Erdogan: Më 24 Qershor do të ketë zgjedhje të parakohshme

schedule15:27 - 18 Prill, 2018

schedule 15:27 - 18 Prill, 2018

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, me anë të një konference për shtyp ka njoftuar se vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme presidenciale dhe parlamentare. Dita e votimit është caktuar 24 Qershori.

Ky vendim i Presidentit të Turqisë erdhi pas konsultimit që zhvilloi sot me liderin opozitar, kryetarin e Partisë së Lëvizjes Nacionaliste, Devlet Bahceli. Ky i fundit kërkoi që zgjedhjet të mbaheshin me 26 Gusht. Por Erdogan vendosi që vendi të shkojë në votime me 24 qershor.

“Nuk kemi nevojë të zhvillojmë operacione ushtarake në Siri, por më parë duhet të kalojnë pasiguritë brenda vendit”, tha Presidenti turk në konferencë.

Ndërkohë, Erdogan kishte vendosur fillimisht muajin Nëntor të 2019-s për zhvillimin e zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare./abcnews.al