Droga në Babicë të Vlorës

schedule14:34 - 19 Tetor, 2017

schedule 14:34 - 19 Tetor, 2017

SHISH dhe organi i akuzës kishin informacion prej një viti për këtë magazinë drogë në Babicë, të cilën e kanë mbajtur në mbikëqyrje deri në finalizimin e aksionit. Një ditë pas operacionit, në prokurorinë e Vlorës sot ka shkuar edhe prokurori i përgjithshëm Adriatik Lalla.
Magazina e kanabisit në Babicë të Vogël të Vlorës, ku u sekuestruian rreth 4 tone droge mbremjen e se merkures ishtë nën monitorim të prej nje viti nga shërbimi informative shqiptar, prokuroria e krimeve të rënda dhe partnerët e huaj. Lajmi behet i ditur nga burime te abcneës
Te njejtat burine thane se për këtë aksion ka pasur një takim dy ditë më parë, mes kreut te SHISH, Visho Ajazi Lika dhe kryeprokurorit Adriatik Llalla në zyrën e këtij të fundit. Frika nga dekonspirimi i magazines së drogës në Vlorë nga punonjës së policisë së atij qarku, bëri që takimi institucional të ishte dypalësh, duke përjashtuar drejtues të lartë të efektivëve blu.
Zyrtarisht burime nga prokuroria, saktësojnë se lënda narkotike ishte kultivuar, përpunuar dhe magazinuar, duke u bërë gati për trafik nga persona, pjesë e grupit kriminal të njohur si Habilaj.
Për rëndësinë që ka marrë kjo dosje nga homologët Italian, të cilët publikuan përgjimet e anëtarëvetë të grupit Moisi Habilaj, këtë të enjte ka shkuar në qytetin bredetar për një inspektim edhe kreu i organit qendror te akuzes Adriatik Llalla.
Burimet e abc neës saktësojnë se ka dyshime te forta dhe informacione te plota per perfshirje ne kete veprimtari trafiku narkotikesh te shume drejtuesve te policise ne Vlore dhe me gjere, per te cilet po behen verifikimet e nevojshme.
Ndërkohë, hetimet po zhvillohen me intensitet të lartë, për zbulimin e të gjithë personave të përfshirë në grupin kriminal te Habilajve.
Ne lidhje me aktivitetin criminal te Habilajve per trafik droge mes shqiperise dhe Italise, per te cilin prokuroria e vendit fqinj ka perfunduar nje hetim te shoqeruar dhe me arrestime, ne Shqiperi, zyrtarisht nuk ka nisur asnje hetim.
Sipas kodit të procedurës penale, njësimi I dosjes nga pala italiane bëhet vetëm nëpërmjet letërporosive, procedure qe do të ketonte te paktën 40 ditë. Pavarësisht këtyre afateve qe duhen respektuar, prokuroria e krimeve të rënda po verifikon pasuritë, pronat dhe llogaritë bankare të vellezerve Moisi dhe Florian Habilajt si dhe familjarëve te tyre. Moisi Habilaj, u ndalua disa dite me pare ne Sicili, si kreu i bandes se narkotrafikut, ndersa vellai I tij Florian Habilaj vijon ende të jetë në arrati së bashku me 3 persona të tjerë.

https://www.youtube.com/watch?v=98vycDUM9GE