dua lipa

Capture-11.png
So Nila09:42 | 15/01/2020

Festivali më i vjetër në Evropë, gjithashtu një nga më prestigjiozët e më të njohurit në këtë kontinent, “Sanremo”, duket se do ta ketë më të madhe se kurrë prezencën e shqiptarëve në edicionin e këtij viti.

Ditën e martë, mediat shqiptare “vluan” me lajmin se prezantuesja e mirënjohur dhe shumë e suksesshme shqiptare, Alketa Vejsiu, është përzgjedhur në mesin e emrave prezantues të edicionit të sivjetshëm të festivalit italian me traditë shumëvjeçare.

Mediat e huaja dhe ato në Itali kanë raportuar edhe për një tjetër emër të njohur shqiptar, që do të jetë e ftuar speciale në “Sanremo 2020” – dhe ajo është këngëtarja shqiptare me famë  ndërkombëtare, Dua Lipa, shkruan ANSA Italia.

“Pop ylli kosovaro-britanik, Dua Lipa dhe prezantuesi veteran italian, Johhny Dorelli do të jenë në mesin e të ftuarve në Festivalin e Këngëve të këtij viti në “Sanremo””, tha  Amadeus .

Është konfirmuar që prezent do të jetë edhe këngëtari dhe “showman”-napolitan, Massimo Ranieri”, tha tutje Amadeus.

Ranieri do të bëjë duet me kantautorin Tiziano Ferro dhe pop yllin libanez-britanik Mika.

“Ne jemi duke punuar për emra të tjerë për të nënshkruar kontratat, ne do të donim të kishim të ftuar edhe Al Bano dhe Romina, me një këngë të re të shkruar nga Malgioglio, si dhe Zucchero dhe Ultimo”, tha drejtori artistik i festivalit të Sanremos.

“Prania e (aktores) Monica Bellucci konfirmohet gjithashtu, në mbrëmjen e dytë”, tha Amadeus.

“Do të jenë gjithashtu Rula Jebreal, Sabrina Salerno, Alketa Vejsiu, Mara Venier dhe Georgina Rodriguez (të enjten në mbrëmje)”, ka treguar më tutje ai./abcnews.al

Capture-14.jpg
So Nila15:19 | 19/12/2019

Dua Lipa ka qenë e ftuara speciale e moderatorit Jimmy Fallon, mbrëmjen e djeshme, ku zbuloi disa të pathëna, nga nofka që i kanë vendosur, te vizita e Miley Cyrus në Kosovë për festivalin Sunny Hill.

Këngëtarja me origjinë shqiptare tregoi se kjo nuk ishte hera e parë që ajo kishte shkuar në emisionin e Fallon, pasi kishte performuar më herët aty, madje i ishte hedhur në qafë Jimmy-t nga sikleti. Por kjo ishte hera e parë që Dua ulej në kolltukun e famshëm për t’u intervistuar.

Dua Lipa zbuloi edhe nofkën e famshme që i ka vendousr një moderatore, pasi ngatërroi emrin e saj. Ëendy Ëilliams e quajti Dula Peep Dua Lipën, dhe tani gjithë fansat dhe familja e thërret kështu.

“Më pëlqen Dula Peep, dhe tani të gjithë fansat të thërrasin kështu”, tha Jimmy.

Dua foli edhe për fëmijërinë e saj në Kosovë dhe emrin që sipas saj është e vështirë të shqiptohet në Britani. Ajo tregoi se kur ishte e vogël ka dashur të ketë një emër tjetër, si për shembull, Sarah, Chloe apo Hannah.

Këngëtarja shqiptare foli edhe për Sunny Hill Festival, dhe misioni që ka marrë përsipër për të sjellë më tepër të famshëm në Kosovë. Këngëtarja e fundit e famshme që ishte në 2019-n ishte Miley Cyrus.

“Ishte e para këngëtare ndërkombëtare që përformoi në Kosovë dhe ishte një ëndërr e bërë realitet. Vetëm të shikoje sa të lumtur dhe të emcionuar ishin njerëzit që ta shihnin në skenë dhe ajo i vuri zjarrin”, u shpreh Dua.

Ajo zbuloi gjithashtu se ishte një fanse e zjarrtë e 50 Cent dhe tha se të gjithë njërëzit në Kosovë e duan shumë hip-pop./abcnews.al

 

Dua-Lipa-Sparkles-In-Atelier-Versace-For-The-2019-Mnet-Asian-Music-Awards-723x1024-1.jpg
So Nila15:25 | 05/12/2019

Dua Lipa ka fituar çmimin për artistën më të mirë të huaj në Mnet Asian Music Awards.

Këngëtarja me prejardhje shqiptare arrin të jetë artistja më e pëlqyer dhe më e suksesshme e vitit në Azi.

Dua Lipa është shpërblyer mbrëmë me çmimin si artistja më e mirë e huaj në ceremoninë e ndarjes së çmimeve për më të mirët e muzikës për vitin 2019 në Azi.

Gjithashtu, këngëtarja ka perfomuar në këtë ceremoni këngën e saj më të re, “Don’t start now”, që është këngë paralajmëruese e albumit të saj të radhës, “Future Nostalgjia”.

Albumi i ri i Duas do të publikohet në fillim të vitit të ardhshëm./abcnews.al

 

Dua-Lipa-2019-1280x853.jpg
in a14:38 | 03/12/2019

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Dua Lipa është një prej këngëtareve më të njohura të muzikës pop. Ajo është duke mbledhur fonde për t’ju ardhur në ndihmë shqiptarëve.

Këngëtarja ka treguar se ka zgjedhur të mbledhë të ardhura nëpërmjet shitjes së bluzave që tregojnë edhe kauzën e vendit tonë.

Dua ka zbuluar edhe dizajnin e bluzës, e cila duket të jetë bërë me kujdes.

Në pjesën e pasme qëndron emri i këngëtares dhe më poshtë krijohet një rreth me fjalët : Pray for Albania (Lutuni për Shqipërinë).


Kjo bluzë shitet për 45 dollarë dhe vjen në sasi të limituar.
Me të ardhurat e grumbulluara Dua do të ndihmojë familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit./abcnews.al

dua-lipa-1.jpg
in a10:15 | 29/11/2019

Dua Lipa ka qenë në turne këto ditë në Australi ku ka bërë disa koncerte.

E pas kësaj këngëtarja kosovare me famë ndërkombëtare ka gjetur një metodë të veçantë e cila mund të shkojë në miliona për tragjedinë dhe të prekurit nga tërmeti në Shqipëri.

Në një postim në Instagram, Dua ka treguar se ajo, bashkë me familje tashmë kanë vendosur që të ndajnë disa para për Shqipërinë, por donacionit të tyre do t’i shtohet edhe të gjitha të ardhurat që do të vinë nga shitja e produkteve të kompanisë së saj, “Bond.nyc”/abcnews.al

Këto festa, na gjetën mes të dhimbjes për jetët e humbura nga tërmeti shkatërrues në Shqipëri dhe duke qenë krenarë për solidaritetin që vëllezërit dhe motrat tanë në Kosovë dhe në të gjithë botën po tregojnë për këtë tragjedi .

Si gjithmonë të gjithë jemi të bashkuar dhe të gjithë jemi duke kërkuar mënyrat më të mira për të ndihmuar familjet e prekura, fëmijët që kanë humbur prindërit e tyre, prindërit që kanë humbur fëmijët e tyre dhe miqtë që kërkojnë të gjejnë njëri-tjetrin dhe të jenë atje për të dashurit e tyre.

Çdo moment i humbur duket si një moment tepër vonë në ndërgjegjësimin në mbarë botën për këtë tragjedi, dhe kjo është arsyeja pse unë nuk mund të pres më.

Përveç donacioneve personale të mija dhe familjes sime, unë do të bashkohem me miqtë e mi Kushtrimin dhe Arbenin nga @bond.nyc për të krijuar produkte të kompanisë së tyre, të cilat do të shiten në të gjithë botën dhe 100% të të ardhurave do të shkojnë drejt familjeve të prekura nga tërmeti në Shqipëri.

Të gjitha të ardhurat do të shkojnë drejtpërdrejt në llogaritë zyrtare të siguruara nga Qeveria e Shqipërisë me të cilët kemi qenë në kontakt përmes miqve tanë në Prishtinë.

Ne kemi dëshmuar se jemi të fortë dhe në momentet si kjo ne bashkohemi si një komb i vëllezërve dhe motrave të BASHKUARA.

Lutuni për Shqipërinë dhe për jetët e humbura. Bashkohuni me mënyrën më të mirë për të ndihmuar kauzën ose të bëni vetë gjërat tuaja. Koha është gjithnjë e duhur. 🇦🇱❤️”./abcnews.al

dua-lipa-2-671x377.jpg
in a14:24 | 28/11/2019

Me dhjetëra emra të famshëm shqiptarë janë sensibilizuar për të bërë diçka për viktimat dhe të prekurit e tërmetit me magnitudë 6.4 që goditi vendin mëngjesin e të martës.
Të shumtë kanë qenë ata që kanë dhuruar vlera monetare, ndihmë për strehim, gjithashtu ka pasur nga ata që kanë parë situatën nga afër.

Por të gjithëve u ka rënë në sy indiferenca që tregoi Dua Lipa.
Këngëtarja me origjinë shqiptare u mjaftua vetëm me një postim në Instastory dhe ka vazhduar normalisht me postimet e saj.
Kjo gjë nuk u ka pëlqyer ndjekësve, të cilët ia kanë vënë në dukje këtë gjë.
“T’ia kishe kushtu’ një postim Shqipërisë në këto kohë të vështira…” shkruan dikush.

“Përdore platformën tënde! Ndihmo njerëzit e tu,” shton dikush tjetër./abcnews.al

dua-lipa-rita-ora-distracttv.com-2.jpg
in a16:21 | 26/11/2019

Këngëtaret me origjinë shqiptare ,Rita Ora dhe Dua Lipa kanë shprehur keqardhjen dhe lutjet e tyre për Shqipërinë ndërmjet një postimi në Instagram mbas termetit qe goditi sot në mëngjes vendin tonë.

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, ka informuar 36 milionë ndjekësit e saj se populli shqiptar është goditur nga një tragjedi so gjatë ditëve të para të mëngjesit.

Dua ka postuar një fotografi të flamurit kombëtar shqiptar, ndërsa ka shkruar se është prekur shumë nga lajmet e rënda.

“Zemra ime dhe lutjet e mira janë me njerëzit e Shqipërisë. Ju dërgoj gjithë dashurinë time gjatë këtyre kohëve të rënda“, ka shkruar Dua në postimin e saj.

Rita Ora, gjithashtu ka postuar një foto me flamurin shqiptar duke shkruar: “Zemra ime shkon për të gjithë ata të prekur nga termeti, lutjet e mia janë me ju ./abcnews.al

 

dua-lipa.jpg
ger ta07:32 | 17/11/2019

Këngëtarja nga Kosova më famë botërore Dua Lipa është padyshim një nga femrat më me influencë. Ndërkohë këngëtarja është shumë aktive në rrjetet sociale.

Së fundmi Dua ka tërhequr vëmendjen e fansave me një postim. Teksa udhëtoi për në Mumbai për të mbajtur një koncert, këngëtarja tregoi edhe vështirësitë që ka hasur. Ajo ka ngecur në trafik, por duket se ka ditur ta kalojë me sportivitet këtë situatë, madje duke edhen edhe “spektakël”.

Në një postim në Instargram Dua shfaqet teksa ka dalë në dritaren e makinës. “Asgjë si trafiku në Mumbai”, ka shkruar ajo në diçiturë. /abcnews.al

dualipa.jpg
ger ta19:13 | 14/11/2019

Teksa kanë mbetur edhe pak ditë nga zgjedhjet parlamentare që do të mbahen në Britani, këngëtarja e njohur Dua Lipa u është drejtuar me një thirrje qytetarëve britanikë.

Këngëtarja me origjinë shqiptare përmes një postimi në rrjetet sociale u bën thirrje britanikëve të dalin në votime dhe të mos e anashkalojnë këtë proces.

“Mos harroni të regjistroheni për votimin! Nëse jeni duke udhëtuar dhe nuk jeni në Mbretërinë e Bashkuar në ditën e votimit…sigurohuni të regjistroheni për votimin me anë të postës! Sigurohuni që vota juaj të dëgjohet. Mos harroni të votoni”, ka shkruar ajo.

Zgjedhjet parlamentare në Britani do të zhvillohen më 12 dhjetor. Këto zgjedhje u thirrën nga kryeministri Boris Johnson pas dështimit për të dalë nga BE më 31 tetor./abcnews.al

423091.jpg
in a10:25 | 09/11/2019

Anwar  Hadid është fotografuar gjatë një sherri në publik me një burrë në Londër të premten, i cili e akuzoi modelin se i kishte vjedhur një kufje të iPhone-t.

Modeli amerikan, 20 vjeç, dukej tepër i acaruar duke diskutuar me Brian Clarke, i cili dyshonte se Anwar kishte gjetur njërën nga kufjet e tij, pasi i gjurmoi ato online me iPhone-n e tij.

Anwar  shfaqej i fyer nga akuza duke gjykuar nga shprehja e tij e fytyrës gjatë debatit intensiv që u zhvillua jashtë një kafeneje në Hampstead.

Nuk ka asnjë provë që modeli ka marrë kufjen e megjithatë personi që i akuzon thotë se ka prova të forta që ai dhe miku i tij e bënë:

“Ju tregova telefonin tim dhe aplikacionin ‘Gjej iPhone-n tim’ që tregonte se kufja ndodhej në vendin ku ndodheshin ata. Ai më tha që nuk ia kishte idenë. Unë nuk e njihja kush ishte. Dukej si një rrugaç”.

Burri thotë se sa herë që kërkonte kufjen e tij online, telefoni e drejtonte për të Anwar dhe miku  i tij.

Si përfundim ai mendon se ka qenë njëri nga djemtë që e gjeti kufjen që i kishte rënë nga xhepi dhe e mori. Pak më vonë Anwar publikoi një foto të mikut të tij me kufjen në vesh.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono