirë. Gjëja kryesore ishte që patëm mundësi të punonim bashkë disa ditë dhe kjo dha rezultat. Për këtë arsye, jam me shumë besim në të ardhmen. Vuajtëm shumë kur mbetëm me 10 lojtarë, sidomos në krahë. Ndryshova modulin në 5-3-1, dhe ia dolëm që ta kishim ndeshjen në dorë. Filmi i ndeshjes është ky, që jam shumë i lumtur dhe duhet të vazhdojmë të punojmë kështu”.
Panuçi ishte në provë për veten, por edhe në provë për presidentin e Federatës, Armand Duka, si njeriu që e përzgjodhi./abcnews.al
Duka ka këtë mendim për trajnerin, në një intervistë të dhënë për “eduasportin”.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono