Dy vite pas ndërhyrjes ura e Drojës rrezikon shembjen, banorët: Rrezikojmë të izolohemi

schedule14:47 - 18 Tetor, 2020

schedule 14:47 - 18 Tetor, 2020

Në dhjetor 2017, ura e Drojës pranë Mamurrasit në Kurbin, u shemb nga prurjet e shumta të lumit.

Për gati një vit, banorët u izoluan. Sot dy vite pas rindërtimit, kjo urë rrezikon të njëjtën gjë, shembjen.

“Përmbytje e madhe, ura është rrezik, por edhe shtëpitë tona janë në rrezik”, shprehet një prej banorëve.

Shirat e fundit, kanë nxjerrë në pah edhe njëherë problemet në ndërtimin e saj.

Këmbët e urës kanë pësuar gërryerje ndërsa mbrojtëset janë shkatërruar. Banorët thonë se ndjehen të rrezikuar.

“Më rrezikshmja është se rrezikohet të shembet ura e mbi lumin Drojë, e cila është bërë para 3-4 vitesh. Anësoret janë gërryer nga reshjet dhe rrezikohet që të shemben këmbët e urës”, u shpreh ai.

Ata kërkojnë nga shteti që të ndërhyjnë pasi nuk duan të izolohen sërish./abcnews.al/