“Duam 400 mijë paund ose…”, çfarë deklaroi në polici vëllai i 30-vjeçarit që u mbajt peng në Angli

schedule07:55 - 3 Tetor, 2022

schedule 07:55 - 3 Tetor, 2022

Detaje të reja janë bërë me dije në lidhje me pengmarjen e 30-vjeçarit në Angli, në Londrën Lindore.

Sipas gazetares Klodiana Lala, ka qenë vëllai i Nertil Buzit ai që ka pohuar para policisë së vëllai i tij është marrë penf nga një bandë kriminale, e cila e dhunonte.

Buzi nuk rezulton të ketë precedent penal në Shqipëri, pork a dyshime se mund të jetë përfshirë në një rrjet të trafikut të drogës në Britaninë e Madhe.
“E torturuan për ditë me radhë dhe i bënin video e na i dërgonin ne familjarëve ku na kërcënonin se donin 400 mijë paund”, mësohet të ketë deklaruar i vëllai i 30-vjeçarit në polici, sipas Lalës.

30-vjeçari është duke u marrë në pyetje nga policia dhe pritet të ketë një panoramë më të qartë të konfliktit që ka çuar në pengmarrjen e tij.

Policia ka arrestuar tashmë 7 shtetas shqiptarë, ndërsa Buzi ndodhet në një vend të sigurt.

Mësohet se pengmarrësit kishin kërkuar 400 mijë paund për lirimin e 30-vjeçari, ndërsa ishin në listën e personave me rekorde kriminale në Angli.

I riu tashmë ndodhet i sigurtë pranë autoriteteve policore britanike.

Të dhënat e personit që ishte marrë peng nuk janë bërë publike, pasi sipas policisë operacioni është në vijim.

“Shkëmbimi në kohë i informacionit bëri të mundur gjetjen dhe lirimin e 30-vjeçarit nga Shqipëria, i cili ishte marrë peng në Angli, nga shtetas shqiptarë te evidentuar si persona me rekorde kriminale ne Angli.

Policia britanike ka vënë në pranga 7 shtetas shqiptarë dhe vijon operacioni për kapjen e shtetasve të tjerë të përfshirë në këtë veprimtari kriminale.

Strukturat hetimore të Policisë së Shtetit kanë marrë informacion se një 30-vjeçar shqiptar, ishte marrë peng në Angli nga persona, me aktivitet kriminal, të cilët kërkonin 400 mijë paund në këmbim të lirimit të tij.

Policia e Shtetit shkëmbeu menjëherë me Policinë Britanike, informacionin e marrë, falë të cilit, Policia britanike zhvilloi operacionin policor të koduar “Pengu”.

Në kuadër të operacionit u bë e mundur gjetja dhe lirimi i personit të marrë peng, i cili tashmë ndodhet i sigurtë pranë autoriteteve policore britanike.

Po në kuadër të operacionit u vunë në pranga 7 shtetas shqiptarë që kishin marrë peng 30-vjeçarin.

Operacioni është në vijim dhe për këtë arsye nuk bëhen publike të dhënat e personit të marrë peng dhe të personave të arrestuar, deri në përfundim të operacionit”, njoftoi policia.

/abcnews.al