E bën për hakmarrje, kush është “hakeri” që po provokon nervat e Kim Jong-un? I fik vazhdimisht internetin Koresë së Veriut

schedule22:44 - 4 Shkurt, 2022

schedule 22:44 - 4 Shkurt, 2022

Koreja e Veriut u zhduk nga interneti të paktën dy herë në muajin e kaluar.

Faqet e internetit të drejtuara nga shteti dolën disa herë jashtë përdorimit. Ndërkohë në një raport të botuar të martën, një haker i vetëm i vendosur për hakmarrje i tha Wired se ai ishte përgjegjës për dëmtimin e internetit të vendit të izoluar.

Hakeri amerikan – i cili përdor dorezën P4x – i tha Wired se ishte një nga viktimat e një sulmi kibernetik vitin e kaluar ndaj studiuesve perëndimorë të sigurisë të kryer nga spiunët e Koresë së Veriut.

Ai tha se ishte i frustruar që ishte një objektiv dhe se SHBA-të dukej se nuk kishin një përgjigje. Kështu ai vendosi të hakmerret vetë. /abcnews.al/