“Erdhi me shpejtësi skëterre dhe ma mori vajzën nga duart”, Abc zbardh dëshminë e babait të Jonadës që u vra nga polici Arjan Tase

schedule16:24 - 5 Gusht, 2022

schedule 16:24 - 5 Gusht, 2022

E marta e 2 gushtit ishte një ditë tragjike për gjithë Shqipërinë, pasi në plazhin e Potamit në Himarë, skafi i drejtuar nga oficeri Arjan Tase, pa përplasur për vdekje 7-vjeccaren Jonada Avdia, e cila ishte duke u larë në breg të detit me babain e saj Bledarin.

Abc ika zbardhur dëshminë e babait të 7-vjeccares, Bledarit, i cili ka thënë para uniformave blu, se pak çaste para ngjarjes tragjike një skaf i bardhë është afruar pranë bregut nga ku ka zbritur një vajzë, ndërsa më pas në skaf kanë hipur një gura dhe dy fëmijë, ndërkohë brenda në mjet ndodheshin dhe dy burra.

Më tek Bledari ka rrëfyer se skafi pasi ka kaluar piketat është nisur në drejtim të vendit ku po lahej ai bashkë me vajzën të kapur përdore dhe i ka ndarë, ndërsa ka goditur Jonadën duke i shkaktuar prerje në të gjithë trupin.

Gjithashtu në dëshmi Bledari tregon se oficeri i policisë Tase fillimisht ka tentuar të largohet nga vendngjarja, por më pas është kthyer sërish./Abcnews.al/