britania

Boris_Johnson_official_portrait_cropped.jpg
So Nila08:43 | 18/12/2019

Boris Johnson do të ndryshojë ligjin për të garantuar që faza e tranzicionit Brexit të mos zgjasë, duke krijuar një avantazh të ri për një ndarje pa marrëveshje me Bashkimin Evropian në fund të vitit të ardhshëm.

Kryeministri britanik dëshiron të japë premtimin e tij zgjedhor për të ratifikuar një marrëveshje të re të tregtisë së lirë përpara se periudha e tejkalimit të ruajtjes së statusit  të përfundojë në 31 dhjetor 2020.

Udhëheqësit e BE kanë paralajmëruar se është e pamundur që negociatorët të jenë në gjendje të kryejnë marrëveshjen që dëshiron Johnson e cila është projektuar në marrëveshjen e Kanadasë me BE-në.

Le të rikujtojmë që për marrëveshjen BE-Kanada u deshën shtatë vite për të përfunduar.

“Ne do të sigurohemi që ta arrijmë këtë marrëveshje në kohë,  tha Ministri i kabinetit Michael Gove për BBC të martën.

Ai kundërshtoi idenë se Britania do të lërë orbitën tregtare të BE-së pa një marrëveshje të re, duke thënë se blloku ka premtuar të përfundojë negociatat deri në fund të vitit 2020.

“Ne do të arrijmë një marrëveshje të mirë dhe të dy palët janë të përkushtuara për këtë gjë .”

Hapi i parë  i Johnson është ndarja nga BE, duke detyruar  ndarjen e Britanisë nga blloku 28-vendesh pa vonesa të mëtejshme.

Pasi fitoi një shumicë të madhe në zgjedhjet e përgjithshme të javës së kaluar, Kryeministri tani ka fuqinë të bëjë ashtu siç dëshiron për Brexit, pa frikë se Parlamenti do të prishë planet e tij.

Masa që po mer kryeministri sugjeron gjithashtu se ai po përpiqet të bëjë presion ndaj negociuesve të BE-së për të bërë lëshime në bisedimet tregtare duke parashikuar kështu kërcënimin e një përplasjeje pa marrëveshje në ligj.

“Ne kemi parë më parë se si afatet mund të përqendrojnë mendjen,” i tha Gove radio BBC.

Johnson do të fillojë  të hedhë në votim daljen nga marrëveshja me Brexit, të premten. Sapo deputetët ta ratifikojnë atë, Britania do të largohet nga BE deri më 31 janar.

Legjislacioni i planifikuar do të përfshijë ligjin e shkruar për të parandaluar qeverinë të zgjasë periudhën e tranzicionit dhe të vonojë ditën kur Britania do të ndalojë së nënshtruari ligjet e BE-së, edhe nëse nuk janë siguruar kushte të reja tregtare në kohë, tha një zyrtar.

Afatet dhe vazhdimësia

Ligji potencialisht do ta nxirrte Britaninë-në jashtë BE-së pa ndonjë marrëveshje të re, duke kërcënuar  në këtë mënyrë tarifat dhe përçarjen e tregtisë.

Kur ministrat po përpiqeshin të merrnin mbështetjen për marrëveshjen e Brexit para zgjedhjeve, ata ranë dakord t’i japin deputetëve një votim nëse do të ishte e nevojshme një periudhë më e gjatë tranzicioni. Por shumica e re e qeverisë do të thotë që kompromise të tilla nuk janë të nevojshme, tha zyrtari.

Edhe të dhëna të tjera për t’u përpjekur për të zbutur marrëveshjen e Johnson  përmes Parlamentit në tetor, përfshirë këtu mbrojtjen për të drejtat e punëtorëve dhe premtimin për t’u dhënë deputetëve një fjalim mbi bisedimet me BE-në, gjithashtu do të rrëzohen, raportoi gazeta Times, pa deklaruar se ku u morën informacionet.

Plani i Johnson për t’i dhënë përparësi daljes nga BE u reflektua edhe në emërimet në kabinetin e tij, i cili i vuri theksin vazhdimësisë pasi ai kërkon të minimizojë prishjen para afatit të 31 janarit.

Nicky Morgan, e cila kishte njoftuar se po qëndronte si deputete para zgjedhjeve, i është ofruar  një vend në Shtëpinë e Zgjedhur të Lordëve, në mënyrë që të mund të qëndrojë si sekretare e kulturës. Simon Hart u bë Sekretar i Uells, pas dorëheqjes së Alun Cairns nga posti në nëntor.

Pozicionet e tjera kryesore në kabinet, përfshirë postet kryesore të kancelarit, të sekretarit të shtëpisë dhe sekretarit të jashtëm, pritet të mbeten të pandryshuara.

Johnson, i cili planifikon një zgjerim të ekipit të tij të lartë pas afatit në fund të muajit tjetër, do të ketë Morgan nga ana e tij për ta këshilluar mbi rolin e Kinës Huawei Technologies Co. Shpk në telekomunikacion në Mbretërinë e Bashkuar, një çështje kryesore pasi Britania kërkon marrëveshje tregtare me pjesën tjetër të botës pas largimit nga BE./abcnews.al

boris-jeremy.jpg
So Nila09:29 | 12/12/2019

Britania ka filluar votimet për zgjedhjet më të rëndësishme për një gjeneratë dh qëndrat e votimit janë hapur në Mbretërinë e Bashkuar këtë mëngjes.

Miliona votues janë përballur me mot të paqëndrueshëm me reshje shiu të parashikuara në një pjesë të madhe të vendit përpara se votimet të mbyllen në 10:00.

Një sondazh pritet të japë indikacionin e parë të rezultateve dhe votat do të përllogariten brenda natës nga rezultatet e para që priten nga ora 11:00 dhe kështu do të këmi një ide më të qartë se kush do të jetë Kryeministri i radhës britanik.

Boris Johnson bëri një apel të fundit mbremë  para votuesve, ndërsa paralajmëroi se Zgjedhjet e Përgjithshme më të rëndësishme të gjeneratës janë  si “thikë me dy presa”.

Në një  rezultat përfundimtar të sondazhit në Londër, Z. Johnson tha që ekzistonte një “rrezik shumë i vërtetë i një parlamenti tjetër të varur” – dhe do të ndiqej nga “makthi” i një koalicioni të udhëhequr nga Jeremy Corbyn .

Ai iu lut votuesve që t’i japin votën një shumicë konservatore që mund të bashkojë vendin, dhe ta përfundojë Brexit-in.

Z. Johnson madje bëri një apel të drejtpërdrejtë duke u thënë votuese që kishin votuar gjithmonë për Partinë e Punës, duke thënë se: ‘Edhe nëse nuk keni votuar kurrë Partinë Konservatore më parë, ky është shansi juaj për t’u dëgjuar dhe unë premtoj se nuk do t’ju lë kurrë në baltë.

‘Një e ardhme e shkëlqyeshme ndodhet një hap larg, por unë kam nevojë për votën tuaj.”

Pavarësisht nga sondazhet përfundimtare që parashikojnë një fitore të ngushtë të Konservatorëve, strategët e Tory kanë frikë se mund të ketë pjesëmarrje të ulët midis votuesve të lirë.

Pas një fushate rraskapitëse shtatë-javore, Britania shkon në votime sot, në zgjedhjet e para të përgjithshme të dhjetorit që nga viti 1923.

Vendvotimet janë hapur që nga ora 7 e mëngjesit deri në orën 10 pasdite, kur një sondazh i parë do të japë indikacionin e parë të rezultateve. Votat pastaj do të llogariten brenda natës.

Shumica e sondazheve parashikojnë një fitore të konservatorëve, por gara është ngushtuar në javët e fundit të fushatës.

Analiza përfundimtare e votimit YouGov, e cila parashikoi saktë një parlament të varur(një parlament në të cilin asnjë parti politike nuk ka vende të mjaftueshme për të siguruar një shumicë të përgjithshme. ) në 2017, projekton një fitore me shumicë të Tory, por ekspertët paralajmërojnë se një parlament i varur është ende i mundur.

Fotografia kombëtare do të bëhet e qartë në orët e para të mëngjesit të së premtes./abcnews.al

dualipa.jpg
ger ta19:13 | 14/11/2019

Teksa kanë mbetur edhe pak ditë nga zgjedhjet parlamentare që do të mbahen në Britani, këngëtarja e njohur Dua Lipa u është drejtuar me një thirrje qytetarëve britanikë.

Këngëtarja me origjinë shqiptare përmes një postimi në rrjetet sociale u bën thirrje britanikëve të dalin në votime dhe të mos e anashkalojnë këtë proces.

“Mos harroni të regjistroheni për votimin! Nëse jeni duke udhëtuar dhe nuk jeni në Mbretërinë e Bashkuar në ditën e votimit…sigurohuni të regjistroheni për votimin me anë të postës! Sigurohuni që vota juaj të dëgjohet. Mos harroni të votoni”, ka shkruar ajo.

Zgjedhjet parlamentare në Britani do të zhvillohen më 12 dhjetor. Këto zgjedhje u thirrën nga kryeministri Boris Johnson pas dështimit për të dalë nga BE më 31 tetor./abcnews.al

MBULIM-BREXIT-SHTYRJE.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela19:06 | 25/10/2019

Ambasadorët e Bashkimit Evropian u pajtuan për shtyrje të daljes së Britanisë nga BE, por nuk do të vendosin për datën e saktë deri javën e ardhshme. Zëdhënësja e unionit Mina Andreeva, tha se puna për këtë çështje do të vazhdojë në ditët në vijim. Bisedimet u zhvilluan pasi britaniku, Sajid Javid, pranoi se afati i 31 tetorit për Brexit nuk mund të përmbushet. Kjo është shtyrja e tretë e afatit për kete proces

Ligjvënësit britanikë pritet të shqyrtojnë të hënën thirrjen e kryeministrit të tyre, Boris Johnson, për zgjedhje të parakohshme më 12 dhjetor.

Britania ka vendosur të largohet nga BE-ja në një referendum të mbajtur në vitin 2016. Që atëherë vazhdojnë edhe negociatat për një marrëveshje mbi kushtet e divorcit. Palët kanë arritur dy marrëveshje, por asnjëra nuk ka gjetur mbështetje të mjaftueshme në Parlamentin britanik. Kundërshtimet kanë të bëjnë kryesisht me politikat që do të zbatohen në kufirin me Irlandën, pas Brexit-it Britania është paralajmëruar për pasoja të rënda ekonomike nëse e lë BE-në pa marrëveshje. /abcnews.al

 

 

brexit-1280x720.jpg
ad min19:01 | 15/10/2019

Mjafton të kalohet një shteg i ngushtë që palët të arrijnë një marrëveshje. Kështu ka deklaruar kryenegociatori europian për Breksit, Michel Barnier, i cili ka theksuar se çështja mund të zgjidhet përpara samitit të liderëve të BE-së që mbahet më vonë gjatë javës.

Ka një shans sado të vogël që marrëveshja e Brexit të arrihet brenda javës, por duhet që dy palët të bien dakord mbi detajet sa më parë. Kështu ka deklaruar kryenegociatori i BE-së, Mishel Barnier, i cili ka theksuar se është koha që pala britanike t’i hedhë propozimet e saj në letër nëse kërkon që vendet e bllokut europian t’i mbështesin ato.

Ndërkohë, teksa bisedimet mes Londrës dhe Brukselit po intensifikohen, kryeministri Boris Johnson ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Francës, Emanuel Macron. Sipas BBC, dy liderët ranë dakord se ekziston një moment pozitiv, por ka ende shumë pengesa që duhen tejkaluar.

Kreu i qeverisë britanike ka përsëritur disa herë se Mbretëria e Bashkuar do të largohet nga Unioni brenda datës së paracaktuar, por ai detyrohet me ligj që të kërkojë një shtyrje nëse nuk arrihet një marrëveshje brenda së shtunës së ardhshme.

Pasi informoi ministrat e BE-së lidhur me zhvillimet e fundit, negociatori Barnier nënvizoi se pret që Britania e Madhe të ndajë me Brukselin propozimet e saj në rrugë ligjore së shpejti. Në këtë mënyrë, liderët europianë do të kenë kohë të mjaftueshme për t’i shqyrtuar ato përpara samititi dyditor të tyre, që nis ditën e enjte.

Barnier theksoi se, ekziston një “shteg i ngushtë” për t’u shkelur e që kalon mes objektivave të BE-së për të mbrojtur tregun e përbashkët dhe qëllimit të kryeministrit Johnson për të mbajtur Irlandën e Veriut në territorin doganor të Mbretërisë së Bashkuar./ABC News Albania

johnson-2.jpg
ent ela15:50 | 29/09/2019

Kryeministri britanik Boris Xhonson nuk ka ndërmend të heqë dorë nga premtimi për ta nxjerrë Mbretërinë e Bashkuar nga BE-ja më 31 tetor. Duke ritheksuar parullën e tij “Bëj ose vdis”, Xhonson ka lënë të kuptohet se do të shpërfillë ligjet e miratuara në Parlament, që i vendosin shkopin ndër rrota planeve të tij.

Kryeministri britanik Boris Xhonson u zotua ditën e diel se do të vazhdojë të qëndrojë në detyrë edhe nëse nuk arrin të sigurojë një marrëveshje për Breksit. I cituar nga mediat ndërkombëtare, Xhonson deklaroi se qeveria e tij konservatore do ta nxjerrë Mbretërinë e Bashkuar nga BE-ja më 31 tetor, çfarëdo që të ndodhë.

Në fillim të konferencës vjetore të partisë së tij, që mbahet  në qytetin e Mançesterit, Xhonson do të përpiqet të përcjellë mesazhin “bëj ose vdis”, që është dalja nga BE-ja në fund të tetorit me apo pa një marrëveshje. Por në rrugën e tij ka shumë pengesa, shkruan BBC, sipas të cilës një prej tyre është ligji i miratuar në Parlament, që e detyron Xhonson të kërkojë një shtyrje të Breksit nëse nuk siguron dot një marrëveshje me Brukselin brenda datave 17-18 tetor, kur mbahet dhe samiti i vendeve të BE-së. Xhonson sërish refuzoi të shpjegojë se si ka në plan ta devijojë ligjin dhe të mbajë premtimin e bërë për Breksit, duke thelluar pasiguritë mbi atë që pritet të jetë ndryshimi më i madh tregtar dhe diplomatik i Britanisë së Madhe në më shumë se 40 vjet.

“Njerëzit e ndjejnë se ky vend po i afrohet një momenti të rëndësishëm, kur duhet të bëjë një zgjedhje. Neve na duhet ta realizojmë Breksit më 31 tetor dhe unë do ta bëj këtë”, tha Xhonson për BBC.

I pyetur nëse do të jepte dorëheqjen në rast se do t’i duhej të kërkonte një shtyrje të afatit, ai u përgjigj: “Jo. Unë kam marr përsipër të udhëheq partinë dhe vendin tim në një kohë të vështirë dhe do të vazhdoj ta bëj. Besoj se kjo është përgjegjësia ime”, tha Xhonson. /ABC news Albania 24/7

rotra-mare.jpg
ad min08:51 | 26/09/2019

21 shqiptarë u kapën nga autoritetet pasi tentuan të futeshin në Britani të fshehur në një anije. Mediat shkruajnë se stafi, i cili mendohet se përbëhet nga 10 marinarë, filloi të bënte thirrje në radio pasi zbuluan se ishin “pushtuar” nga disa persona në anijen e quajtur “Rotra Mare”.

Mësohet se gjithsej kishin tentuar të emigronin 21 shqiptarë, 19 të rritur dhe 2 fëmijë. Ata ishin fshehur tek turbinat e mullinjve të erës, gjatë kohës që po ngarkoheshin në Bilbao të Spanjës.

“Duket e çmendur, por ata ishin fshehur tek turbinat prej ditësh. Askush nuk mendoi të kontrollonte tek ngarkesa në Bilbao, por me kalimin e kohës, emigrantët u shfaqën, në një kohë që anija ishte pranë Britanisë. Mendoj se ishin shumë të lodhur dhe të uritur”, tha një burim për “The Sun”.

“Rotra Mare” u ankorua të martën në Great Yarmouth, ndërsa shqiptarët u shoqëruan nga Zyra e Emigracionit./abcnews.al

johnson-1.jpg
ad min11:45 | 25/09/2019

Pas vendimit të Gjykatës së Lartë britanike që shpalli të paligjshëm pezullimin e Parlamentit, tashmë priten përplasje të reja mes Kryeministrit konservator Boris Johnson dhe Dhomës së Deputetëve.

Parlamenti britanik është kthyer pas në kohë pas vendimit të gjykatës së  lartë. Punimet do të rifillojnë aty ku mbetën në 9 Shtator kur çdo gjë ndaloi. Në seancat e ardhshme parlamentare, deri në 31 Tetor, datë në të cilën Mbretëria e Bashkuar do të dalë automatikisht nga Bashkimi Europian, me apo pa marrëveshje, parlamenti do të përpiqet të ushtrojë ndikim në atë që do të ndodhë duke vijuar përplasjen me kryeministrin Boris Johnson.

Opozita kërkon dorëheqjen e tij të menjëhershme pas humbjes politike të radhës.Lideri i laburistëve Jeremy Corbin u shpreh se Boris Johnson nuk është i përshtatshëm për rolin e kryeministrit, pasi është djali i elitës britanike më të privilegjuar e cila nënvlerëson demokracinë dhe që ka mbyllur parlamentin pa asnjë arsye.

Nga ana e tij, Johnson, ashtu si dhe ritheksoi nga pallati i qelqtë në Nju Jork, ku gjendej së bashku me liderët e tjerë botërorë për samitin e klimës së Kombeve të Bashkuara, u shpreh se do të vazhdonte me procedurën për Brexit në 31 Tetor, duke respektuar vendimin e Gjykatës së Lartë. Kjo e fundit shpalli të paligjshëm vendimin e tij për pezullimin e punimeve të parlamentit.

Në të vërtetë Johnson mund të vazhdojë të këmbëngulë në parlament duke kërkuar një pezullim të ri, pasi dhe gjykata nuk përcaktoi se nuk mund ta bëjë një gjë të tillë. Mes Trump dhe Johnson takimi në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së më shumë se për klimën, shërbeu për të folur për Iranin dhe rëndësinë e eliminimit të tensioneve.

Të dy ranë dakord se nuk do të lejonin që Irani të kishte një armë bërthamore. Sipas Doëning Street dy liderët ranë dakord për arritjen e një marrëveshjeje për tregtinë e lirë pasi Mbretëria e Bashkuar të ketë dalë nga Bashkimi Europian në 31 Tetor./ABC News Albania 24/7

britain-1280x827.jpg
ad min12:45 | 24/09/2019

Me një vendim historik, Gjykata e Lartë në Mbretërinë e Bashkuar shpalli të paligjshëm vendimin e kryeministrit britanik Boris Johnson për pezullimin e punimeve në parlamentin e vendit.

Gjykata e lartë britanike shpalli jo të ligjshëm, të pavlefshëm dhe pa asnjë fuqi pezullimin e parlamentit nga ana e kryeministrit Boris Johnson deri në 14 Tetor. Vendimi u mor në mënyrë unanime nga kolegji prej 11 gjykatësish.

Pezullimi u kërkua nga kryeministri, në momentin e krizës për Brexit, duke pranuar arsyetimet dhe apelet e opozitës në vend dhe aktivistëve pro qëndrimit të vendit në Bashkimin Europian.

Gjykata vendosi se ishte njësoj sikur parlamenti të mos ishte pezulluar asnjëherë, duke lënë në dorën e kryetarëve të Dhomës së Përbashkët dhe atë të Lordëve që të thërrasin seancën sa më parë.

Gjithashtu gjykata vendosi që prezantimi i këtij vendimi para Mbretëreshës ishte i paarsyetuar dhe i papranueshëm pasi në këtë mënyrë u kufizua sovraniteti dhe pushteti i parlamentit./ABC News Albania 24/7

108861553_pms.jpg
ent ela08:32 | 19/09/2019

Boris Johnson ka 12 ditë kohë për të paraqitur planet e tij të Brexit. Lajmi i publikuar nga BBC citon kryeministrin e Finlandës, Antti Rinne, i cili mban presidencën e radhës të Bashkimit Evropian.

Antti Rinne tha që ai dhe Presidenti Francez Emmanuel Macron ranë dakord që Mbretëria e Bashkuar duhet të propozojë me shkrim planet deri në fund të shtatorit, duke shtuar se në të kundërt “gjithçka mbaron”.

Një burim nga Doëning Street iu përgjigj BBC-së se propozimet britanike do të bëhen “në kohën e duhur”.

Johnson kishte deklaruar më parë se ai besonte se samiti i BE-së në 17 tetor ishte koha dhe vendi i duhur për të gjetur një marrëveshje për divorcin konsensual me Brukselin, por që të ishte i gatshëm për të hequr Mbretërinë e Bashkuar nga Bashkimi Evropian. Por ai ka këmbëngulur që Brexit do të ndodhë deri në afatin e 31 tetorit, edhe nëse një marrëveshje nuk është dakorduar.

Kryeministri britanik mendon se bisedimet me Bashkimin Europian po shënojnë progres dhe se Mbretëria e Bashkuar i ka bërë propozimet e saj për sa i përket klauzolës së pikave të ndalimit për Irlandën e Veriut. Klauzolë që për qeverinë e Londrës është e papranueshme. Por Bashkimi Europian këmbëngul se është ende duke i pritur këto propozime./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono