Dokumente për armë bërthamore në shtëpi? Trump i kundërvihet FBI-së: Është mashtrim

schedule17:15 - 12 Gusht, 2022

schedule 17:15 - 12 Gusht, 2022

Ish-presidenti i SHBA Donald Trump tha në mediat sociale të premten se çështja e armëve bërthamore është një mashtrim, duke iu përgjigjur një raporti të Ëashington Post se agjentët e FBI-së kërkuan dokumente bërthamore në një kontroll në shtëpinë e tij në Florida në fillim të kësaj jave.

Nuk ishte e qartë nëse dokumente të tilla u gjetën në resortin Mar-a-Lago të Trump në Palm Beach, tha Post.

Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së i kërkoi një gjyqtari të enjten të bënte publike urdhër-arrestin që autorizoi kontrollin e FBI-së në Mar-a-Lago, pasi ish-presidenti republikan e portretizoi atë si ndëshkim politik, shkruan Reuters.

Të premten në mëngjes, Trump tha në platformën e tij të mediave sociale Truth Social se “çështja e armëve bërthamore është një mashtrim”, duke e barazuar atë me polemika që përfshijnë Rusinë, një hetim nga Prokurori i Posaçëm Robert Mueller dhe dy shkarkimet e tij.

Trump nuk ofroi asnjë provë për të vërtetuar pretendimin e tij.

“Pse nuk do të lejojë FBI-ja inspektimin e zonave në Mar-a-Lago me praninë e avokatit tonë ose të tjerëve?”, tha ai gjithashtu në Truth Social.

Kontrolli i shtëpisë së tij ishte pjesë e një hetimi nëse Trump hoqi në mënyrë të paligjshme të dhënat nga Shtëpia e Bardhë ndërsa la postin në janar 2021, disa prej të cilave Departamenti i Drejtësisë beson se janë të klasifikuara. /abcnews.al