artistët

TKOPB.jpg
ger ta17:20 | 05/02/2020

Këto do të jenë provat e fundit që artistët e teatrit të operas dhe baletit  zhvillojnë në  sallen  Tefta Tashko Koco  në ministrin e kulturës. Javen e ardhshme artistët do të rikthehen në shtpëin e tyre, në opera.  Solistët  ndihen të  lumtur që do të ushtrohen në sallat e operas edhe pse skena ende nuk është përfunduar.

Ndërkohë që  premiera e parë e këtij sezoni nis me “Puccini in love”.

Ariet me te bukura  te Operave të  e tij më të njohura  si La  bohem”, “Toska” dhe “Madama Butterfly”  do të interpretohen nga solistet  e operas shoqeruar nga kori  dhe orchestra e cila drejtohet nga Edmond Doko.

Kompozitori italian shquhet për skalitjen e personazheve femërore   plot dashuri.

Koncerti  vokal simfonik  “Puccini in Love” do të mbahet mbrëmjen e se premtes në skenën e Qendrës  Kulturore ne Katedralen Orthodhokse./abcnews.al

 

 

 

 

artiste.jpg
Autor E21:04 | 31/12/2019
Këtë vit u ndanë nga jeta shumë artistë të mëdhenj që kanë kontribuar në artin shqiptar e që do mbeten gjithnjë në kujtimet tona.
Më poshtë kemi radhitur disa prej të cilëve me ikjen e tyre shkaktuan një boshllëk të madh në artin shqiptar:

Muhamet Lika
Në maj u nda nga jeta një prej parodistëve të famshëm të Vlorës, Muhamet Lika. 65-vjeçari kishte shkuar për kurim në Itali, pasi vuante prej kohësh nga sëmundja e zemrës. Lika numëron plot 41 vite në skenën e humorit shqiptar dhe është vlerësuar së fundmi me titullin “Mjeshtër i madh” nga Presidenti i Shqipërisë.

Valentina Caci

Në korrik u nda nga jeta në moshën 83-vjeçare aktorja e njohur Valentina Caci e cila për kontributin e saj në skenën korçare, i është dhënë titulli, ‘Artiste e Merituar’. Disa nga rolet më të njohura të saj janë roli i Nekies në komedinë ‘Zonja nga qyteti’ dhe komedinë ‘Shoqja nga fshati’, shkruan Xing.

Shpëtim Zani

Në gusht të këtij viti kinematografia shqiptare humbi një tjetër emër të njohur, aktorin Shpëtim Zani i cili u nda nga jeta si pasojë e një ataku kardiak. Zani njihet me emrin “Coli” tek filmi “Debatik”. Ai luajti vetëm një rol në jetën e tij, ku spikati si një jetim i varfër i cili arriti të lajmërojë mësuesin komunist që është në kurth, ndërsa vritet në një moment tensioni.

Gjergj Xhuvani

Në gusht u nda nga jeta edhe regjisori i njohur Gjergj Xhuvani. Ai ndërroi jetë në një spital në Romë pas një sëmundjeje të rëndë. Xhuvani ishte regjisor, skenarist dhe producent shqiptar. Ai e realizoi filmin e tij të parë “Bardhë e zi” në vitin 1991. Xhuvani do të mbahet mend si autor i disa filmave të suksesshëm të pas viteve 90’, si “Lindje, Perëndim, Lindje”, “I dashur Armik” dhe “Dashuria e Fundit”.

Agim Mujo

Në shtator ndërroi jetë pas një ataku kardiak, vëllai i aktores Yllka Mujos, Agim Mujo. Aktori u nda nga jeta në moshën 63-vjeçare në Romë të Italisë ku jetonte që prej vitit 1990. Agim Mujo luajti në disa filma shumë të njohur mes të cilëve “Malet me blerim mbuluar” ku interpretoi bashkë me motrën e tij Yllkën.

Shpresa Berdellima

Në tetor arti shqiptar humbi një nga aktoret më të njohura të viteve ’90, Shpresa Bërdëllimën. Aktorja u nda nga jeta në moshën 60-vjeçare. Shpresa e njohur si “Zonjusha Gajtan” nga roli në filmin “Vajzat me kordele të kuqe”, nuk arriti ta fitonte betejën më sëmundjen nga e cila vuante. Aktorja ndërroi jetë në Belgjikë, ku jetonte prej vitesh me familjen. Disa nga filmat ku ka luajtur Shpresa Bërdëllima janë: “Vajzat me kordele të kuqe, Përtej mureve të ngurta, Era e ngrohtë e thellësive”, etj

Joqif Koçi

Në nëntor u nda nga jeta aktori i njohur i Teatrit të Durrësit, Josif Koçi. Aktori u nda nga jeta parakohe në moshën 65-vjeçare. Lajmin e bëri të ditur Teatri i Durrësit duke shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të aktorit.

promovime-ekspozita.jpg
ad min15:30 | 16/08/2019

Ekspozita “Mbro dhe promovo” prezanton punimet e 10 fotografëve të rinj shqiptarë e të huaj në kangjellat e Presidencës. Organizatorja Ilda Mare thotë se qëllimi kryesor është promovimi i trashëgimisë kulturore dhe historike të Shqipërisë nga syri i të rinjve.

Për vitin e 3 radhazi konkursi i fotogtafisë “Mbro dhe promovo”, sjell monumentet arkeologjike dhe historike nga syri i të rinjve shqiptarë dhe të huaj. Organizatorja e këtij konkursi, Ilda Mara, teksa flet për interesin e madh të të rinjve jep edhe arsyet pse kanë zgjedhur institucionin e presidencës për këtë ekspozitë.

Megjithëse janë përzgjedhur nga një juri profesionale 10 prurjet më të mira, si fotografia fituese është shpallur “Sarda mesjetare shqiptare”, e studentit  polak të arkeologjisë Michal Pisz.

Syri i këtyre të rinjve ka pikasur larmi të monumenteve te ndryshme shqiptare nga veriu në jug, që nga kalaja e Gjirokastrës, Kullat e Veriut apo të Jugut edhe kalaja e Lezhës,  parku i Butrintit apo Apolonia.

Janë të shumtë kalimtarët apo turistët e huaj të cilët ndalojnë dhe kundrojnë bukuritë shqiptare të pasqyruara në këto fotografi.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri në fund të Gushtit në kangjellat e Presidencës, për të rrugëtuar më pas edhe në qytetin e Shkodrës, në kalanë e Beratit dhe pazarin e Gjirokastrës./ABC News Albania 24/7

artistet-1280x707.jpg
ad min12:10 | 24/07/2019

Artistët kanë vendosur të mos lënë ambientet e teatrit kombëtar. Këtë vendim e kanë marrë pas një mbledhje që zhvilloi Aleanca për mbrojtjen e teatrit. Disa prej tyre thanë për abc neës se përgjigja e vetme që presin nga qeveria është shpallja e godinës monument kulture dhe ndërtimi i teatrit të ri në një tjetër zonë të Tiranës./ABC News Albania 24/7

teastri-ne-fshat-1280x719.jpg
nev ila15:59 | 16/07/2019

Për herë të parë teatri i kukullave realizoi turin artistik  veror në 9 fshatra të Shqipërisë. Fëmijët shijuan jo vetëm teatrin  e gjallë në natyrë, por ata u përfshinë edhe në aktivitete interaktive.

Personazhet  e dashur të fëmijëve, kukullat, nga teatri kësaj here kanë shkuar tek fëmijët. Drejtori i teatrit të kukullave Fatjon Sulstarova e cilëson një eksperiencë të veçantë, pasi shumë prej fëmijëve shijuan për herë të  parë  një shfaqje me kukulla.

Krahas projektimit të shfaqjeve, nuk munguan edhe aktivitetet interaktive si dhe dhurimi i librave për fëmijë.

Edhe pse sezon pushimesh, teatri i kukullave po punon edhe për premierën e shtatorit dhe projektin për 75 vjetorin e çlirimit theksoi Sulstarova.

Projekti “Erdhi teatri”,  është hera e parë që aplikohet në fshatra pas viteve 90-të  si bashkëpunim i Qendrës Kombëtare të Fëmijëve dhe Ministrisë së Kulturës./ABC News Albania 24/7

83618548-c255-4d9c-b993-58f160c0c22e-1280x853.jpg
ad min13:40 | 14/06/2019

 “Gjatë fushatës së dhurimit vullnetar të gjakut në ndihmë të fëmijëve talasemikë, arritëm në 2200 dhurime vullnetare, që mbulojmë një pjesë të konsiderueshme të nevojave për fëmijët talasemikë, në këtë periudhë të vështirë të vitit”.

Në Ditën Botërore të Dhurimit të Gjakut, Ministrja Manastirliu apeloi për më shumë dhurime vullnetare, për të plotësuar nevojat me gjak.

“Shqipëria ka 10.8 dhurime për 1000 banorë ndërsa nevojat janë dy herë më të mëdha. Nevojat e vendit për gjak janë 20 dhurime për 1 mijë banorë ndaj gjej rastin përsëri, bashkë me miqtë tanë artistë të bëjmë një apel për qytetarët, të dhurojnë gjak”, tha Manastirliu.
Fushatës së dhurimit vullnetar të gjakut sot ju bashkuan figura të njohura të skenës dhe ekranit, si Valbona Selimllari, Mirela Milori, Rudina Dembracaj, etj, të cilët dhuruan gjak në ndihmë të fëmijëve talasemikë.

“Sot mbyllim një fushatë intensive, ku dhurues nga e gjithë Shqipëria, nga institucione publike e private, njerëz të zakonshëm, dhurues periodikë por edhe shumë dhurues për herë të parë, personeli shëndetësor, artistë, politikanë dhe sidomos të rinjtë, u bashkuan në nismën tonë në ndihmë të fëmijëve talasemikë”, tha Manastirliu.

Sipas të dhënave të Qendrës Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut, nëse vijojmë me këtë ritëm dhurimesh vullnetare, me të gjitha gjasat, kjo verë nuk do të ketë vështirësi për sigurimin e gjakut për fëmijët talasemikë, për të bërë një jetë sa më normale.

Me një kalendar të përcaktuar përgjatë gjithë verës, sidomos gjatë muajve Korrik-Gusht, do të vijohet me dhurimet vullnetare, për të garantuar plotësimin e nevojave me gjak për fëmijët talasemikë dhe për këdo që ka nevojë./abcnews.al

fier-3-1280x716.jpg
ad min14:40 | 30/05/2019

Në qytetin e Patosit kanë mbërritur artistët ndërkombëtarë të njohur si street – artist. Këta të fundit kanë nisur një projekt për të ndryshuar fasadat e pallateve dhe për ta kthyer qytetin në një destinacion turistik.

Artistë të famshëm ndërkombëtar të artit të rrugës janë duke ndryshuar fasadat e qytetit të Patosit.

Nën kujdesin e kuratorit Helidon Haliti street-artist po lënë gjurmët e tyre duke i dhënë ngjyra objekteve.

Pikturat murale do të përfundojnë ditët e para të Qershorit .

Kuratori Helidon Haliti dhe kryebashkiakja e Patosit thonë se ky ndryshim urban do të ndikojë edhe në rritjen e numrit të turistëve në këtë qytet.

Koncepti i idesë do të jetë i bazuar në gjetjen e ekuilibrave midis mjedisit dhe industrisë së nxjerrës së naftës./ABC News Albania 24/7

EKSPOZITA-E-ARTISTEVE-AUSTRIAK.mpg_snapshot_01.33-1280x720.jpg
ent ela19:30 | 05/04/2019

Emigrimi i shqiptarëve në vitin 1991 si dhe debati mbi kufijtë detarë ka inspiruar 2 artistë austriakë  gjatë qëndrimit 1-mujor në Tiranë. Punimet e tyre i kanë prezantuar në ekspozitën “Hipoteza dhe interpretime.

Dy artistë bashkëkohorë austriakë Karl Wratschko dhe Lilith Kraxner për më shumë se një muaj kanë realizuar një rezidencë artistike në Tiranë.  Fillimisht ata thanë se janë surprizuar nga energjia  pozitive e Shqipërisë dhe nga kontakti me artistë këtu, pasi kjo është vizita e parë e tyre.

Krijimet e tyre artistike realizuar përgjatë kësaj kohe janë të bazuara mbi  historinë, emigrimin dhe memories si dhe inspirime personale bazuar në botën e brendshme dhe atë të jashtme.

Emigrimi i shqiptarëve në vitin 1991 rivjen përmes amfiteatrit nga Karl Wratschko. Në këndvështrimin e tij vijnë edhe kufijtë detarë në dy kohë.

Ndërsa Lilith Kraxner, artiste dhe regjisore, që jeton në Vjenë punon me film 16mm, në përpjekje për të kapur fytyra, për të kapur kohën, për të kujtuar momente të caktuara, ose për të treguar histori të vogla. impresionet personale i shpreh edhe përmes kësaj videoje.

Ekspozita “Hipoteza dhe interpretime” do të qëndrojë e hapur në galerine “Zeta” deri më 17 prill. /abcnews.al

irini-qiriaku-1280x668.jpg
ent ela17:00 | 12/02/2019

Një grup studentësh organizuan në Universitetin e Arteve koncertin me këngë e valle popullore “ Ruaj traditën, festo shqip”.  Këngëtarët profesionistë  thonë se është detyurë e tyre për të përcjellë vlerat e traditës tek brezi i ri.

Këngëtarë profesionistë të traditës së muzikës shqiptare nga gjithë trevat e Shqipërisë u bënë bashkë me brezin e ri për një qëllim të vetëm, ruajtjen e traditës.

Këngë e valle popullure në gjurmët e traditës përcollën emocione jo vetëm tek spektatori por edhe te vetë këngëtarët. Qëllimi kryesor i këtij koncerti organizuar nga një grup studentësh ishte “ruajtja dhe percimi i traditës së muzikës e valleve shqiptare tek brezi i ri”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono