E pazakontë: Gruaja indiane bëhet nënë për herë të parë në moshën 70-vjeçare

schedule09:48 - 19 Tetor, 2021

schedule 09:48 - 19 Tetor, 2021

Një grua indiane pretendon se ka pasur fëmijën e saj të parë në moshën 70 vjeç, duke e bërë atë një nga nënat më të vjetra për herë të parë në botë.

Jivunben Rabari dhe bashkëshorti i saj Maldhari, 75 vjeç, treguan me krenari djalin e tyre, emrin e të cilit nuk e kanë zbuluar para gazetarëve pasi ata thanë se ai ishte konceptuar përmes IVF.

Rabari ka thënë se nuk ka letërnjoftim për të vërtetuar moshën e saj, por u tha gazetarëve se ishte 70 vjeç, gjë që do ta bënte atë një nga nënat e para më të vjetra në botë. Sidoqoftë, një grua tjetër indiane, Erramatti Mangayamma, besohet të jetë më e vjetra pasi kishte dy vajza binjake në shtator 2019 në moshën 74 vjeç.

Rabari dhe Maldhari, nga një fshat i vogël i quajtur Mora në Gujurat, Indi, janë martuar për 45 vjet dhe janë përpjekur pa sukses për një fëmijë për dekada të tëra.

Ata ishin në gjendje të kishin një fëmijë përmes IVF, e  cila mund të jetë efektive pas menopauzës.

Mjeku i çiftit Naresh Bhanushali tha se ishte “një nga rastet më të rralla që kam parë ndonjëherë”./abcnews.al