E kishte “fiksim”, polici britanik akuzon kolegen: Ka qëlluar me armë bosin shqiptar të drogës

schedule19:45 - 3 Maj, 2022

schedule 19:45 - 3 Maj, 2022

Fiksimi për kolegen ka bërë që efektivi i policisë britanike Abubakar Masum të sajojë një skenar për kolegen e saj duke thënë se ajo ka qëlluar një trafikant droge me orgjinë shqiptare.

24-vjeçari gënjeu se gruaja Mia Pitman kishte shtënë në drejtim të shqiptar duke bërë që drejtësia britanike të nisë një proces hetimi ndaj saj. Por gjithçka rezultoi një gënjeshtër, e sajuar për shkak të fiksimit të tij ndaj koleges.

E gjithë sajesa u zbulua dhe efektivi i policisë u pezullua nga detyra dhe u dënua nga gjykata për shtrembërimi të të vërtetës dhe për akses të paautorizuar në sistemin kompjuterik të policisë.

Masum u përball sot në gjykatë me akuzat për shkelje të disa standardeve të sjelljes profesionale, duke përfshirë ndershmërinë dhe integritetin, konfidencialitetin dhe sjelljen diskredituese,  shkruajnë mediat britanike.

/abcnews.al