Të arrestuarit për tërmetin, debate mes prokurorëve dhe avokatëve

schedule15:20 - 17 Janar, 2020

schedule 15:20 - 17 Janar, 2020

Prokuroria ka kërkuar masën “arrest me burg” për grupin e parë prej 14 personash, nga 31 të arrestuarit për dëmet e tërmetit të 26 nëntorit. Mes tyre janë edhe Fatbardh Plaku ish-kryetari i komunës se Farkës dhe Besnik Fuç,  ish-kryetari i komunës Kashar.

Sakaq, organi i akuzës ka kërkuar “arrest ne shtepi” për Faik Fejzon.  Në mesin e 31 personave të arrestuar ka zyrtarë dhe ish-zyrtarë në Tiranë, Farkë, Vorë dhe Kashar, të dyshuar se kanë abuzuar me detyrën dhe kanë ndërhyrë në strukturën e ndërtimeve.

Kjo seancë maratonë vazhdon ende.

Siç raporton për abcnews.al gazetarja Glidona Daci, është bërë gati për tu njohur me vendimin, dhe grupi i dytë prej 16 personash.

31 personat e arrestuar, presin vendimin e gjyqtares Vjollca Spahiu, e cila do të japë vendimin, pasi të dëgjojë të gjitha palët.

Burime për ABC News njoftojnë se seanca është shoqëruar me debate të shumta mes prokurorëve dhe avokatëve, pasi këta të fundit nuk janë njohur me dokumentacionin që disponon prokuroria.

Po ashtu masa e sigurisë “arrest në burg” do të kërkohet edhe për ndërtuesen Vjollca Hoxholli, e cila do të përballet me Prokurorinë dhe Gjykatën gjatë orëve në vazhdim.

Prokuroria është shprehur se ka mungesë dokumentacioni.  Sa i përket shkeljeve që kanë kryer sipas prokurorisë funksionarët e komunave kanë miratuar leje ndërtimi në mungesë të ligjit dhe në mungesë dokumentacioni teknik. Mungon studimi sizmik që nuk është gjetur në asnjjë nga këto njësi administrative ku janë zhvilluar hetimet.

Prokuroria është shprehur se numri i të ndaluarve pritet që të rritet, pasi hetimet janë duke vazhduar. Sa i përket 6 personave të cilët  janë larguar nga vendi, organi i akuzës preferon t’i mbajë sekret të dhënat. Dyshohet për dekonspirim të mundshëm, por zyrtarisht nga ana e prokurorisë nuk pranohet një fakt i tillë.

Të ndaluarit që do marrin masen e siguriseë në gjykatë sot: 

Naim Shehi

Pellumb Korfuzi

Fejzi Dyrmishi

Adhurim Qehajaj

Hekri Disha

Ndoc Pepkolaj

Stela Maze

Ali Dyrmishi

Zhaneta Tagani

Besnik Fuçia

Gerti Çaliku

Qirjako Gjerko

Fatbardh Plaku

Merita Kushe

Jan Ikonomi

Bukurije Halili

Vjollca Hoxholli

Anila Harxhi

Shefqet Doda

Reiz Fejza

Mehmet Felahi

Hodo Gjoni

Artur Skela

Agim Eski

Bukuri Halili

Pellumb Korfuzi

Adhurim Qehaja

Ermir Çina

Asqeri Xhanari

Naim Shehi

Gezim Shkalla

Shpetim Kerçiku

Luan Beta

/abcnews.al