E kërkonte Italia, shqiptari kapet në vendin tonë

schedule12:55 - 30 Janar, 2019

schedule 12:55 - 30 Janar, 2019

Një prej 5 personave të arrestuar për sekuestrimin e një sasie rekord kokaine në Livorno të Italisë, u kap në Shqipëri. Rreth këtij operacioni ka reaguar dhe Policia e Shtetit. Sipas një njoftimi të bërë publik paraditen e së martës mësohet se operacioni ndërkombëtar i koduar “Brasile Loë Cost”, është kryer mes Policisë së Shtetit dhe Policisë italiane dhe gjatë tij është ndaluar një i kërkuar i drejtësisë italiane. Sipas policisë, 31 vjeçari shqiptar i përfshirë në trafikimin e 650 kilogrameve kokaine nëpërmjet portit te Livornos, u lokalizua dhe arrestua në Tiranë. Dorian Petoku u vu në pranga per llogari të drejtesise italiane, pasi Gjykata e Romës ka vendosur ndaj tij masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Organizatë kriminale me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike”./abcnews.al