E bujshme, SHBA-te do të blejnë raketat ruse të Turqisë

schedule18:24 - 30 Qershor, 2020

schedule 18:24 - 30 Qershor, 2020

Shtetet e Bashkuara do të blejnë rakete ruse të Turqisë. Bëhet fjalë për sistemin e mbrojtjes ajrore, S-400 të Turqisë, të prodhuar nga Rusia.

Prokektligji është propozuar në Senat javën e kaluar. Propozimi është një përpjekje e ligjshme e ligjvënësit për të lehtësuar ngërçin midis Uashingtonit dhe Ankarasë mbi F-35.

Është Whip John Thune, anëtar i senatit ai që ka propozuar një ndryshim në Ligjin e Autorizimit të Mbrojtjes Kombëtare të vitit 2021. Masa vjen një vit pasi SHBA dëboi aleatin e NATO-s Turqinë nga programi shumëkombësh F-35 sepse mori S-400 në një marrëveshje 2.5 miliard dollarë.

Sidoqoftë, Kryetari i Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit, Jim Risch, R-Idaho, ka prezantuar një ndryshim që do të merrte një qëndrim më të ashpër, duke mandatuar administratënTrump të zbatojë sanksionet CAATSA ndaj Turqisë brenda 30 ditëve nga kalimi i NDAA.

Sipas CAATSA, ose Ligjit kundër kundërshtarëve të Amerikës përmes sanksioneve, i miratuar në 2017, çdo komb që blen një artikull të madh mbrojtjeje nga Rusia duhet të përballet me sanksione të mëdha.

Presidenti amerikan Donald Trump ka ndaluar vendosjen e sanksioneve kundër Turqisë për blerjen, por shitja mbetet një pikë ngjitëse në marrëdhënie. Erdogan ka refuzuar të heqë dorë nga sistemi, pavarësisht paralajmërimeve nga Uashingtoni që S-400 mund të komprometojë vjedhurazi F-35.

“SHBA blen në mënyrë rutinore teknologjinë e huaj dhe të dy mund të shfrytëzojnë teknologjinë e S-400 dhe të provojnë taktikat e SHBA”, tha Jim Toënsend, një ish zyrtar i Pentagonit për politikën evropiane dhe të NATO-s.

“Unë mendoj se SHBA duke blerë S-400 nga Turqia është një mënyrë e zgjuar për ta nxjerrë Erdoganin nga bllokimi që ai vendosi,” tha Townsend.

Ne thjesht duam ta nxjerrim sistemin nga Turqia…dhe nëse kjo u mundëson turqve të marrin pjesë në F-35, atëherë është më mirë”, shtoi ai. /abcnews.al