E konfirmon Stewart Donald/ Sunderland me pronar të ri, e blen miliarderi 22-vjeçar

schedule16:00 - 25 Dhjetor, 2020

schedule 16:00 - 25 Dhjetor, 2020

Klubi i Sunderland do të ketë një pronar të ri. Lajmin e ka konfirmuar vetë presidenti aktual, Stewart Donald, i cili ka prezantuar dhe pasardhësin e tij. Bëhet fjalë për 22-vjeçarin Kyril Louis-Dreyfus, i cili ka një pasuri prej 4.2 miliardë paund.

Tashmë marrëveshja mes tyre është arritur dhe pritet vetëm zyrtarizimi nga EFL që djaloshi të marrë timonin e klubit anglez. “Nuk ka qenë sekret se unë kam disa kohë që kërkoj personin e duhur për t’ia besuar Sunderlandin.

Gjatë vitit të kaluar ka patur shumë njerëz që kanë dëshiruar për ta marrë përsiper. Disa prej tyre më ofruan më tepër para, por unë ndjeva se ata do të ofronin më pak për klubin dhe komunitetin.

Nga takimet e hershme me Kyril, familjen dhe këshilltarët e tij unë kam mbetur shumë i impresionuar me njohuritë dhe mirëkuptimin e tyre. Besoj se ata do të sigurojnë një platform për të duhur për klubin dhe pres se ata do ta çojnë në një tjetër nivel”, deklaron Donald.

 

“Së pari unë do të doja të falenderoja Stewart Donald për integritetin dhe arsyeshmërinë e tij gjatë tre muajve të fundit, gjë që më ka bërë që të kem mundësinë të marr kontrollin e Sunderland AFC.

Unë jam plotësisht i vetëdijshëm për përpjekjet e ndërmarra nga pronësia aktuale dhe do të ishte e pavlefshme nga unë të mos theksoj se çfarë nderi i madh është të përfshihem në këtë historik. Po presim me respekt miratimin e EFL për transaksionin dhe do të bëj maksimumin tim, përpos se jetojmë në një pandemi globale”, janë fjalët e 22-vjeçarit Kyril.