E keni lënë duhanin? Disa mënyra për të mos shtuar peshë

schedule22:56 - 19 Dhjetor, 2021

schedule 22:56 - 19 Dhjetor, 2021

Pirja e duhanit është një kënaqësi alternative për disa, por disa njerëz e lënë atë sepse duan të hedhin një hap më të mirë në jetën e tyre.

Hulumtimet tregojnë se nikotina nga tymi i cigares rrit shkallën metabolike të trupit duke rritur numrin e kalorive që trupi djeg.

Në pirjen e duhanit, menjëherë pasi një person pi një cigare, rrahjet e zemrës së tij rriten me 10-20 rrahje në minutë. Efekti stimulues i panatyrshëm i nikotinës është një arsye pse pirja e duhanit shkakton sëmundje kardiovaskulare.

Kur një duhanpirës ndalon duhanin, shkalla e tij metabolike kthehet shpejt në normale. Ky është një ndryshim i shëndetshëm në trup. Por nëse ish-duhanpirësi vazhdon të marrë të njëjtin numër kalorish me dietën e tij si më parë, atëherë, fatalisht, ai shton kilogramë.

Kur duhanpirësit e lënë duhanin, nikotina nuk është e vetmja gjë që ata “kërkojnë”. Ata gjithashtu mund të zbulojnë se u mungon procesi i ndezjes së një cigareje dhe futjes së saj në gojë. Shumë ish-duhanpirës i drejtohen ushqimit për të kënaqur të ashtuquajturën nevojë për “kënaqësi orale” të ofruar nga cigaret, ndonëse gabimisht.

Por ka disa truke specifike për të shmangur shtimin në peshë dhe në të njëjtën kohë për të pasur disa kënaqësi të ndryshme.

Truket për të mos shtuar peshë

Ushqimet pa sheqer

Kjo është e pranueshme nëse ju ndihmon të lini duhanin. Por duke zgjedhur ushqime me pak kalori ose zero, mund të shmangni kilogramët e tepërt. Disa alternativa të zgjuara përfshijnë: Çamçakëz pa sheqer, karamele të forta pa sheqer, degë selino ose karrota, feta piper të ëmbël.

“Zbërthimi dhe thithja”

Eksperimentoni për të gjetur se cilat alternativa funksionojnë më mirë për ju. Hulumtimet tregojnë se disa ish-duhanpirës kanë “dëshira” të mëdha për ëmbëlsirat. Të tjerë thonë se më shumë u mungon kënaqësia orale e pirjes së duhanit. Në këto raste alternativat më të mira janë ushqimet e ëmbla pa sheqer, të cilat kërkojnë zbërthim dhe përtypje apo thithje, si çamçakëz dhe karamele të forta pa sheqer.

Larja e dhëmbëve

Një tjetër “mashtrim” është larja e dhëmbëve shpesh gjatë gjithë ditës. Kjo mund të kënaqë përkohësisht dëshirën për “kënaqësi orale”. Kur goja juaj është e freskët dhe e pastër, mund të keni më pak dëshirë për cigare.

Shmangni dietat e papritura

Zgjidhni ushqime të shëndetshme që janë të pasura me lëndë ushqyese dhe me pak kalori. Megjithatë, ekspertët këshillojnë që të mos bëni ndryshime të papritura dhe rrënjësore në mënyrën e të ushqyerit, kur shihni se keni shtuar disa kilogramë pasi keni lënë duhanin./abcnews.al