Bruksel

brukseli.jpg
ger ta07:18 | 04/12/2019

Në Bruksel, u mbajt dje një minutë heshtje në nder të 51 qytetarëve shqiptarë që humbën jetën nga tërmeti i fuqishëm i 26 nëntorit.

Kjo ka qenë kërkesë e sekretares së Përgjithshme të Këshillit të Bashkëpunit Rajonal Majlinda Bregu, ajo që shtyu pjesëmarrësit e samitit “Friends of Europe” të bënin këtë gjest nderimi për viktimat e tërmetit me pasoja të rënda që preku vendin.

Në samit diskutohet mbi të ardhmen e Ballkanit Perëndimor./abcnews.al

monika-kryemadhi.jpg
ger ta12:37 | 03/12/2019

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ndodhet sot në Bruksel për të zhvilluar takime me eurodeputetë nga vende të ndryshme të BE.

Kryemadhi bën me dije se në këto takime do të apelojë për ndihmë nga vendet e tyre dhe do i kërkoj të mbështesin çdo nisëm të KE apo PE për të ndihmuar Shqipërinë në këto kohë të vështira.

Po ashtu Kryemadhi shprehet se do të denoncojë me forcë, sipas saj aktet e patolerueshme diktatoriale mbi lirinë e medias.

Komenti i plotë i Monika Kryemadhit:

Shqipëria po kalon ditët e saj më të trishta, jo vetëm nga pasojat e tmerrshme të tërmetit, që shkaktoi humbje jetësh njerëzore dhe dëme të mëdha materiale, por edhe nga sulmi i paskrupullt i qeverisë ndaj medias së lirë dhe aktivistëve të shoqërisë civile.

Sot ndodhem në Bruksel për të zhvilluar një seri takimesh me eurodeputetë nga vende të ndryshme të BE. Në këto takime do të apeloj tek bashkëbiseduesit për ndihmë nga vendet e tyre dhe do i kërkoj të mbështesin çdo nisëm të KE apo PE për të ndihmuar Shqipërinë në këto kohë të vështira. Gjithashtu do denoncoj me forcë aktet e patolerueshme diktatoriale mbi lirinë e medias.

Sulmet e drejtpërdrejta apo të tërthorta ndaj mediave të pakapura, të lira dhe kurajoze, që po denoncojnë me forcën e faktit regjimin autokrat të Edi Ramës, janë kthyer në një ofensivë të vërtetë kundër demokracisë dhe lirisë së medias! Gjatë këtyre ditëve pushteti autokrat goditi mediat e pavarura si JOQ Albania, Dosja.al, faqen satirike dhe informative “Brryli Broadëay” apo arrestimin dhe tentativën për arrestim të aktivisteve të shoqërisë civile si Xhulia Aliaj dhe Adriana Kalaja tregojnë qartë, që kjo qeveri e urren lirinë!

Paketa “Antishpifje” e propozuar, nga Kryeministri, shpifësi më i madh që njeh historia politike e këtyre 30 viteve, do të jetë pjesë e denoncimit tim me përfaqësuesit e Parlamentit Evropian. Në asnjë çast nuk duhet të ndalim luftën në mbrojtjen e demokracisë, e lirisë së mediave dhe të të drejtave të njeriut.

Çdo arsye sa do madhore të duket në pamje të parë nga interpretimet malinje të pushtetit të frikësuar është shumë më e vogël se dorëzimi “vullnetar” tek pushteti autokrat i të drejtave të fituara. Njëri nga etërit themelues të shtetit dhe demokracisë amerikane, Benjamin Franklin ka thënë: Ata, që janë të gatshëm të japin lirinë e tyre, në këmbim të premtimit se do të kenë më shumë siguri, nuk meritojnë as njërën as tjetrën./abcnews.al

VARRIMI-I-SHPRESA-BERDELLIMES-MBULIM-ABCM5T2.mpg_snapshot_00.08-1280x720.jpg
ent ela21:20 | 04/11/2019

I jepet lamtumira e fundit në Bruksel, aktores se mirënjohur Shpresa Bërdëllima, e cila ndërroi jetë mesditën e 27 tetorit. Protagonistja e disa filmave të suksesshëm, nuk arriti t’i mbijetonte sëmundjes së rëndë, nga e cila vuante prej dy vitesh.

Shpresa Bërdëllima u lind në Tiranë, më 11 Prill 1959. E angazhuar në Teatrin e Estradës së Tiranës dhe në kinematografi, Bërdëllima filloi të spikaste me rolin e zonjushës Gajtani te “Vajzat me kordele të kuqe” në vitin 1978 të regjisorit Gëzim Erebara. Ajo u bë më pas e dashur për publikun shqiptar me rolet tek filmi “Përtej mureve të gurta”, “Era e ngrohtë e thellësive”, “Të shoh në sy”, Kur hapen dyert e jetës”,  “Flutura në kabinën time”, etj.

Për shumë shqiptarë që morën pjesë në ceremoninë mortore, Shpresa Bërdëllima mbetet shëmbëlltyra e jetës dhe dashurisë. /abcnews.al

MOGHERINI-DARKA.mpg_snapshot_00.15-1280x720.jpg
ent ela15:19 | 29/10/2019

Përfaqësuesja e lartë e politikës së jashtme dhe të sigurisë së Bashkimit Europian, Federica Mogherini organizon një darkë jo-zyrtare në Bruksel ku liderët e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor priten të shkëmbejnë këndvështrimet e tyre mbi zhvillimet në rajon, të bisedojnë mbi sfidat që kanë përpara dhe të bëjnë një bilanc tê hapave që janë arritur në pesë vitete e fundit.

Përfaqësuesja e lartë e politikës së jashtme dhe të sigurisë së Bashkimit Europian, Federica Mogherini organizon një darkë pune jozyrtare me liderët e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bruksel.

Në këtë darkë pune pritet të bëhet një bilanc i arritjeve gjatë 5 viteve të mandatit të kryediplomates Mogherini dhe sfidave që kanë përpara vendet e rajonit. Këtë e ka konfirmuar zëdhënësja e Komisionit Europian, Maja Kocijancic duke u përgjigjur për ABC Neës në konferencën e mesditës së këtij institucioni..

Maja Kocijançiç, zëdhënëse e KE-së: “Zv/presidentja e Komisionit Europian dhe njëkohësisht përfaqësuesja e lartë e politikës së jashtme dhe të sigurisë së Bashkimit Europian, Federica Mogherini do të ftojë sonte liderët e Ballkanit Perëndimor për një takim jozyrtar në formatin e një darke pune. Kjo darkë është e fundit në serinë e takimeve të rregullta të punës me liderët e rajonit që janë kryer vitet e fundit. Liderët priten të shkëmbejnë këndvështrimet e tyre mbi zhvillimet në rajon, të bisedojnë mbi sfidat që kanë përpara dhe të bëjnë një bilanc tê hapave që janë arritur në pesë vitete e fundit. Ndërkohë në nivelin e komunikimit, ne do të publikojmë një deklaratë mbi përmbledhjen e diskutimeve.”

Kjo është darka e fundit e kryediplomates Mogherini para përfundimit të mandatit të saj në ekipin Junkcer të Komisionit Europian. /ABC News Albania 24/7

 

ilir-meta-1280x711.jpg
nev ila21:16 | 28/10/2019

NATO nuk ka në plan të investojë për një bazë detare në Shqipëri pavarësisht kërkesës së bërë nga ministria e mbrojtjes. E deklaroi sekretari i përgjithshëm Stoltenberg gjatë një konferencë për shtyp me presidentin Meta në Bruksel.

Një shenjë e përkushtimit të NATO-s ndaj shqipërisë është investimi në një bazë ajrore në Kucovë, cka do rriste sigurinë e vendit tonë. Ky është qëndrimi i sekretarit të përgjithshëm të NATOs Jens Stoltenberg në konferencën e përbashkët për shtyp me presidentin meta, në vizitë zyrtare në selinë e NATO-s në Bruksel. I pyetur nga abcneës mbi kërkesën e ministres shqiptare të mbrojtjes që NATO të ketë edhe bazë detare në Shqipëri, sekretari i përgjithshëm tha se nuk ka një vendimmarrje të tillë

Shqipëria luan një rol të rëndësishëm në NATO. Kjo është e rëndësishme për shqipërinë dhe NATO-n dhe sic e përmenda ne kemi një program investimi për ngritjen e një baze ajrore ushtarake në Shqipëri. Deri tani nuk ka një vendim për ndonjë investim shtesë për një bazë detare, por kjo është dicka që vlerësohet nga autoritetet tona ushtarake dhe ekspertët e bazuar në të NATO merr vendim”, tha Stoltenberg.

Investimi i NATOs për një bazë ajrore në Kucovë është vlerësuar edhe nga presidenti Meta. Kreu i shtetit ka përmendur sfidën e përbashkët të Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut për të dyfishuar përpjekjet drejt BE, pas refuzimit për hapjen e negociatave

“Mbi situatën politike në shqipëri mendoj që ende mund të konsiderojmë mesazhet e drejta që sekretari i përgjithshëm i NATOs dha gjatë vizitës së tij në Tiranë në pranverë duke nënvizuar dialogun dhe forcimin e rëndësisë së të kuptuarit se në zemër të NATOs qëndron demokracia dhe jam i sigurt se ne do dyfishojmë përpjekjet tona për të punuar në atë drejtim si anëtar i besueshëm i NATOs që shumë shpejt do bëhet anëtar tepër i besueshëm në rrugën drejt atnatërsimit në BE”, tha presidenti Meta.

Presidenti Meta dhe sekretari Stoltenberg kanë vlerësuar angazhimin e Shqipërisë për të rritur investimet për mbrojtjen, sipas synimit të vënë nga NATO, deri në 2% të GDP deri në vitin 2024./abcnews.al

 

bashkimi-eurpian.jpg
ad min21:12 | 09/10/2019

Franca nuk është shprehur ende lidhur me vendimin për çeljen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Gjatë takimit të 28 ambasadorëve të përhershëm të BE-së, të mbajtur sonte në Bruksel, ambasadori francez bëri të ditur se Franca ka një propozim konkret, që nuk lidhet vetëm me hapjen e negociatave të anëtarësimit të këtyre dy vendeve në Bashkimin Europian.

Franca kërkon të ndryshojë procesin e zgjerimit të Bashkimit Europian dhe këtë synon ta realizojë përmes prezantimit të një dokumenti konkret.  Ky dokument pritet t’u mbërrijë 27 ambasadorëve të tjerë të përhershëm brenda së premtes, kur ambasadorët do të mblidhen sërish për këtë çështje.

Burimet franceze bëjnë të ditur për ABC News, se Franca kërkon të shtrëngojë procesin e zgjerimit te Unionit, pa qartësuar se cili është qëndrimi i saj për dosjen e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Ndërkohë, ambasadori holandez ka shprehur qëndrimin e bërë publik dje nga ministri i jashtëm Stef Blok në parlamentin holandez. Ndarja e vendimmarrjes së Bashkimit Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është ende në tryezë.

Ndërkohë të gjithë ambasadorët presin propozimin konkret për të marrë vendim mbi hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut./ABC News Albania 24/7

policia-bruksel.jpg
nev ila19:18 | 03/10/2019

Një punonjës i Zyrës Kombëtare të Punësimit është pezulluar nga detyra, pasi prokurorët hapën një hetim me akuzën se, zyrtari kishte pranuar ryshfete nga Mafia Shqiptare.

Personi identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, kishte më shumë se 20 vjet punonjës i institucionit federal dhe ishte përgjegjës në kryerjen e kontrolleve, për punën e padeklaruar, në komunat Anderlecht dhe Forest.

Në fillim të vitit, prokuroria e Brukselit hapi një hetim mbi këto akuza dhe konfiskoi telefonin celular të këtij zyrtari.

Hetuesit zbuluan se punëtori kishte informuar anëtarët e mafies shqiptare, për inspektimet që do të kryheshin nga autoritetet në këmbim të parave dhe përfitimeve të tjera.

Për më tepër, punonjësi thuhet se, ka fshirë një raport mbi punën e padeklaruar gjatë një koncerti të këngëtarit francez Kendji Girac kundrejt ryshfetit.

Autoritetet belge kanë bërë me dije se, hetimet  për akuzat e ngritura për korrupsion, në administratën e tyre po vazhdon./abcnews.al

von-der-leyen.jpg
ad min16:20 | 03/10/2019

Një hapësirë prej 25 metrash katrorë për të jetuar sa më pranë zyrës së saj dhe sigurisht për të kursyer. Është kjo kërkesa e presidentes së zgjedhur së Komisionit Europian Ursula von der Leyen.

Presidentja e zgjedhur e Komisionit Europian, gjermania Ursula Von Der Leyen, 60 vjeç, ka vendosur të gjejë një hapësirë të vogël pranë zyrës së saj në katin e 13-të të Berlejmont, selinë e institucionit në Bruksel.

Nga bashkëpunëtorët e saj u konfirmua për mediat se ajo ka kërkuar jo më shumë se 25 metra katrorë për të kaluar netët në Bruksel. Lajmi fillimisht u konfirmua nga DI Velt, e cila citon pikërisht bashkëpunëtorët e saj. E përditshmja gjermane më tej shkruan se Ursula Von Der Leyen do të marrë detyrën e saj në 1 Nëntor.

Rezidenca e saj do të jetë sërish në Hanover, theksojnë bashkëpunëtorët, të cilët shtojnë se ajo preferon këtë hapësirë të vogël dhe jo një apartament apo dhomë hoteli. Përveç sigurisë, ajo zgjedh dhe një avantazh praktik, pasi nuk do të përballet me trafikun në Bruksel.

Paraardhësi i saj, Jean-Claude Juncker, 64-vjeçari nga Luksemburgu, gjithashtu ruajti rezidencën e tij në atdhe, ndërsa në Bruksel qëndronte në një dhomë hoteli 50 metra katrorë për të cilin paguante 3250 euro në muaj. Këto shifra konfirmohen nga një e përditshme tjetër gjermane, Bild.

Ndërkohë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka vendosur të jetojë në një kështjellë ku herë pas here fton dhe kolegë e miq për të pushuar. Presidenti i Komisionit Europian është një i punësuar me kohë të plotë, dhe duhet të jetë i pranishëm 18 orë në ditë, shprehej dikur Jean-Claude Juncker.

Paga e këtij të fundit llogaritet rreth 28 mijë euro bruto në muaj, ndërsa taksohej 45 për qind e saj, por ai gjithashtu përfitonte dhe dieta që llogariten rreth 6 mijë euro në muaj./ABC News Albania 24/7

BREXIT-BISEDIMET.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela19:20 | 27/09/2019

Kanë rinisur në Bruksel bisedimet për Breksit mes negociatorëve britanikë dhe atyre europianë. Ndërsa Londra zyrtare insiston për progres, pala europiane deklaron se shanset për një marrëveshje të re janë të pakta dhe se Unioni nuk mund të heqë dorë nga kufiri irlandez.

Në Bruksel kanë rinisur të premten bisedimet për Breksit, në një kohë kur në BE ka pesimizëm mbi shanset për arritjen e një marrëveshjeje të re. Kryenegociatori i Unionit, Mishel Barnier deklaroi para takimit me homologun britanik Stefen Berklej se ofertat e propozuara deri tani nga pala britanike për të hequr dorë nga opsioni i kufirit irlandez ishin jofunksionale. Megjithatë, qeveria në Mbretërinë e Bashkuar insiston se në bisedimet mes palëve është arritur progres, edhe pse mbeten shumë pengesa deri në arritjen e një marrëveshjeje. Por sipas raportimeve të BBC, diplomatët europianë janë të mendimit se shanset për finalizimin e një marrëveshjeje të re brenda datës 17 tetor, kur mbahet dhe samiti i BE-së, janë të reduktuara. Britania e Madhe parashikohet të largohet nga Unioni më 31 tetor, edhe pse ligjvënësit britanikë kanë miratuar një ligj që e detyron kryeministrin Boris Xhonson të kërkojë një shtyrje të afatit nëse nuk arrin të kalojë një marrëveshje në Parlament brenda 19 tetorit. Nga ana e tij, Xhonson ka insistuar se çdo marrëveshje e rishikuar e Breksit duhet të përfshijë heqjen e kufirit irlandez. Por në prag të takimit të së premtes, negociatori Barnier tha se zgjidhjet e propozuara në këmbim nga qeveria britanike vinin në rrezik tregun e përbashkët europian. /ABC News Albania 24/7

viktor-orban.jpg
ad min23:44 | 16/09/2019

Dominimi institucional dhe reforma zgjedhore që favorizon partinë në pushtet mund t’i kushtojë shtrenjtë qeverisë së Viktor Orban. Këshilli Europian ka bërë thirrje për mbajtjen e një seance të posaçme për Hungarinë, gjykimi i të cilës ka nisur rreth një vit më parë dhe që mund të mbyllet me sanksione.

Një vit më parë ligjvënësit e Parlamentit Europian i dhanë jetë atij që njihet si neni numër 7. Bëhet fjalë për mjetin më të fuqishëm me të cilin BE-ja mund të ndërhyjë kundër vendeve anëtare që shkelin vlerat thelbësore europiane, viktimë e të cilit ka gjasa të bjerë Hungaria. Këtë të hënë, Këshilli Europian hodhi hapin e parë dhe bëri thirrje për mbajtjen e një seance të posaçme lidhur me këtë vend.

“Shpresoj se do të përshpejtojmë procesin, sepse boll dëme i janë bërë demokracisë, sundimit të ligjit dhe të drejtave themelore”, deklaroi eurodeputetja holandeze Sofi Int Veld.

Sipas saj, është me rëndësi që BE të reagojë me shpejtësi dhe efikasitet kur vlerat europiane shkelen. Një raport i euro-ligjvënësve kritikon ndryshimet e bëra në sistemin elektoral në Hungari, dominimin që partia në pushtet u bën institucioneve, korrupsionin sistematik dhe shkeljen e lirisë së medias. Nëse Budapesti zyrtar vijon me këtë linjë, atëherë mund t’i kushtojë shtrenjtë.

“Është një rregullore e re që do të hyjë në fuqi duke filluar nga viti 2021, që thotë se sundimi i ligjit dhe demokracia janë një parakusht për fondet europiane. Dhe nëse Viktor Orban nuk ndryshon politikat e tij do të thotë se fondet për Hungarinë do të pezullohen”, sqaroi deputetja hungareze Klara Dobrev.

Ndërsa ministrja hungareze e Drejtësisë, Xhudit Varga e cilësoi procesin një gjueti shtrigash.

“Do ta mbroj Hungarinë dhe pres që vendet anëtare t’u qëndrojnë ligjeve bazë kur bëhet fjalë për vendin tonë. Pres që ata t’i shmangin standardet e dyfishta dhe të provojnë se kjo procedurë nuk është një gjueti shtrigash”, deklaroi Varga./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono