E trishtë! Ndahet nga jeta aktori i famshëm

schedule17:29 - 8 Gusht, 2022

schedule 17:29 - 8 Gusht, 2022

Aktori i njohur u nda nga jeta në moshën 83-vjeçare, teksa humbi betejën që po bënte për herë të fundit pas një aksidenti trafiku në të cilin ishte përfshirë.

Roger Mosley ishte ylli i serialit ‘Magnum, PI’ ku luajti Theodor ‘TC’ Calvin, një pilot helikopteri dhe ishte i njohur në mbarë botën. Lajmin për vdekjen e ka bërë të ditur vajza e tij, e cila ka shkruar në Facebook se “Ishte i paralizuar nga shpatullat e poshtë dhe ishte në gjendje kritike pas aksidentit”.

Ch-a Mosley shtoi, “Ne kurrë nuk mund të vajtojmë një njeri kaq të mrekullueshëm. Ai do të urrente çdo të qarë në emrin e tij. Është koha për të festuar trashëgiminë që ai la për të gjithë ne”.

“Lajm kaq i trishtuar… Ne humbëm një tjetër aktor dhe legjendë të madhe sot. Më pëlqeu shumë të punoja me Roger, projekti i parë në të cilin kam luajtur ndonjëherë. Ai ishte më i miri. Ngushëllime familjes Mosley”, shkroi në Tëitter aktori Richard Brooks.

Roger Mosley ka lindur më 18 dhjetor 1938 dhe, përveçse aktor, ka qenë edhe regjisor dhe shkrimtar. Ai luajti në më shumë se 150 episode të Magnum PI, së bashku me Tom Selleck. Seriali në fjalë u shfaq nga viti 1980 deri në vitin 1988.

Në vitet ’90 ai luajti rolin e trajnerit Ricketts në sitcom ‘Hangin’ me z. Cooper”, ndërsa ishte shfaqur edhe në serialet “Sanford and Son”, “Love Boat”, “Kojak”, “The Rockford Files”, “Starsky and Hutch” e dhjetëra të tjerë.

/Abcnews.al/